Skóra i metal - minimalistyczne fotele inspirowane klasykami designu

Wioleta Bednarczyk
28.03.2022 15:03
"Do ludzi z werwą, z rozmachem i oddane przyszłości" - mówił o swoich minimalistycznych meblach Poul Kjaerholm, jeden z czołowych projektantów duńskiego, nowoczesnego wzornictwa. Jego projekty zainspirowały na przykład Fritza Hansena, dzięki któremu powstała skórzana wersja fotela PK-22. Świetne meble do odpoczynku, o subtelnej, nieprzytłaczającej formie, stworzyli też Le Corbusier czy Marcel Breuer. Oto wybrane hity.

Prosty, subtelny, nieprzytłaczający design, wysoka jakość wykonania oraz wyjątkowy komfort - oto kultowe fotele znanych projektantów i ich inspiracje. Mimo minimalistycznego wyglądu, ich siedzisko jak również oparcie pozwalają na wygodny wypoczynek. 

Fotel inspirowany kultowym modelem Wassily Chair

Kultowy fotel Wassily Chair zaprojektował Marcel Breuer - węgierski architekt i designer, przedstawiciel stylu międzynarodowego, który urodził się w 1902 roku w Peczu. Breuer należał do pierwszego rocznika studentów Bauhausu, a dzięki swojej pracowitości i talentowi szybko się tu wyróżnił. Jeszcze za czasów studiów objął stanowisko kierownika pracowni meblarskiej. 

Marcel Breuer zaprojektował fotel Wassily Chair w 1925 roku, po zakupie swojego pierwszego roweru, który miał lekką, metalową konstrukcję. Składał się z metalowych rurek, które stały się inspiracją do stworzenia minimalistycznych mebli o podobnej formie. Powstał fotel z chromowanym stelażem, na który zostały naciągnięte pasy tkanin. Początkowo miał nazwę B3. Późniejsza - Wassily Chair - pochodzi od imienia malarza, grafika, teoretyka sztuki, wykładającego w tamtym czasie w Bauhausie, Wassily'ego Kandinsky'ego. Zafascynował się fotelem Breuera i podobno otrzymał nawet duplikat projektu. 

Gdzie kupić fotel Wasilly Chair? 

Od 1968 roku produkcją fotela Wasilly Chair zajmuje się marka Knoll. Natomiast po raz pierwszy został wyprodukowany przez Thoneta, a zaraz po wojnie zajmowała się tym włoska marka Gavina.

Dziś fotel Wasiily Chair kosztuje 3310 dolarów. Powstają też projekty inspirowane tym kultowym designem. Cena? To około 3000 zł. Na jaką jakość można liczyć? Fotele inspirowane projektem Wassily Chair mają podstawę z chromowanej stali i skórzaną tapicerkę, w polskim sklepie Designtown jest to wysokiej jakości włoska skóra. 

Fotel inspirowany modelem LC1 - klasyką designu od Le Corbusiera 

Minimalistyczny fotel LC1 to uzupełnienie słynnej serii mebli, zaprojektowanej w 1929 przez Le Corbusiera - francuskiego architekta i projektanta szwajcarskiego pochodzenia, czołowego przedstawiciela modernistycznego stylu międzynarodowego. Corbusier był też urbanistą, malarzem i rzeźbiarzem.

Fotel LC1 to pierwszy projekt, w którym autor wykorzystał metalowe konstrukcje na zewnątrz mebla. Okazał się nie tylko bardzo stylowy, ale wygodny. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić doskonały relaks. Dziś jest ikoną designu, którą wciąż chce się mieć w domu. Cena? Oryginał produkuje włoska marka Cassina i można go kupić za około 2400 euro. 

Model inspirowany fotelem LC1 dostępny jest na przykład w ofercie sklepu Designtown. W zależności od wykończenia kosztuje od 1890 do 2480 zł. 

Fotel inspirowany projektem PK-22

Dziś fotel PK-22 produkuje znane, duńskie przedsiębiorstwo, które istnieje od 1872 roku - Fritz Hansen. Jego dwuczęściową konstrukcję zapoczątkował w 1952 roku duński designer Poul Kjærholm. Natomiast w latach 1955-1956 projektował krzesło PK-22. 

"Do ludzi z werwą, z rozmachem i oddane przyszłości"

- tak mówił o swoich minimalistycznych meblach Poul Kjærholm.

Podsycił nimi projektową twórczość Fritza Hansena, który na przykład fotel PK-22 stworzył w wersji skórzanej. Takim modelem można cieszyć się do dziś. Kosztuje około 6000 dolarów. 

Fotel inspirowany projektem PK-22 można kupić również w sklepie Designtown. 

Fotel inspirowany projektem Mr Lounge Arm

Fotel Mr Lounge Arm zaprojektował w 1927 roku Miesa van der Rohe. Zainspirował go jeden z mistrzów Bauhausu - Marcel Breuer. Dziś produkuje go marka Knoll i można go kupić za około 4800 dolarów. Jego obicie może być wykonane z różnych rodzajów skór. Występuje też w wielu kolorach. 

W sklepie Designtown inspirację fotela Mr Lounge Arm można nabyć w bieli i czerni. 

Więcej o: