"Słoneczniki, słońce i spokojna twarz Wołodymyra Zełenskiego". O plakatach dla Ukrainy

Są takie momenty w historii, kiedy sztuka nabiera mocy co najmniej miliona słów. Polscy ilustratorzy, graficy wspierają Ukrainę i tworzą specjalne serie plakatów. "Jeśli mogę i umiem jakoś pomóc, dać ułamek nadziei, to właśnie tym jest ta praca" - mówi autorka kolażu, na którym widnieje portret prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, jako "dawcy nadziei". Jest też plakat "Panna Wolna", który oddaje hołd uciekającym z Ukrainy kobietom, także wiele innych.

Polscy artyści, projektanci, street-artowcy solidaryzują się z Ukrainą. Do tej grupy dołączyli również ilustratorzy i graficy, którzy postanowili stworzyć specjalne serie plakatów, grafik i kolaży, które wyrażają manifest przeciwko inwazji Rosji na Ukrainę. Dochód z ich sprzedaży jest przekazywany na pomoc uchodźcom. Są też prace, które można pobrać za darmo, wydrukować lub udostępnić w Internecie albo w mediach społecznościowych. Powstały w ramach Pogotowia Graficznego - akcji plakatowej, która wspiera inicjatywy społeczne. 

"Ku pokrzepieniu!" - Wołodymyr Zełenski na portrecie "Barrakuz"

Beata "Barrakuz" Śliwińska tworzy plakaty (również związane z akcjami społecznymi), które publikowane są w magazynach, okładki pyt, książek. W swoich pracach często wykorzystuje technikę kolażu. Stworzyła ciekawy portret prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jego twarz pokrywają słoneczniki i inne żółte kwiaty, które kojarzą się z latem, radością, spokojem, szczęściem. W tle widać także polną kompozycję, składającą się między innymi z maków i chabrów. Według "Barrakuz" plakat został stworzony "ku pokrzepieniu serc". 

Jeśli mogę i umiem jakoś pomóc, dać ułamek nadziei, to właśnie tym jest ta praca. Wylewające się wszędzie i zakwitające słoneczniki, jasność, ciepło, słońce i spokojna twarz Wołodymyra Zełenskiego jako przewodnika narodu, dawcę tej nadziei. To jest to, co mi przyszło do głowy

– tłumaczy "Barrakuz"

Wołodymyr Zełenski ma dziś 44 lata. Dla wielu jest symbolem bohaterstwa. W wojnie z Rosją nieustannie mobilizuje i nawołuje do obrony ukraińskiej ziemi. Robi to ze spokojem i stanowczością. Nie boi się prosić o pomoc europejskich przywódców.

Wołodymyr Zełenski na prezydenta Ukrainy został wybrany w 2019 roku. Wcześniej zasłynął jako aktor. Popularność zyskał dzięki komediowemu serialowi "Sługa narodu". Odgrywał rolę nauczyciela historii, który w wyniku zbiegu okoliczności objął urząd prezydenta Ukrainy. Serial emitowany był w telewizji ukraińskiej od listopada 2015 roku do marca 2019 roku. 

"Panna Wolna" Andrzeja Pągowskiego uzbierała 43 tys. zł na pomoc Ukrainie

"Panna Wolna" to limitowana, sygnowana kolekcja 10 grafik od polskiego artysty grafika - Andrzeja Pągowskiego. Egzemplarz nr 10/20 został wylicytowany za 10 tys. zł. Razem "Panna Wolna" uzbierała łącznie 43 tys. zł na pomoc Ukrainie, co autor ogłosił 15 marca b.r. na swoim Facebooku - Andrzej Pągowski Art. 

"Panna Wolna" pojawi się się również w wersji ekologicznego muralu, który ma redukować tlenki azotu (zostanie wykorzystana ekologiczna farba KNOxOUT), przy ul. Radzymińskiej 140 w Warszawie. Malowanie dzieła Andrzeja Pągowskiego zrealizuje Grupa RW – MalujemyMurale.pl, która już rozpoczęła przygotowania. 

To jest nasz protest przeciwko wojnie. Chcemy głośno powiedzieć: „STOP WAR". Mamy nadzieję, że „Panna Wolna" będąca tak doskonałym dziełem artystycznym, będzie też hołdem dla wszystkich kobiet, które, by ratować swoje dzieci, muszą uciekać z Ukrainy

– wyjaśniają twórcy Grupy RW. 

"Stay strong friends!" - napisał na Instagramie Przemek Kotyński. Pobierz, wydrukuj lub udostępnij jego plakat 

Przemek Kotyński to ilustrator i artysta koncepcyjny. Jest czynnym ilustratorem prasowym, m.in. Newsweek Polska. Pracował też przy postprodukcji kilku polskich filmów, m.in. "Obława", "Powstanie Warszawskie", "80 milionów". Współtworzył też projekty reklamowe dla Mazdy, Samsunga, Ferrero. 

Włączył się w pomoc Ukrainie. Przygotował plakat, który można pobrać, wydrukować lub udostępnić w Internecie czy mediach społecznościowych. Na swoim Instagramie podpisał go: "Stay strong friends! You can download, print and use it to manifest Ukraine support". 

"Sercem z Ukrainą" - napisała ilustratorka Aleksandra Morowiak

– Od kilku dni moje myśli wędrują tylko w jednym kierunku - do naszych sąsiadów, którym przyszło mierzyć się z wojną. Nie mogłam sobie dziś znaleźć miejsca i z potrzeby serca stworzyłam ten symboliczny kolaż. Możecie pobrać go z mojej strony i dowolnie wykorzystać, jako tapetę na telefon czy plakat. Link znajdziecie w moim bio. Ja mam zamiar go wydrukować i powiesić na drzwiach mojej pracowni, by symbolicznie okazać wsparcie. Mimo ogromu smutku, który jest teraz wokół nas, ze wzruszeniem obserwuję jak wielu Polaków zjednoczyło się, organizuje pomoc i rob,  co może. Jest to absolutnie wspaniałe. Każdy najmniejszy gest ma znaczenie i jestem pewna, że będzie doceniony – wyjaśnia na swoim Instagramie Aleksandra Morowiak, autorka kolażu wspierającego Ukrainę.

Aleksandra Morowiak na co dzień współpracuje z wydawnictwami, markami, agencjami w Polsce i za granicą, jak: Zwierciadło, Wysokie Obcasy Extra, Modern Designers, Elle, Pani. Ilustracja Aleksandry Morowiak "Zmysłownik" została wyróżniona Złotą Nagrodą KTR w konkursie organizowanym przez Klub Twórców Reklamy.

Inne plakaty od polskich ilustratorów wspierających Ukrainę

Plakaty i grafiki stworzyli również inni polscy artyści, którzy solidaryzują się z Ukrainą, m.in. Dominik Przerwa, Paweł Szlotawa, Adela Madej, Hania Kmieć, Agata Dębicka, Jakub Sobczak, Martyna Wójcik-Śmierska i wielu innych. Zachęcamy do odwiedzenia Instagrama Pogotowia Graficznego i prywatnych kont twórców, gdzie można je za darmo pobrać lub udostępnić. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA