Szafa do pokoju dziecka - jak wybrać bezpieczny i funkcjonalny mebel?

KK
31.03.2022 12:06

Czy szafa w pokoju dziecka jest potrzebna?

Wszystko zależy od zamysłu rodziców, którzy urządzają pokój dziecka. Istnieją zwolennicy szaf oraz miłośnicy niskich regałów i komód. Każdy oczywiście ma swoje racje. Ogromne szafy w pokoju najmłodszych pociech mogą nie tyle nie zdać egzaminu, co zostaną nie do końca wykorzystane. Trzydrzwiowe szafy mają naprawdę pokaźne rozmiary, ubranek i akcesoriów jest zdecydowanie mniej, małe rozmiary zajmują też o wiele mniej miejsca, więc duża przestrzeń wewnątrz szafy może okazać się po prostu niewypełniona. Dzieci potrzebują miejsca do zabawy, a ogromna szafa zajmie zdecydowanie więcej miejsca niż szafa dwudrzwiowa lub komoda. Mimo wszystko szafa w pokoju każdego, bez względu na wiek to mebel must have.

Najlepiej, jeśli w pokoju zmieści się zarówno szafa, komoda jak i regał. Szafa pozwoli na porozwieszanie ubrań na wieszakach, dzięki czemu całe wyposażenie jest dokładnie widoczne. Na wyższych półkach w szafie śmiało możemy ułożyć mniej używane elementy odzieży: kurtki, buty lub ubranka kupione na kolejny sezon. W pudełku w szafie możemy schować zabawki, które co jakiś czas będziemy rotować, dzięki czemu dziecko się nimi za szybko nie znudzi. Komoda sprawdzi się idealnie do przechowywania drobnej odzieży i akcesoriów, a regał będzie najlepszym miejscem do ustawienia zabawek.

Pinio Iga Zestaw 2Pinio Iga Zestaw 2 Fot. magicznypokoik

Jaka powinna być szafa dla dziecka?

Idealna szafa dla dziecka powinna być przede wszystkim bezpieczna. Przed zakupem warto sprawdzić czy mebel wykonany został z naturalnego drewna. Sprawdzi się drewno lite lub klejone. Wybierając mebel z płyty MDF dobrze jest sprawdzić jej atest, by szafa pozbawiona była groźnych formaldehydów.

Ważny jest rodzaj wykończenia mebla - substancje powinny być bezpieczne dla zdrowia młodego człowieka i certyfikowane, by dzieci mogły mebla używać. Bez obaw możemy wybierać szafy woskowane lub olejone. Istotne są zawiasy i mechanizmy domykające - warto wybierać szafy, które nie stwarzają ryzyka przycięcia palców dziecka.

Dzieci mają przeróżne pomysły, od biegania, skakania, aż po wspinanie. Szafa obowiązkowo powinna być przymocowana do ściany, by mebel nie zrobił krzywdy dziecku, nie przewrócił się, ani nie przygniótł.

Najmłodsi uwielbiają kolory i grafiki, dlatego z pewnością do gustu przypadną im szafy pokryte bajkowymi motywami. Najbardziej uniwersalnym wyborem są jednak szafy w kolorze bieli, które sprawdzą się bez względu na płeć dziecka i posłużą zarówno w pokoju malucha jak i nastolatka.

Bellamy Ines Zestaw 5Bellamy Ines Zestaw 5 Fot. magicznypokoik

Jaki układ w szafie dziecięcej się sprawdzi?

Wybierając szafę do pokoju dziecka warto sprawdzić rozmieszczenie półek, szuflad i drążków w jej środku. W pokoju niemowlaka wystarczy szafa z szufladami lub półkami na ubrania. Na półkach można ustawić organizery ułatwiające zachowanie porządku wśród najmniejszych akcesoriów. Starszym dzieciom przydadzą się drążki i wieszaki, na których można powiesić ulubione sukienki, bluzy, sweterki. Widoczność ubrań pomoże uczyć dziecko kompletowania stroju, dobierania pasujących dodatków.

Wysokość szafy

Modne stało się wychowywanie dzieci w duchu Montessori, które jest bardzo pedagogiczne, uczy maluchy samodzielności od najmłodszych lat. W dziecięcych pokojach często pojawiają się niskie szafy, typowo dziecięce, dzięki czemu maluch już nawet w wieku 2 lat może samodzielnie odkładać ubranka na odpowiednie miejsce.

Szafy o standardowej wysokości są jednak zdecydowanie wygodniejsze dla rodziców, pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń i dają więcej miejsca do przechowywania zabawek i odzieży. Taki wybór jest też zdecydowanie bardziej praktyczny - dzieci rosną jak na drożdżach, a wysoka szafa posłuży przez lata.

Pinio Marsylia MDF Zestaw 1Pinio Marsylia MDF Zestaw 1 Fot. magicznypokoik