Urządzając dom i wybierając meble zawsze stajemy przed dylematem jaki rodzaj frontów wybrać. Najbardziej uniwersalne i ponadczasowe są fronty drewniane lub z płyt drewnopodobnych - pasują do aranżacji niemal w każdym stylu. Meble pokryte drewnopodobnym fornirem, laminatem czy folią dostępne są w każdym sklepie meblowym, można także zamówić je u stolarza. Szeroki wybór wzorów i kolorów pozwalają na stworzenie wymarzonej aranżacji w domu. Pomimo przemijających trendów wnętrzarskich, drewno zawsze będzie modne. W ostatnich latach uznanie zyskały także fronty meblowe na wysoki połysk oraz matowe, które już dość dobitnie określają styl aranżacyjny i nadają charakterystyczny wygląd. Dziś pod lupę wzięliśmy meble na wysoki połysk.
Zanim zdecydujesz się na zakup mebli na wysoki połysk, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Istotny jest rozmiar wnętrza oraz jego naturalnego nasłonecznienie. Inaczej lakierowane i błyszczące meble będą prezentowały się w małym, ciemnym pomieszczeniu, a inaczej na przykład w dużej, nasłonecznionej kuchni z wyspą, otwartej na salon. Jeśli chcesz urządzić pomieszczenie z wykorzystaniem mebli na wysoki połysk, warto pamiętać, by były one w całym pomieszczeniu - zdecydowanie nie łączymy mebli błyszczących z matowymi, ponieważ stworzy to nieestetyczny efekt. Meble na wysoki połysk możemy wybrać do kuchni, do łazienki, sypialni, przedpokoju, niemal wszędzie. Meble z błyszczącą okleiną będą tańsze, z kolei lakierowane droższe i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Meble na wysoki połysk mają swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennikami są najczęściej ludzie młodzi, którzy stawiają na trendy, decydują się na styl skandynawski lub minimalistyczny. Starsze pokolenia z kolei uważają, że błyszczące meble są niepraktyczne, zbyt nowoczesne, brudzą się i nie są ponadczasowe.
W meblach z połyskiem drzemie ogromny potencjał. Będą one dobrze wyglądały zarówno w pomieszczeniach o małym, jak i o dużym metrażu. Warto wybierać je do wnętrz dobrze nasłonecznionych, ponieważ błyszczące fronty doskonale odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wyda się bardziej przestronne, optycznie większe. Dodając do mebli oświetlenie LED lub przeszklone witryny spotęgujemy efekt. Takie meble sprawią, że pomieszczenie nabierze głębi i energii.
W meblach z połyskiem stosowane są fronty lakierowane, fronty z płyt akrylowych lub pokrywane folią poliestrową. Niezależnie od wyboru meble będą miały gładką i błyszczącą powierzchnię, co sprawi, że wnętrze nabierze niemal luksusowego wyglądu, będzie bardziej nowoczesne. Decydując się na meble z połyskiem w kolorze bieli spotęgujemy efekt czystości - wnętrze nabierze nieskazitelności. Warto dodać, że meble o błyszczącej powierzchni świetnie komponują się z dodatkami w kolorze złota, srebra czy rose gold. Błyszczące powierzchnie łatwo utrzymać w czystości - wystarczy myć płynem do mycia szyb i polerować.
Każde rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady, nie inaczej jest w przypadku błyszczących mebli. Jakie to wady? Za największą uznawana jest widoczność odcisków palców na ich powierzchni, która dla pedantów może okazać się wadą nie do przeskoczenia, w dodatku bardzo irytującą. Na połyskującej powierzchni zauważalne są paprochy, okruchy, tłuszcz, brud i każdy ślad po dotknięciu.
Błyszczące meble są także wysoko wrażliwe na zarysowania. Warto uważać, szczególnie decydując się na stół o wysokim połysku - najlepiej używać w takim przypadku obrusu lub podkładek pod talerze i uczulić domowników, by nie przesuwali przedmiotami po blacie. Niektórzy uważają, że meble o połyskującej powierzchni dają wrażenie chłodu i nie są przytulne - można ocieplić ich wygląd kolorowymi dodatkami: dekoracjami czy tekstyliami.
Meble z połyskiem nie pasują do wszystkich stylów - nie sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, rustykalnych, vintage czy loft.