Inspiracją był scandi minimalizm i styl gustawiański: o włoskiej kolekcji Gray Gervasoni

Jak stworzyć wyrafinowany eklektyzm form? Sposób na niebanalną linię wzorniczą, która nawiązuje do stylu skandynawskiego i gustawiańskiego znaleźli włoscy projektanci. Kolekcja Gray marki Gervasoni to doskonałe połączenie surowej elegancji klasycznych mebli z prostotą designu z Północy.

Włoski design jest pełen niespodzianek. Szacunek do naturalnych materiałów, minimalistyczna forma, ale nie pozbawiona elementów królewskiej elegancji - oto nietuzinkowa kolekcja mebli Gray od włoskiej marki Gervasoni. Łączy styl skandynawski i gustawiański. To wzornicze połączenie, które fascynuje również najlepszych włoskich projektantów.

Kolekcja Gray marki Gervasoni.Kolekcja Gray marki Gervasoni. Fot. Mood Design

Jak połączyć skandynawski minimalizm i styl gustawiański? 

Włoska marka Gervasoni, wciąż pozostająca w rękach jednej rodziny, już od 1882 roku wyznacza trendy wnętrzarskie. Obecnie rodzinny biznes prowadzą bracia Giovanni i Michele. Nie brakuje odważnych i bardzo udanych projektów, jak meble z kolekcji Gray, których autorką jest znana, włoska projektantka Paola Navone. Inspiracją był dla niej skandynawski minimalizm i styl gustawiański - to ciekawy przykład tego, w jaki sposób styl pochodzący z jednej kultury, może adaptować się w innej.

Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni.Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni. Fot. Mood Design

Za propagatora stylu gustawiańskiego uznaje się króla Szwecji, który panował w drugiej połowie XVIII wieku - Gustawa III. Kiedy miał 25 lat zafascynował się pałacową architekturą i rzeźbionymi meblami Wersalu, ale do tego stopnia, że po powrocie postanowił ozdobić podobnymi swoją siedzibę. Przygotowano dla niego wybielony zestaw z uproszczonymi rzeźbieniami, dzięki którym promienie słońca odbijały się i nie gubiły w zakamarkach. Szybko stały się popularne, a styl gustawiański do dziś inspiruje miłośników designu z całego świata.

Styl skandynawski zna już chyba każdy. Proste, ale bardzo funkcjonalne formy na dobre zagościły się w polskich domach. 

Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni.Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni. Fot. Mood Design

Nawiązania do dostojnego stylu gustawiańskiego dostrzec można przyglądając się dopracowanej w najdrobniejszym szczególe, prostej i szlachetnej w wyrazie kolekcji Gray. Ujęła nas uniwersalistycznym podejściem do designu. Wyróżnia się przy okazji lekką, subtelną formułą. Jasną, ciekawą kolorystyką i jakością zastosowanych materiałów

- mówi Dorota Kuć z pracowni MoodWorks.

Modele z linii Gray można miksować z meblami z pozostałych kolekcji Gervasoni, co jest ogromną zaletą włoskiej marki

- dodaje Karina Snuszka z pracowni MoodWorks.

Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni.Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni. Fot. Mood Design

W kolekcji mebli Gray dominują szarości i biele, także proste linie wzornicze, jednak nie pozbawione szlachetności. Wyróżniają ją wyważone proporcje mebli i skromność skandynawskiego minimalizmu. Królewską, uproszczoną estetykę stylu gustawiańskiego najlepiej prezentują niektóre stoły i stoliki. Okrągły, kawowy Gray 38 ma rzeźbiarską, elegancko zakrzywioną podstawę, którą wykonano z białej kamionki, a na przykład nogi rodziny stołów Gray 32/33/34/35 nawiązują do kanelowanych żłobków charakterystycznych dla mebli tego stylu. Kolekcję Gray wyróżnia też rozmaitość materiałów. Są wykończone w kilku gatunkach drewna, zdobione marmurem czy porcelaną na łupku. Natomiast tkaniny tapicerowane kompletów wypoczynkowych są miękkie, przyjazne i utrzymane w niebanalnej kolorystyce. 

Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni.Meble z kolekcji Gray marki Gervasoni. Fot. Mood Design

Włoski design to styl i jakość na lata. W kolekcji mebli Gray marki Gervasoni doskonale połączono surową elegancję klasycznych mebli z prostotą skandynawskich form, także ponadczasowy look z nowoczesnym designem. 

Więcej o: