Najpiękniejsze meble ogrodowe z rattanu i technorattanu: top 30

WiB
16.03.2022 16:00
Wybieramy meble ogrodowe z rattanu i technorattanu. Pięknie i funckjonalnie zaaranżują każdą strefę pod chmurką - mniejszą na balkonie, jak również tę większą w ogrodzie.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się meble ogrodowe z rattanu i technorattanu. Dlatego chcielibyśmy przedstawić wady i zalety tych materiałów, a także piękne propozycje aranżacyjne. 

Rattan i technorattan - co to za materiały? 

Meble ogrodowe z rattanu marki Bloomingville.Meble ogrodowe z rattanu marki Bloomingville. Fot. Designtown

Rattan (inaczej rotang) jest materiałem naturalnym, to nic innego jak drewno palmy rotangowej, która jest giętka, szybko rośnie i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Pozyskiwany jest głównie w tropikalnych lasach Azji Południowo-Wschodniej. W 2022 roku nadal nie ma sobie równych w ogrodzie, na tarasie albo balkonie. To z rattanu powstają ręcznie plecione unikaty, które pięknie potrafią zaaranżować każdą strefę pod chmurką, a także dom w stylu boho. Meble często mają kształty kwiatów, pawiego ogona, są też inne rajskie wzory i sploty. 

Technorattan (rattan syntetyczny) to materiał, który powstał z inspiracji naturalnym rattanem. Wytwarza się go z wysokogatunkowych, ekologicznych włókien polietylenowych, które można poddać procesowi recyklingu. Największą zaletą technorattanu jest trwałość (około 10-15 lat), wysoka odporność na wilgoć, promienie UV i różnice temperatur, a także lekkość i łatwość czyszczenia. Dlatego meble ogrodowe z technorattanu mogą stać w ogrodzie, na balkonie czy tarasie przez cały rok. Jednak poza sezonem zawsze warto przykryć je odpowiednio dobranym pokrowcem. 

Meble ogrodowe z technorattanu.Meble ogrodowe z technorattanu. Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe z rattanu

Meble ogrodowe z rattanu są nie tylko modne, ale także praktyczne, lekkie, trwałe i odporne na wodę. Nie znoszą jednak wilgoci. Pod jej wpływem tracą kolor, szarzeją. Stają się też mniej trwałe. Niezbyt dobrze reagują także na mocne promienie słoneczne - często blakną. Dlatego warto je chronić przed niedogodnymi warunkami pogodowymi, szczególnie mrozem, deszczem i ostrym słońcem. Jeśli nie masz miejsca w piwnicy lub garażu, owiń bawełną lub lnem wszystkie meble plecione. Meble ogrodowe z rattanu warto też odświeżać raz na jakiś czas, na przykład olejowoskiem lub innym odpowiednio dobranym preparatem. 

Meble z rattanu - świetne do domu i ogrodu.Meble z rattanu - świetne do domu i ogrodu. Fot. Instagram @Bloomingville

Są też meble ogrodowe z rattanu w kolorze czarnym.

Meble ogrodowe z technorattanu

Z technorattanu powstają krzesła, fotele, ławy, leżaki, stoły ogrodowe, a także wiele dodatków ogrodowych, jak na przykład donice i osłonki. Wszystkie meble ogrodowe z technorattanu bardzo dobrze znoszą różnorodne warunki pogodowe. Nie wymagają też specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, np. impregnowania. Wystarczy je przecierać, by oczyścić z kurzu, plam i innych zabrudzeń. Dlatego meble z technorattanu będą dobrą inwestycją na lata. 

Więcej o: