Jak urządzić altanę ogrodową? Te patenty się sprawdzą

Masz dom z ogrodem? Warto odpowiednio zaaranżować przydomową przestrzeń i stworzyć przestrzeń do relaksu. Świetnie sprawdzi się altana. Jak urządzić altanę ogrodową? Podpowiadamy! Niezbędny będzie komplet wypoczynkowy. Przyda się także grill lub wędzarnia. Poznajcie nasze patenty.

Altana w ogrodzie

Aranżacja przydomowego ogrodu może stanowić duże wyzwanie. Warto stworzyć przestrzeń, która będzie sprzyjała relaksowi. Zanim przystąpisz do realizacji warto wszystko dokładnie przemyśleć. Po pierwsze warto wybrać motyw przewodni lub styl, zdecydować na konkretne gatunki czy rodzaje roślin, dekoracje, oświetlenie. Jeśli uwielbiasz spędzać wiosenno-letni czas na zewnątrz, organizować spotkania z przyjaciółmi i rodziną, a także grillować, a jednocześnie dysponujesz miejscem na posesji - pomyśl o altanie ogrodowej, która będzie idealnym miejscem do biesiadowania i odpoczynku.

Altana może być drewniana lub murowana - praktyczne zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzi umożliwi spędzanie czasu na powietrzu niezależnie od pogody. Pod altaną schronisz się przed wiatrem i deszczem, zjesz obiad na świeżym powietrzu, napijesz się kawy czy poczytasz książkę. Istotne jest jednak, by altanę odpowiednio ku temu urządzić.

Jakie meble ogrodowe do altany?

Meble ogrodowe w altanie to zdecydowanie must have. Zanim wybierzesz odpowiednie, zmierz dokładnie wymiary wnętrza altany, by ustawione meble nie utrudniały swobodnego przejścia. Powinno być praktycznie i funkcjonalnie. Dobrym wyborem będzie stół z krzesłami, przy którym spokojnie usiądziesz z rodziną lub przyjaciółmi do wspólnego posiłku, grillowania. Praktycznym zestawem będzie prostokątny stół i 6-8 krzeseł. Jeśli altana ma formę okrągłą lub owalną, dobrym wyborem będzie okrągły stół. Najlepiej sprawdzą się meble drewniane lub z technorattanu. Meble z rattanu lub wikliny pięknie komponują się z zielenią w ogrodzie, jednak warto je chronić przed wilgocią. Dobrym wyborem będą także meble ogrodowe z lekkiego aluminium.

Jeśli marzysz o miejscu typowo wypoczynkowym, wybierz do altany komplet wypoczynkowy ze sofą, fotelami i małym stolikiem. Warto zwrócić uwagę, by meble nie miały dużych gabarytów, ponieważ zajmą mnóstwo przestrzeni. Do kompletu dobrze dobrać miękkie poduszki i siedziska, które umilą wypoczynek w ogrodzie.

Meble ogrodowe w altanieMeble ogrodowe w altanie Fot. shutterstock

Altana z grillem lub wędzarnią

Dobrym pomysłem jest aranżacja altany wyposażonej w grill lub wędzarnię. Świetnie sprawdzą się grille gazowe, które z powodzeniem posłużą także jako letnie kuchnie. Do przyrządzania pyszności sprawdzi się także grill węglowy. Warto pamiętać, by grill był ustawiony z dala od mebli ogrodowych, by uniknąć przypadkowego pożaru. Jeśli marzysz o grillowaniu w altanie bez względu na pogodę, zadbaj, by altana była do tego przystosowana - niezbędny jest daszek z wentylacją, który umożliwi odprowadzanie dymu. Duże znaczenie odgrywa także podłoga, która będzie bezpieczna i odporna na zabrudzenia oraz tłuszcz - warto wybrać podłogę z terakoty. Pięknie prezentuje się także podłoga z desek kompozytowych.

Popularnością cieszy się także wędzarnia w ogrodzie, w której przyrządzisz mięsa i wiele innych potraw. Smak i aromat wędzonych smakołyków jest niepowtarzalny. Wędzone potrawy będą stanowiły odmianę od tych grillowanych, pozbawione będą tłuszczów, a więc to świetna alternatywa dla osób będących na diecie. Jako ciekawostkę warto dodać, że każdy rodzaj drewna nadaje wędzonym potrawom inny smak.

Nowoczesna altana z grillemNowoczesna altana z grillem Fot. shutterstock

Altana z roślinami

Ogród bez roślin? To niemożliwe. Niezależnie od Twojej "ręki do kwiatów" warto zadbać, by w altanie znalazły się rośliny. Pięknie prezentują się wiszące pojemniki z pnącymi się roślinami - sprawdzą się surfinie, pelargonie, fuksje. Dobrym wyborem będą także plektrantusy, które odstraszają komary - połączysz dwie funkcje, udekorujesz altanę, a podczas grillowania nie będą denerwowały cię latające i gryzące owady. Jeśli altana na poręcz, dobrym pomysłem jest zawieszenie na niej doniczek z kwiatami. Zielone rośliny pięknie prezentują się z drewnem, a więc jeśli na podłożu altany ułożysz deski kompozytowe, zaaranżujesz idealną przestrzeń, w której miło będzie odpocząć.

Stojak na roślinyStojak na rośliny Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.