Lampy stołowe wracają do łask - model na szklanej podstawie jest naprawdę piękny

KK
06.04.2022 11:16
Kiedyś lampy stołowe spotykane były niemal w każdym domu - zdobiły stoły, komody, konsole, stanowiły dodatek do klasycznego oświetlenia. Z biegiem czasu ustapiły miejsca zupełnie innym dodatkom i dekoracjom, by teraz ponownie wrócić do łask. Naszą uwagę przykuła lampa stołowa na szklanej podstawie. Sami zobaczcie, jaka jest piękna!

Lampa stołowa sprawdzi się w każdej aranżacji

Śmiało można powiedzieć, że wybór lampy stołowej do niemal każdego wnętrza będzie trafiony. Tego typu oświetlenie sprawdzi się w salonie, sypialni, ale też w przedpokoju. Lampę możemy ustawić na stole, jeśli w pobliżu mamy dostęp do gniazdka z prądem lub wybierzemy lampkę, którą należy naładować. Dobrze będzie prezentowała się jako lampki nocne w sypialni, ustawione na szafkach, po obu stronach łóżka. Lampa stołowa odnajdzie się w aranżacji salonu - będzie ozdobą szafki na telewizor, doświetli pomieszczenie, wprowadzi przytulny klimat i charakter. Dobrym wyborem będzie również w przedpokoju, ustawiona na komodzie lub konsoli obok lustra.

Jakie zalety ma lampa stołowa? Nie jest ona głównym źródłem światła w pomieszczeniu, stanowi jednak jego uzupełnienie. Może stać się świetną dekoracją stołu lub szafki, wszystko zależy od tego jak bardzo dekoracyjny model lampki wybierzemy. W sklepach znajdziemy lampy stołowe z różnych materiałów, o designerskich abażurach lub oryginalnych podstawach.

Lampa stołowa nie zastąpi lampy wiszącej, ponieważ nie da efektu rozproszonego światła. Będzie dobrym sposobem na doświetlenie konkretnej strefy pomieszczenia, np.: biurka, stołu, komody. Światło z lampki stołowej będzie przytłumione, dzięki czemu wprowadzi do wnętrza nastrój. Najchętniej stołowe modele lamp wykorzystywane są jesienią i zimą, gdy długie wieczory wymagają dodatkowego źródła światła i budowania nastroju.

Lampa na szklanej podstawieLampa na szklanej podstawie Fot. designtown

Jak dobrać lampę stołową?

Planując zakup lampy stołowej warto wziąć pod uwagę miejsce, gdzie chcemy ją ustawić - większość modeli zasilana jest prądem, a więc wymaga, by w pobliżu znajdowało się gniazdko. Kolejną kwestią jest, że lampa stołowa powinna gwarantować wygodę użytkowania - w sklepach znajdziemy mnóstwo modeli. Najbardziej praktyczne są te, które umożliwiają regulację kierunku padania światła, to szczególnie ważne, jeśli chcemy doświetlić stół czy biurko do pracy czy czytania książek. Z kolei jeśli chcemy jedynie doświetlić stół na przykład do posiłku w rodzinnym gronie, wystarczająca okaże się lampa stołowa ze stałym abażurem.

Oświetlenie stołowe musi komponować się z wystrojem wnętrza. Gwarantuje to spójność aranżacji. Dobrze jest dobrać lampę stołową kolorystycznie do ścian, mebli lub pozostałych dodatków. Zdecydowanie nie urządzamy wnętrza w jednej tonacji, by uniknąć monotonni. Najlepiej sprawdzi się jeden kolor, jednak w różnych odcieniach.

Szklana lampa stołowa - hit w nowoczesnych aranżacjach

W ostatnim czasie popularność zyskuje szklana lampa stołowa, a właściwie lampa na szklanej podstawie. Będzie ona doskonałym wyborem w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Odnajdzie się także we wnętrzach urządzonych w stylu Hampton oraz glamour. Szklana podstawa lampy prezentuje się subtelnie i elegancko. Na pierwszy rzut oka podstawa lampy przypomina wazon, pięknie połyskuje w słońcu i dekoruje wnętrze. Nawet sztuczne światło, dzięki szklanej podstawie daje mocny efekt. Klosz lampy wykonany jest z tkaniny i podklejony od wewnątrz warstwą folii PCV. Lampa sprawdzi się do pracy przy stole lub biurku, czytania książek lub jako klimatyczna dekoracja.

Lampa na szklanej podstawieLampa na szklanej podstawie Fot. designtown