Z całą pewnością duża część z nas widziała konsolę, jednak nie wszyscy wiedzą, że mebel ten funkcjonuje dokładnie pod taką nazwą. Pojawiał się w epoce rokoka i baroku niemal w każdej aranżacji, później odszedł do lamusa, by teraz szturmem podbijać nowoczesne aranżacje. Konsola jest małym, wąskim stolikiem, ustawianym przy ścianie. Bardzo często nad nią zawieszamy lustro. Początkowo konsola była bardzo ozdobnym meblem, często na pięknych, rzeźbionych w ludwikowskim styli nogach, giętych i fikuśnych, co dodawało jej wyjątkowości i oryginalności.
Konsole najczęściej mają prostokątny lub półokrągły blat, spotkać możemy go w wersji pozłacanej lub ze złotym, bądź srebrnym wykończeniem. Nie brakuje również płytkiej szuflady, w której zmieszczą się drobne bibeloty, na przykład klucze.
Nowoczesne konsole prezentują się nieco inaczej - są meblami zdecydowanie bardziej minimalistycznymi. Mają za zadanie przykuwać naszą uwagę nietypowym kształtem najczęściej swoją podstawą. Bardzo często mylone są z toaletkami lub pełnią w sypialniach i garderobach właśnie rolę toaletki.
Stolik konsola może zastąpić nie tylko toaletkę czy szafkę w przedpokoju. Świetnie sprawdzi się również w pokoju dziennym czy nastolatka. Obecnie meble te wyposażone są zazwyczaj w pojemne szuflady, w których można schować wszystkie domowe skarby - od zabawek przez płyty DVD, po książki czy dokumenty. Mebel posłuży jako dodatek lub praktyczny schowek w przedpokoju, by kluczy czy portfela nie trzymać na wierzchu.
Atutem konsoli jest jej nieduży rozmiar, jest dość wąska, dlatego świetnie sprawdzi się w wąskim korytarzu czy nieustawnym przedpokoju, gdzie komody nie udałoby się zmieścić. W przedpokoju konsola stworzy idealny duet z lustrem - rozjaśni i powiększy optycznie korytarz, udekoruje i stworzy miejsce do przeglądania się przed wyjściem z domu. Warto jednak pamiętać, by szerokość lustra lub średnica nie była ani mniejsza, ani większa od połowy długości blatu konsoli, wtedy najlepiej będzie się prezentowała.
Konsola sprawdzi się także w roli kwietnika. Śmiało możesz ustawić ją w sypialni lub salonie, a na niej umieścić ulubione rośliny - całość doda wnętrzu przytulności. Warto jednak pamiętać, by rośliny dopasować do stopnia nasłonecznienia miejsca, gdzie będzie ustawiony mebel.
Jeśli nie zależy Ci na dużej ilości szuflad czy szafek, konsola z powodzeniem może zastąpić w sypialni toaletkę. Na jej blacie śmiało możesz ustawić organizer z najpotrzebniejszymi kosmetykami oraz biżuterią i dopasować wygodne siedzisko. Lustro warto w takim przypadku zawiesić na ścianie, bądź używać powiększającego lusterka ustawionego na blacie.
Wybierając konsolę warto obejrzeć różne modele. Istotne jest, by mebel nie przytłoczył optycznie wnętrza. Przedpokój bardzo często jest niedużym, dość wąskim wnętrzem, dlatego bardzo ważne jest, by konsolka wypełniła pustkę przy ścianie, pełniła praktyczną i dekoracyjną funkcję, a jednocześnie nie zagraciła korytarza.
Świetnie sprawdzą się konsole z jedną lub dwoma szufladami - odłożysz tam klucze od domu, kluczyki do samochodu, wrzucisz szczotkę do czyszczenia ubrań, czapkę, rękawiczki lub łyżkę do zakładania butów. Na konsoli możesz ustawić wazon z kwiatami lub rodzinnne zdjęcie.
Wyróżniamy konsole o różnych formach. Te najprostsze odnajdą się w aranżacjach w stylu skandynawskim, minimalistycznym i klasycznym. Modele industrialne, loftowe na metalowej podstawie lub z kamienia sprawdzą się we bardziej surowych i fabrycznych wnętrzach. Z kolei konsole na błyszczącej podstawie z marmurowym lub szklanym blatem będą idealnym wyborem do aranżacji w stylu glamour.
Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonana będzie konsola. To mebel ustawiony w wejściu, powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się konsole z kamiennym blatem, z drewna lub na metalowej konstrukcji.