Krajalnica - jak wybrać dobry sprzęt?

Większość sklepów oferuje krojenie chleba na kromki, a sera i wędlin na zgrabne plasterki. Niektóre z tych produktów można kupić od razu pokrojone. Jednak, gdy kupimy żywność w kawałku bardzo przydatnym urządzeniem w domu staje się krajalnica. Jak działa, jaką wybrać i czy rzeczywiście warto ją mieć? Podpowiadamy!

Krajalnica - co to za urządzenie, jak działa?

Krajalnice trafiły do naszych kuchni w latach 90. Urządzenie umożliwia krojenie pieczywa, wędlin i mięs na idealnie równe kawałki o wybranych grubościach. Możemy więc zrezygnować z krojenia ręcznego lub kupowania wędlin w paczkach i krojonego chleba. Tym bardziej, że produkty w kawałku dłużej zachowują świeżość. Krajalnica pomoże w błyskawicznym i wygodnym krojeniu, a plastry będą równe i ładne.

Niektórzy uważają, że krajalnica to zbędny gadżet, bo do krojenia wystarczy porządny, ostry nóż. Inni nie wyobrażają sobie bez niej funkcjonowania i cieszą się z idealnie równych kromek chleba czy plastrów wędlin. Urządzenie umożliwia także krojenie warzyw, owoców i serów.

Jak działa krajalnica? Może być obsługiwana ręcznie lub na prąd. Wyposażona jest w podajnik, na którym należy umieścić produkt, a następnie przesunąć całość w stronę korpusu z nożami. Pokrojona żywność spadnie na specjalną tackę.

Krajalnica do wędlinKrajalnica do wędlin Fot. shutterstock

Czy warto mieć krajalnicę?

Krajalnica nie jest droga, a jej wielofunkcyjność sprawia, że to produkt warty zakupu. Decyzja o kupnie zależy jednak od ciebie. Jeśli wolisz wędlinę, ser i mięso w kawałkach, ponieważ nie lubisz jak obsychają w lodówce, krajalnica będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki niej pokroisz produkty szybko i na równe plastry, które świetnie wyglądają na półmisku.

Urządzenie potrzebuje miejsca na kuchennym blacie, jednak nie zajmie go wiele. Nowoczesne modele krajalnic są kompaktowe, solidnie wykonane, a jednocześnie ładne, nie będą więc szpecić wystroju kuchni.

Krajalnica kuchennaKrajalnica kuchenna Fot. shutterstock

Jak wybrać krajalnicę?

Krajalnice dzielimy na wolnostojące oraz do zabudowy. Modele wolnostojące zazwyczaj ustawiamy na kuchennym blacie. Urządzenie jest przenośne, składa się z korpusu, podajnika i noża. Na rynku znajdziemy sprzęty o klasycznym designie, ale też nowoczesne, które będą kuchenną ozdobą. Z kolei krajalnice do zabudowy cieszą się popularnością w nowoczesnych kuchniach, są niewidoczne i nie tracimy miejsca na blacie roboczym. Modele do zabudowy są jednak zdecydowanie droższe, a ich wybór dużo mniejszy.

Kolejny podział to krajalnice elektryczne oraz mechaniczne. Model ręczny jest prosty w obsłudze, wystarczy pokręcić korbką (trzeba użyć trochę siły), która wprawi w ruch ostrza. Możemy ustawiać grubość kromek i plastrów. Elektryczne działają po wciśnięciu guzika, trzeba włożyć produkt w odpowiednie miejsce i przesuwać wzdłuż noża. Krojenie przebiega szybko, sprawnie i bez użycia siły.

Wybierając krajalnicę do swojej kuchni, warto zwrócić uwagę na ostrze. Sprawdzą się urządzenia z nożem ze stali nierdzewnej lub tytanu. Gładkie ułatwiają precyzyjne krojenie. Z kolei ostrze z ząbkami przyda się od czasu do czasu do krojenia twardszych produktów. Z reguły jest wyposażeniem dodatkowym.

Krajalnice mają określony zakres grubości krojenia – zazwyczaj od 1 do 22 milimetrów. W trakcie czynności należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć skaleczeń. Większość modeli ma w zestawie dociskacz, dzięki któremu podczas pracy zapobiegniemy przesuwaniu się produktu i bezpiecznie skroimy go do końca.

Warto wybrać krajalnicę renomowanego producenta, z solidnego materiału, zarówno jeśli chodzi o podajnik, jak i o korpus, dzięki czemu sprzęt będzie dużo trwalszy. Sprawdza się stal nierdzewna - jeśli planujesz często korzystać z krajalnicy będzie to najlepszy wybór. Dostępne są także sprzęty z podajnikiem plastikowym, dzięki czemu są lżejsze, łatwiej je przenieść.

Warto zwrócić uwagę na ciągłość pracy. Niektóre modele działają bez przerwy, nie trzeba przytrzymywać przycisku podczas krojenia, jednak należy uważać, by się nie skaleczyć. Urządzenia działające na żądanie wymagają podczas pracy dociskania guzika, są więc bezpieczniejsze.

Istotna jest moc krajalnicy. Na rynku dostępne są produkty o mocy 100-200 W. Najlepiej sprawdzą się te o mocy 150 W i więcej, są zdecydowanie bardziej wydajne i pobierają mniej energii elektrycznej.

Krajalnica kuchennaKrajalnica kuchenna Fot. shutterstock

Krajalnice cię nie przekonują? Poniżej znajdziesz komplety solidnych noży:

Copyright © Agora SA