Storczyki to inaczej orchidee. Są one częstym wyborem w nowoczesnych aranżacjach, ze względu na swój efektowny wygląd. Pięknie się prezentują i zachwycają kolorami. Jednak to nie wszystko. Storczyki to rośliny o wielu zaletach, okażą się pomocnikiem w walce z zanieczyszczonym powietrzem w mieszkaniu. Doskonale radzą sobie z toksynami takimi jak: aceton, formaldehyd, chloroform, wspierając pracę układu oddechowego i minimalizując negatywny wpływ tych składników na ludzką skórę czy serce. Storczyk, szczególnie z rodziny Dendrobium ceniony jest za umiejętność pochłaniania dwutlenku węgla z powietrza w nocy. Warto wspomnieć, że storczyki nie tylko zwiększają dotlenienie naszego organizmu, ale też ułatwiają zasypianie, a sen jest głębszy i bardziej odprężający.
Kwiat z tego gatunku najlepiej czuje się w temperaturze wynoszącej około 20 stopni Celsjusza. Służy mu rozproszone światło. Warto znaleźć dla niego miejsce na parapecie. Odpowiednia dawka światła sprawi, że liście storczyka będą błyszczące i zielone, pozbawione nieestetycznych, ciemnożółtych plam. Zachowaj umiar w podlewaniu orchidei - wystarczy dawka nawilżenia co 4-7 dni lub 15-minutowa kąpiel w misce z wodą lub w wannie. Istotna jest ziemia, w której zasadzimy storczyka - nie sprawdzi się uniwersalna ziemia ogrodowa, lepiej wybrać specjalną mieszankę z łupinami orzecha lub korę sosnową. Warto pamiętać także o odżywce, które wspomoże proces kwitnienia rośliny.
Storczyki - inaczej orchidee Fot. shutterstock
Storczyki kupowane w sklepach i kwiaciarniach najczęściej umieszczone są w przezroczystych, plastikowych pojemnikach. Ma to bezpośredni związek z wymaganiami tej rośliny. Co to oznacza? W swoim naturalnym środowisku storczyki rosną na drzewach, przez co mają bezpośredni kontakt ze światłem, którego wymagają również, dlatego doskonale czują się w przezroczystych pojemnikach, co pozwala na dotarcie światła do systemu korzeniowego rośliny. Wybierając osłonki plastikowe warto pamiętać, że bezpośrednia ekspozycja na słońce, mimo, że ten gatunek słońce uwielbia nie jest wskazana, może to skutkować niekorzystnym rozwojem, a nawet poparzeniem korzonków. Pamiętajmy, że plastikowa doniczka bardzo szybko się nagrzewa.
Atutem przezroczystej doniczki jest łatwa ocena stanu korzeni rośliny i potrzebę nawodnienia. Łatwo będzie zauważyć glebowe szkodniki, gnicie lub przesuszenie korzeni i w porę zareagować. Kupując doniczki do storczyków, zwróćmy uwagę na ich wielkość. Doniczka nie powinna być zbyt mała, ponieważ nie może mieć ściśniętych korzeni. Widoczne korzenie mogą być mało estetyczne, warto więc dobrać osłonkę, która je zakryje.
Storczyk w przezroczystej osłonce Fot. shutterstock
Najlepiej zdecydować się zarówno na doniczkę oraz osłonkę. Przezroczysta budowa osłonki sprawi, że roślina będzie miała dopływ światła, będzie mogła lepiej się rozwijać i kwitnąć. Z kolei doniczka zwiększy walory estetyczne - ładniej będzie prezentowała się na komodzie czy parapecie.
Nie musimy wybierać modeli mało dekoracyjnych czy białych. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo propozycji osłonek i doniczek przeznaczonych właśnie do hodowli storczyków . Warto pamiętać, że doniczki z plastiku są dość wywrotne, szczególnie przy dużych storczykach. Alternatywą będą osłonki ceramiczne. Dobrym wyborem do uprawy storczyków są także modele gliniane , w których korzenie rośliny świetnie mogą oddychać.
Osłonka do storczyka Fot. shutterstock