Ładowarka samochodowa - niezbędnik w każdej podróży autem. Wiemy na co zwrócić uwagę

KK
21.03.2022 14:55
Rozładowany telefon lub bateria już na samym skraju wytrzymałości to zmora każdej podróży samochodem. Staje się to szczególnie problematyczne, gdy potrzebujemy korzystać z nawigacji, a nasze auto nie jest w nią wyposażone. Przed podróżą warto zadbać, by telefon nas nie zawiół, a bateria przestrwała nawet najdłuższą trasę. Niezbędna okaże się ładowarka samochodowa. Jak wybrać ładowarkę? Na jakie kwestie zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Ładowarka samochodowa - kiedy się przyda?

Większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia bez smartfonów. Zdecydowanie ułatwiają one życie - pozwalają na kontakt z rodziną, przyjaciółmi, umożliwiają pracę zdalną, korzystanie z nawigacji podczas podróży, nagrywanie filmów, robienie zdjęć. Mają one jednak jedną podstawową wadę - bateria w smartfonie nie jest nieograniczona, a im więcej aplikacji jednocześnie jest włączone, im więcej funkcji wykorzystujemy, tym bateria szybciej się wyczerpuje. Codzienne ładowanie to konieczność. Czasami to jednak nie wystarczy, szczególnie podczas dłuższych podróży czy pracy, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka elektrycznego, tradycyjnej ładowarki, a bateria w naszym smartfonie jest na skraju wytrzymałości. Ładowarka samochodowa okaże się niemal wybawieniem, pozwoli naładować baterię w smartfonie niezależnie od miejsca i czasu, w którym przebywamy.

Warto pomyśleć o zakupie ładowarki samochodowej i zawsze mieć ją w aucie. Z całą pewnością niejednokrotnie pomoże wyjść z opresji i bez problemów dotrzeć bezpiecznie do wyznaczonego celu z nawigacją oraz nie tracąc kontaktu ze światem.

Ładowarka samochodowaŁadowarka samochodowa Fot. shutterstock

Jak działa ładowarka samochodowa?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje ładowarek samochodowych.

Jednym z nich są ładowarki samochodowe klasyczne, podłączane do gniazda zapalniczki. Przed zakupem warto jednak sprawdzić umiejscowienie gniazda w swoim samochodzie, by dobrać odpowiednią wielkość i kształt ładowarki - nie wszystkie uda podpiąć się w taki sposób, by nie przeszkadzały w prowadzeniu pojazdu i zmianie biegów. Klasyczne ładowarki samochodowe zazwyczaj mają opływowy kształt i zakończone są kablem z końcówką microUSB lub typu C. Nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, służą jedynie do naładowania baterii w telefonie. Kolejnym modelem są ładowarki samochodowe klasyczne z dodatkowym kablem. Co to oznacza w praktyce? Do jednego z wejść USB dołączony jest dodatkowy przewód z końcówkami do ładowania, dzięki czemu ładować możemy jednocześnie dodatkowy sprzęt.

Na uwagę zasługują także nowoczesne ładowarki samochodowe, czyli modele indukcyjne. Pozwalają one na ładowanie smartfonu bez użycia kabla. Podstawą jest specjalna płytka lub uchwyt, który podłączony jest do ładowarki. Wystarczy położyć na nim telefon, a zostanie on poddany ładowaniu.

Ładowarka samochodowaŁadowarka samochodowa Fot. shutterstock

Parametry ładowarek samochodowych - na te warto zwrócić uwagę!

Moc - natężenie mocy w ładowarce samochodowej wyrażone jest w Amperach (A). Jest to stosunek wielkości ładunku, który przepływa przez poprzeczny przekrój przewodnika oraz czas jego przepływu. W praktyce oznacza to, że im wyższe jest natężenie, tym ładowarka szybciej ładuje podłączone do niej urządzenie. Na rynku znajdziemy ładowarki samochodowe o różnym natężeniu. Warto mieć na uwadze, że im wyższa moc, tym mniejsza żywotność baterii. Optymalnie, dla smartfona najlepiej wybrać ładowarkę o mocy 1-2A. Nowoczesne modele smartfonów wyposażone są w system ładowania Quick Charge - warto stosować się w takim przypadku do wytycznych producenta, by nie uszkodzić baterii i nie przegrzać jej lub nie narazić na skoki napięcia.

Liczba gniazd w ładowarce. Wyróżniamy ładowarki samochodowe z jednym lub kilkoma gniazdami. Im więcej jest gniazd, tym gadżet bardziej funkcjonalny i umożliwi ładowanie smartfonów kilku osób jednocześnie lub też innych urządzeń.

Istotna jest także długość przewodu. Wybierając ładowarkę samochodową klasyczną warto zwrócić uwagę na długość kabla - powinna być ona wystarczająca, by podłączyć telefon i odłożyć go w bezpieczne miejsce, z którego nie wypadnie podczas gwałtowniejszego hamowania i nie zrobi komuś krzywdy, nie wpadnie pod siedzenia auta lub nie ulegnie rozbiciu.

Zabezpieczenia - warto zwrócić na nie uwagę wybierając ładowarkę samochodową. Nikt z nas nie chciałby, by jego smartfon uległ uszkodzeniu podczas ładowania. Zabezpieczenia w ładowarce mają za zadanie ochronić sprzęt przed przeciążeniami, przepięciami, zwarciami oraz przegrzaniem.

Dodatkowe funkcje również są istotne. Na rynku znajdziemy ładowarki samochodowe, które pozwalają na przykład przyspieszenie ładowania smartfonu.

Ładowarka samochodowaŁadowarka samochodowa Fot. shutterstock

Poniżej znajdziesz ładowarki indukcyjne: