Radio z budzikiem - poranne wstawanie będzie łatwiejsze. Modele do 120 zł

Są wśród nas ranne ptaszki, dla których pobudka o godzinie 5 czy 6 nie stanowi żadnego problemu, są też tacy, dla których wstanie z łóżka o 8 czy 9 to nie lada wyczyn. Niezależnie od tego, o której godzinie rozpoczynasz dzień, warto umilić sobie poranek. Radio z budzikiem to dobry pomysł - obudzi, pozwoli posłuchać muzyki lub wiadomości. Jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Pobudka z radiobudzikiem

Większość z nas nie lubi wczesnej pobudki, szczególnie, gdy musimy ustawić budzik i wstać z łóżka o określonej godzinie. Najczęściej używamy do tego celu alarmu w smartfonie. Coraz rzadziej natomiast stawiamy przy łóżku klasyczny budzik. Alternatywą okazuje się radiobudzik, który obudzi nas muzyką lub wiadomościami z radia. Taka pobudka może okazać się zdecydowanie przyjemniejsza. Niektóre modele radiobudzików umożliwiają programowanie budzenia o dwóch różnych porach za pomocą zupełnie innych alarmów - to praktyczne rozwiązanie dla par.

Jak działa radiobudzik? Jest to urządzenie cyfrowe lub analogowe o niewielkim rozmiarze, dzięki czemu jest lekkie i przenośne. Wbudowany zegar wskazuje aktualną godzinę. Radiobudziki analogowe kupimy za mniej niż 50 zł, wymagają ręcznego strojenia. Z kolei radiobudziki cyfrowe programują się automatycznie, porządny model kupimy już za 100-150 zł. Dziś wybraliśmy dla was modele za mniej niż 120 zł.

RadiobudzikRadiobudzik Fot. shutterstock

Modele za mniej niż 50 zł:

Jakie funkcje powinien mieć radiobudzik?

Wybierając radiobudzik, warto sprawdzić kilka kwestii. Istotny jest rodzaj radia. Warto mieć na uwadze, że między modelem analogowym i cyfrowym istnieją różnice w zakresie fal. Duże znaczenie odgrywa także rodzaj dźwięku - wyróżniamy stereofoniczny i monofoniczny. Dźwięk mono odtwarza cały czas tę samą kopię sygnału, z kolei radiobudzik z dźwiękiem stereofonicznym daje perspektywę i przestrzeń, używa więcej kanałów, najczęściej dwóch.

Dobrze jest sprawdzić także liczbę stacji radiowych do zapamiętania oraz kwestię narastania dźwięku. Większość z nas nie lubi być nagle wyrywana ze snu, a narastająca głośność alarmu umożliwi stopniowe budzenie i jednocześnie da pewność, że alarm nie będzie zbyt cichy i obudzi nawet z najmocniejszego snu. Kluczowy jest także czas drzemki, by w razie "poleżę jeszcze 5 minut" nie zaspać do pracy.

Praktyczny okazuje się także wyłącznik czasowy, który pozwala ustalić po jakim czasie radio ma się wyłączyć w razie, gdybyśmy wychodząc rano w pośpiechu z domu, zapomnieli tego zrobić.

Istotne znaczenie ma także rodzaj zasilania radiobudzika - znajdziemy modele sieciowe, na baterię oraz z wbudowanym akumulatorem.

RadiobudzikRadiobudzik Fot. shutterstock

Modele do 100 zł:

Dodatkowe funkcje radiobudzików

Na rynku dostępne są proste radiobudziki, ale też modele z udogodnieniami, które choć trochę droższe, są warte zakupu. Praktyczny jest radiobudzik z wejściem USB, dzięki czemu naładujesz go ładowarką od telefonu. Naładowany radiobudzik, bez plączących się kabli ładnie prezentuje się na szafce nocnej.

Warto wybrać radiobudzik z podświetleniem, co umożliwia sprawdzenie godziny w nocy lub wieczorem. Dostępne są modele świecące całą noc lub podświetlane za pomocą przycisku. Zwróć uwagę na kolorystykę cyfr na ekranie - niebieskie i zielone są spokojne, relaksują, z kolei czerwone cyfry postawią cię na nogi. W pokojach dziecięcych popularnością cieszą się radiobudziki z projektorem.

RadiobudzikRadiobudzik Fot. shutterstock

Radiobudziki do 120 zł:

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.