Jak wybrać idealne biurko? O tych kwestiach warto pamiętać

KK
31.03.2022 14:11
Szukasz biurka dla ucznia, studenta, a może home office stało się dla Ciebie normą i potrzebujesz komfortowego miejsca do pracy? Niezbędne będzie biurko. Jak wybrać funkcjonalny mebel, który zapewni efektywną naukę lub pracę? Przychodzimy z pomocą! O tych kwestiach warto pamiętać wybierając biurko.

Biurko - mebel must have do pracy i nauki

Biurko to podstawowy mebel w pokoju każdego ucznia, ale też domowym gabinecie, szczególnie, jeśli pracujesz zdalnie. Kwestia wyboru odpowiedniego biurka może przysporzyć nie lada problemów. Jaki powinien być idealny mebel? Przede wszystkim duży, funkcjonalny i dopasowany do wieku i potrzeb użytkownika. Funkcjonalny mebel ma ogromny wpływ na naszą wydajność. Z kolei źle dobrany bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu - spowoduje bóle pleców czy rąk, utrudni też skupienie się na obowiązkach.

Zanim rozpoczniesz poszukiwania biurka, zastanów się nad jego głównym przeznaczeniem. Inne modele sprawdzą się w przypadku uczniów, inne dla pracowników biurowych, a jeszcze inne dla graczy komputerowych. Jedne biurka będą idealne pod laptopy, z kolei meble dedykowane urządzeniom stacjonarnym wymagają większej ilości miejsca i przede wszystkim miejsca na kable. W sklepach znajdziemy biurka z szerszym lub węższym blatem, szufladami, półkami lub nadbudową, która sprawdzi się do ustawienia segregatorów z notatkami czy dokumentami. Jeśli pracujesz przy dwóch monitorach, ale jednocześnie potrzebujesz wolnej przestrzeni, a niezbędne przedmioty chcesz mieć pod ręką - dobrze sprawdzi się biurko w kształcie litery L.

Biurko Pinio CalmoBiurko Pinio Calmo Fot. magicznypokoik

O czym warto pamiętać wybierając biurko?

Ergonomia biurka to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę wysokość biurka. Dla dziecka zaczynającego przygodę z nauką wystarczające będzie biurko o wysokości 55 cm, jednak wszyscy wiemy, jak szybko rosną maluchy. Powinniśmy od razu kupić mebel nieco wyższy, a najlepszym rozwiązaniem jest kupno biurka, którego wysokość możemy samodzielnie regulować. Takie rozwiązanie zapewni komfort dziecku, ponieważ wysokość blatu będziemy dopasowywać do aktualnego wzrostu ucznia. warto pamiętać, że im użytkownik jest wyższy, tym biurko powinno również być wyższe. Dla dorosłych odpowiednią wysokością blatu będzie 70-75 cm, a dla wysokich osób około 80 cm. Postawa użytkownika pracującego lub uczącego się przy biurku absolutnie nie może być zgarbiona - ważne, by ręce mogły być swobodnie położone na blacie, a przedramiona z tułowiem tworzyły kąt prosty. Nie bez znaczenia jest głębokość mebla - warto móc swobodnie wyciągnąć nogi podczas pracy, dlatego sprawdzą się biurka o głębokości co najmniej 70 cm.

Nie bez znaczenia jest również kąt nachylenia blatu. Niektóre biurka mają możliwość regulacji kąta nachylenia. Najbardziej optymalne będzie nachylenie 30 stopni do czytania, 15 stopni do pisania oraz 5 do rysowania.

Meble Pinio SnapMeble Pinio Snap Fot. magicznypokoik

Jakie biurka się sprawdzą?

Biurka dostępne w sklepach mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej standardowe modele są wykonane z drewna sosny lub dębu. Coraz częściej jednak w sklepach wnętrzarskich pojawiają się biurka wykonane ze sklejki, płyty wiórowej, ale także chromowanego metalu czy szkła - dzięki nim wnętrze staje się bardziej przejrzyste, nowoczesne i nabiera lekkości. W trendy wpisują się też biurka z błyszczącym blatem, idealne do stylu glamour.

Za wygodny model uznaje się biurko z wysuwaną półeczką, na której można ustawić klawiaturę od komputera, mysz lub ułożyć notatki do nauki czy dokumenty nad którymi aktualnie pracujemy. Komputer to nie tylko źródło rozrywki, ale i pomoc naukowa, dlatego powinien być ustawiony na biurku. Mebel prostokątny lub w kształcie litery "L" świetnie się sprawdzi - pomieści pomoce naukowe, podręczniki oraz akcesoria. Maluchom z pewnością przypadną do gustu modele biurek z kolorowymi wstawkami, dzięki czemu aranżacja pokoju nie będzie nudna. Dla starszaków lepiej wybrać klasyczne biurka drewniane, modele ze szklanym blatem lub te w formie sekretarzyków. Dorośli docenią klasyczne meble, warto dopasować je kolorystycznie do wystroju gabinetu czy pokoju dziennego, do najbardziej popularnych zaliczamy obecnie biurka w kolorze bieli, czerni lub drewniane w kolorze dębu.

Biurko Pinio MarieBiurko Pinio Marie Fot. magicznypokoik