Kołdry i poduszki antyalergiczne - podpowiadamy na co zwrócić uwagę

KK
07.04.2022 08:51
Wiele z nas zmaga się z alergiami oraz podrażnieniami skóry. Duży wpływ na nasze samopoczucie ma pościel, pod którą śpimy. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt ze skórą, codziennie, przez kilka, kilkanaście godzin. Jakie właściwości mają kołdry i poduszki antyalergiczne? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Wyjaśniamy!

Alergie i choroby skórne to jedne z najbardziej uciążliwych dolegliwości i chorób przewlekłych XXI wieku. Każdy zna kogoś, komu nieustannie łzawią oczy, kicha, ma duszności, drapie się z powodu swędzącej skóry lub opowiada o nieustannych nocnych pobudkach. Bardzo często wszystko to dzieje się z powodu alergii. Aby tego uniknąć, należy ograniczyć kontakt z alergenami, które ją powodują. Najczęściej są to bakterie i roztocza, które uwielbiają umiejscawiać się w kołdrach i poduszkach, gdzie mają niemal raj do swojego rozmnażania. Dobrym pomysłem jest zakup antyalergicznej kołdry i poduszek, które będą pomocne w walce z dolegliwościami.

Jakie właściwości ma kołdra i poduszki antyalergiczne?

Podstawową różnicą między tradycyjnym kompletem pościelowym a kołdrą i poduszką antyalergiczną jest fakt, że te drugie tworzone są z higroskopijnych materiałów, co zapewnia cyrkulację powietrza, lekkości. Taki materiał zwalcza rozwój alergenów. Bardzo istotną kwestią jest regularne pranie pościeli w temperaturze co najmniej 55 stopni Celsjusza, ponieważ dopiero w takiej giną roztocza i bakterie. Antyalergiczna pościel z pokryciem z bawełny lub bambusa zapobiega poceniu się.

Kołdry i poduszki antyalergiczne dodatkowo są sprężyste. W przypadku alergików polecamy wybierać tekstylia z wypełnieniem syntetycznym - puch lub wełna mogą uczulać i podrażniać. Dobrym wyborem jest hypoalergiczny poliester, który ma odpowiednią strukturę.

Pościel antyalergicznaPościel antyalergiczna Fot. marohome

Antyalergiczna pościel - z jakiego materiału?

Warto zwrócić szczególną uwagę, by wybrać pościel antyalergiczną dobrej jakości. Najlepiej sprawdzi się taka, z wypełnieniem z lnu, jedwabiu lub bambusa, która dodatkowo będzie ekologiczna. Pościel nie jest w stanie wyleczyć z alergii, ani odczulić, ale może wyciszyć alergiczne objawy.

Antyalergiczna kołdra i poduszki mają za zadanie regulować temperaturę ciała, tak, by się ono nie przegrzewało, ani też nie wychładzało. Sprawdzi się kołdra lub poduszka z bawełny, która zapewni doskonałą cyrkulację powietrza i nie będzie się elektryzować. Dobrym wyborem jest także bambus, który ma właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze.

Pamiętaj, że dobra kołdra i poduszki antyalergiczne to te, które można regularnie prać w wysokiej temperaturze i nie tracą one przez to swoich właściwości.

Kołdra i poduszki antyalergiczneKołdra i poduszki antyalergiczne Fot. marohome

Jak dbać o pościel antyalergiczną?

Kołdry i poduszki o właściwościach antyalergicznych można prać w domowych warunkach. Najlepiej zrobić to w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza i z użyciem 1/3 zalecanej przez producenta ilości płynu do prania lub proszku. Dlaczego? Im mniej środka piorącego, tym mniej piany, a co za tym idzie zostanie on podczas prania szybciej wypłukany i nie będzie podrażniał naszej skóry.

Antyalergiczną pościel należy prać tak często jak to konieczne - jeśli zmniejsza się jej puszystość warto to zrobić. Jeśli masz taką możliwość, pościel wietrz jak najczęściej. Wkładając pościel do pralki najlepiej zwiń ją w rulon i delikatnie przewiąż sznurkiem lub tasiemką - podczas wirowania ochroni to wypełnienie kołdry. Przed suszeniem warto tekstylia porządnie wytrzepać i suszyć na płasko na suszarce.

Pościel antyalergicznaPościel antyalergiczna Fot. shutterstock