Rodzaje noży kuchennych: top 24 dla profesjonalistów i pasjonatów gotowania

Uniwersalny nóż nie wystarczy do pokrojenia każdego produktu. Innego używa się do pomidora, a jeszcze innego do krojenia chleba czy posiekania wołowiny. Jakie są najpopualarniejsze rodzaje noży kuchennych? Oto propozycje must have.

Noże kuchenne.Noże kuchenne. Fot. Shutterstock

Nie tylko profesjonalni kucharze, ale i miłośnicy gotowania powinni mieć w domu ostre i precyzyjne noże odpowiednio dobrane do produktów. Bez nich nie da się przygotować nawet najprostszego dania. Jakie noże kuchenne są niezbędne w domu i które wybrać? Przedstawiamy najważniejsze rodzaje, dzięki którym krojenie różnorodnych produktów stanie się przyjemniejsze. Nóż szefa kuchni oraz nóż do pieczywa to must have, a model do filetowania z pewnością przyda się wszystkim miłośnikom ryb i mięsa. Wyjaśniamy też z czego zasłynął nóż santoku, który jest hitem nie tylko w kuchniach japońskich, ale polskich. 

Noże Gerlach Natur.Noże Gerlach Natur. Fot. Gerlach

Rodzaje noży kuchennych

Nóż szefa kuchni nadaje się do krojenia wielu produktów, np. mięsa, ryb, warzyw, owoców. Jest niezbędny, a o jego funkcjonalności decyduje przede wszystkim rodzaj i twardość ostrza oraz stabilność rękojeści. Najbardziej uniwersalne są noże w kształcie trójkąta. Mają szerokie i gładkie ostrze, które nieco wystaje poza rączkę (w miejscu, w którym jest osadzony), długość najczęściej nie przekracza 22 cm - choć profesjonaliści sięgają po noże o ostrzach powyżej 24 cm. Nóż szefa kuchni może być wykonany ze stali węglowej, nierdzewnej, nierdzewnej wysokowęglowej, tytanu i ceramiki. 

Noże do krojenia różnorodnych produktów.Noże do krojenia różnorodnych produktów. Fot. Gerlach.

Nóż uniwersalny. Jest krótszy od modelu szefa kuchni. Ma około 10-15 cm długości. Ostrze jest węższe i mniej zaokrąglone. Dobrze nadaje się do krojenia różnorodnych produktów. 

Nóż santoku zaprojektowali Japończycy. Występuje w wersjach o różnej długości, od 10 do ponad 20 cm. Jego największą zaletą jest uniwersalność. Świetnie kroi się nim owoce, warzywa, a także mięsa i ryby. Nóż santoku jest połączeniem noża szefa kuchni oraz małego tasaka. Ma poręczną rękojeść i ostrze zakończone niewielkim łukiem. Specyficzne żłobienia i wgłębienia na ostrzu zapobiegają przyklejaniu się krojonych składników

Tasak jest idealny do krojenia i porcjowania twardego mięsa z kością. Ma szerokie ostrze w kształcie prostokąta. 

Nóż do pieczywa jest długi i wąski. Ma ząbkowane ostrze, dzięki któremu łatwo można pokroić różnego rodzaju wypieki.

Nóż do sera ma krótkie ostrze z otworami. Dzięki nim nawet najcieńsze plasterki nie powinny przywierać do noża. 

Nóż do filetowania jest długi i wąski. Powinien mieć dobrej jakości, sztywną, naostrzoną klingę. Dzięki takiej można łatwo filetować ryby, a nawet mięso. 

Nóż do warzyw i owoców ma krótkie ostrze z ząbkowaną krawędzią i zaokrąglonym czubkiem. Jest bardzo praktyczny. Można nim pokroić pomidory, a także warzywa oraz owoce z twardą skórką i miękkim środkiem. Nożem do warzyw i owoców łatwo można rozsmarować masło lub konfiturę. 

Jak dbać o noże kuchenne?

Nóż kuchenny.Nóż kuchenny. Fot. Shutterstock

Nawet najlepszy nóż z czasem staje się mniej ostry. Dlatego warto pamiętać o regularnym ostrzeniu.  Wtedy krojenie różnorodnych produktów staje się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Warto też czyścić noże zaraz po użyciu, szczególnie po krojeniu wszelkich cytrusów. Ważne jest też odpowiednie przechowywanie, najlepiej w osobnej przegrodzie lub w specjalnym bloku na noże. Wtedy klinga dłużej pozostanie ostra. Noży nie powinno się też używać do innych czynności niż krojenie. Otwieranie metalowych puszek tępi ostrze. Tylko odpowiednia pielęgnacja wszelkiego rodzaju noży kuchennych sprawi, że posłużą dłużej. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA