Krzesła ogrodowe - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Przebywanie na powietrzu i relaks w ogrodzie to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu, nabieranie energii i odpoczynek. Istotne znaczenie odgrywa arażacja ogrodu oraz wygodne meble. Do ogrodów wybieramy komplety wypoczynkowe lub stół z krzesłami. Jakie krzesła ogrodowe warto wybrać? Sprawdziliśmy na jakie kwestie warto zwrócić uwagę.

Przydomowy ogródek to bardzo ceniona przestrzeń - idealna do odpoczynku w rodzinnym gronie, czytania książek, spotkań z przyjaciółmi, grillowania czy poobiednich drzemek. Wiosną i latem ciężko wyobrazić sobie korzystanie w pełni z sezonu nie wykorzystując do tego celu ogródka. Niezbędne na posesji staną się meble ogrodowe, które ułatwią i umilą wypoczynek, a jednocześnie przydadzą się do przyjmowania gości.

Krzesła ogrodowe - z jakiego materiału?

Ważną kwestią podczas wybierania krzeseł ogrodowych jest materiał ich wykonania. Warto wybrać meble, które będą nie tylko ładne, ale też odporne i trwałe na działanie czynników atmosferycznych. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem są krzesła drewniane, pięknie się prezentują, jednak wymagają regularnej konserwacji i impregnacji. Drewno świetnie komponuje się z każdą przestrzenią - odnajdą się jako meble wolnostojące, krzesła na tarasie, w altanie, pergoli oraz na balkonie.

Krzesła ogrodoweKrzesła ogrodowe Fot. shutterstock

Bardzo trwałym rozwiązaniem są porządnie wykonane krzesła z żelaza lub aluminium. Mają nowoczesną formę, są mocne, odporne na promieniowanie UV, deszcz, wiatr. Śmiało mogą pozostać na zewnątrz na okres poza sezonem, warto jednak pamiętać o zabezpieczeniu ich przed korozją.

Popularnością cieszą się krzesła ogrodowe z rattanu oraz technorattanu. Są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na warunki atmosferyczne, a jednocześnie odporne na plamy i przebarwienia, a także przyjazne środowisku i przyjemne w dotyku. Świetnie się prezentują. Trwałe, lekkie do przenoszenia, niesamowicie wytrzymałe są krzesła ogrodowe z plastiku. Nowe prezentują się nienagannie, są odporne na deszcz, wiatr i nasłonecznienie, warto je jednak regularnie myć, a z powodzeniem posłużą kilka sezonów.

Estetyka krzeseł ogrodowych

Wybierając krzesła do ogrodu najczęściej zwracamy uwagę przede wszystkim na ich estetykę oraz cenę. Zależy nam, by nie wydać na zakup kilku krzeseł całej fortuny, a jednocześnie chcemy, by doskonale się prezentowały. Warto dopasować je designem do aranżacji i stylu ogrodu. Dobrze jest mieć na uwadze, że nie do każdego ogrodu będą pasowały te same modele. Dlaczego? Meble drewniane i żeliwne są ponadczasowe - będą pasowały do ogrodu w stylu klasycznym, rustykalnym. Krzesła plastikowe często wybierane są na ogródki działkowe, posesje za miastem - są trwałe, łatwo je utrzymać w czystości, lekkie i nie straszne im zmienne warunki atmosferyczne. W nowoczesnych ogrodach królują meble z technorattanu oraz aluminium. Z kolei w ogrodach vintage odnajdą się krzesła ogrodowe z wikliny.

Krzesło ogrodoweKrzesło ogrodowe Fot. shutterstock

Wygoda

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru krzeseł ogrodowych jest ich funkcjonalność oraz ergonomia. Warto wziąć pod uwagę wielogodzinne przesiadywanie w ogrodzie, a więc krzesła muszą zapewnić użytkownikom komfort. Świetnie sprawdzają się modele z poduszkami. Jeśli wypatrzone przez ciebie krzesła ich nie mają, bez problemu dokupisz je osobno. Poduszki warto umieścić na siedzisku i jako oparcie. Należy jednak pamiętać, by chować je przed deszczem.

Ważne kryteria podczas wyboru krzeseł

Wybierasz krzesła ogrodowe? Jeśli masz już wybrany model z konkretnego materiału, musisz też wiedzieć, że są kwestie, na które dodatkowo warto zwrócić uwagę. Jakie to kwestie?

Istotne jest na jakim podłożu będą stały krzesła ogrodowe, czy będzie to grunt czy twarde podłoże: beton, kostka, deski kompozytowe. Warto pamiętać, że meble z drewna ustawione na ziemi lub trawie szybciej ulegną zniszczeniu z powodu wilgoci.

Kolejną kwestią jest mobilność krzeseł ogrodowych. Jeśli nie masz zamiaru przenosić ich z miejsca na miejsce, masz wyznaczoną strefę wypoczynku w ogrodzie i grillowania, śmiało możesz wybrać ciężkie meble metalowe lub żeliwne. Z kolei zmiana położenia krzeseł ogrodowych z drewna, plastiku, aluminium nie będzie stanowiła problemu.

Przechowywanie mebli ogrodowych poza sezonem to bardzo ważna sprawa. Nie wszystkie przetrwają mrozy i wilgoć na zewnątrz podczas jesieni i zimy. Doskonale sprawdzają się pokrowce ogrodowe oraz możliwość składania krzeseł ogrodowych jedno w drugie, dzięki czemu zajmują one mniej miejsca i zmieszczą się do garażu czy piwnicy.

Krzesła ogrodoweKrzesła ogrodowe Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.