Deska do krojenia - z jakiego materiału sprawdzi się najlepiej?

W kuchni nie da się obejść bez deski do krojenia, która przyda się zarówno do przygotowywania posiłków, krojenia składników, jak i serwowania przekąsek. Wybór desek do krojenia na rynku jest spory. Znajdziemy drewniane, bambusowe, szklane, kamienne. Jakś najlepiej wybrać? Przedstawiamy zalety i wady wszystkich modeli.

Deska do krojenia - czy rzeczywiście jest taka niezbędna?

Zdecydowanie tak! W kuchni bardzo często kroimy i siekamy, zarówno pieczywo, wędlinę, sery, warzywa, jak i owoce. Deska do krojenia pozwoli ochronić blat przed uszkodzeniami i zarysowaniami, a jednocześnie zapewni nam komfort podczas przygotowywania posiłków. Ładna deska posłuży także do serwowania kanapek, przekąsek czy stworzenia deski serów. Niezależnie od Twoich kulinarnych umiejętności, deska do krojenia obowiązkowo musi znaleźć się w każdej kuchni, a wykorzystasz ją przy przygotowywaniu śniadań, obiadów i kolacji.

Na rynku znajdziemy deski do krojenia z przeróżnych materiałów, które różnią się od siebie właściwościami, łatwością utrzymania w czystości, jedne chłoną zapachy, inne nie. Warto poznać zalety i wady wszystkich modeli, by wybrać odpowiednie deski do swojej kuchni.

Rozsuwana deska do krojeniaRozsuwana deska do krojenia Fot. materiały partnera

Drewniana deska do krojenia

Drewniana deska do krojenia to klasyk, który króluje w naszych kuchniach. Z całą pewnością choć jedną taką deskę znajdziemy w każdym domu. Jakie zalety ma drewniana deska? Przede wszystkim ma właściwości bakteriobójcze. Obowiązkowo należy myć ją i osuszać po każdym użyciu, ponieważ drewno chłonie wodę i staje się miejscem do rozwoju bakterii. Ten model deski nie tępi noży, a drobne nacięcia samoczynnie się zasklepią. Bez problemu pokroisz na nich pieczywo i wszystkie suche produkty. Deska drewniana z powodzeniem może posłużyć jako podkładka pod nagrzane garnki czy blachę z ciastem wyjętą chwilę wcześniej z piekarnika. W sklepach znajdziemy deski do krojenia z różnych gatunków drewna, w związku z czym będą się one różniły odcieniem, widocznością słojów, mniejszą oraz większą twardością.

Jakie wady ma drewniana deska do krojenia? Wymaga mycia ręcznego, nie można wkładać jej do zmywarki. Chłonie wodę, odbarwia się i przesiąka zapachami, dlatego lepiej unikać krojenia na niej aromatycznych produktów, takich jak: czosnek czy cebula. Deska z drewna wymaga impregnacji - warto wykorzystać do tego celu olej jadalny.

Drewniana deska do krojeniaDrewniana deska do krojenia Fot. shutterstock

Deska do krojenia bambusowa

Alternatywą dla deski drewnianej jest model bambusowy, wykonany z mocno sprasowanej trawy. Podczas produkcji takich desek trawa układana jest w poprzek, dzięki czemu do jej wnętrza podczas krojenia nie dostają się płyny i nie stają się one pożywką dla bakterii. Atutem jest fakt, że nie nasiąkają wodą, a po myciu bardzo szybko wysychają. Nie tępią noży, a jednocześnie są bardzo twarde i trwałe. Deski z bambusa nie można myć w zmywarce.

Szklana deska do krojenia

Deska do krojenia ze szkła jest zdecydowanie najbardziej higieniczna i łatwa do utrzymania w czystości. W ostatnich latach zyskała ogromną popularność, dzięki czemu producenci dbają o coraz większy wybór wzorów, a deska staje się dekoracją w kuchni. Szklana deska nie chłonie wilgoci, a tym samym nie jest miejscem do rozwoju bakterii. Można myć ją w zmywarce oraz ręcznie z użyciem nawet silnych detergentów. Deski ze szkła nie chłoną żadnych zapachów, dlatego z powodzeniem możemy kroić na nich czosnek, cebulę czy ryby i mięsa.

Warto jednak pamiętać, że ma też ona swoje wady. Nie polecamy krojenia na szklanej desce nożami ceramicznymi, które bardzo szybko się stępią. Sama deska jest śliska i delikatna, lepiej uważać, by nie wyślizgnęła się z rok, ponieważ bardzo szybko się stłucze lub wyszczerbi.

Deski do krojenia w stojakuDeski do krojenia w stojaku Fot. materiały partnera

Kamienne deski do krojenia

W nowoczesnych i eleganckich kuchniach często pojawiają się kamienne deski do krojenia, wykonane z marmuru lub granitu. Sprawdzą się one nie tylko do krojenia, ale też do serwowania przekąsek na stół, gdy mamy gości, na przykład: serów, ciasta czy pizzy. Kamienna deska jest praktyczna, bardzo ładnie się prezentuje. W sklepach znajdziemy modele w jasnych i ciemniejszych barwach. Deskę z kamienia łatwo utrzymać w czystości, nie chłonie wody i zapachów, a jednocześnie jest odporna na bakterie i pleśń. Nie straszne jej odbarwianie, a więc z powodzeniem możemy kroić na niej lekko farbujące produkty, nie ulega także zarysowaniu.

Jakie ma wady? Jest ciężka, a więc niewygodna do przenoszenia i mycia, a także tępi noże.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.