Zszyj to sama, czyli jak dopasować ubranie do swojej figury

Każdemu się zdarzyło, że wymarzone spodnie kupione na przecenie wymagały dopasowania do naszej sylwetki. Zbyt szerokie w udach, za długie nogawki, a może zbyt obszerne w pasie? Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Najlepiej samodzielnie zrobić poprawki.

Nie ma znaczenia, czy kupujemy ubrania stacjonarnie, przez internet czy z drugiego obiegu, zawsze może zdarzać się tak, że nie są idealnie dopasowane do naszej sylwetki. Jest wyjście z tej sytuacji. Trzeba kupić maszynę do szycia (na pewno przyda się nie raz) i zwęzić, poszerzyć czy skrócić ubranie.

Podpowiadamy, jak wybrać maszynę do szycia skrojoną pod potrzebyPodpowiadamy, jak wybrać maszynę do szycia skrojoną pod potrzeby fot. Shutterstock

Przewodnik dla początkujących

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z szyciem, warto dobrze zastanowić się przed zakupem pierwszej maszyny do szycia. Na rynku jest szeroki wybór modeli różniących się pod wieloma względami. Pierwszym spotykanym typem maszyny do szycia są urządzenia mechaniczne, bardzo podobne do pierwowzorów z XIX wieku, ponieważ obsługuje się je głównie manualnie. 

Kolejnym typem jest maszyna do szycia elektroniczna. Ma ona nieco więcej funkcji, np. wyświetlacze, które sugerują, jaką stopkę założyć do danego ściegu. Najbardziej nowoczesne są niewątpliwie maszyny komputerowe. Mają one wbudowaną pamięć i zachowują w niej określone przez nas ustawienia. 

Nawlekacz igły to wygodny dodatekNawlekacz igły to wygodny dodatek fot. Shutterstock

Największe atuty

Tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze maszyny do szycia, jest przede wszystkim liczba dostępnych ściegów. To naturalne, ponieważ mając większy wybór, maszyna do szycia pozostawia nam lepsze pole do popisu. Oprócz liczby ściegów należy zwrócić uwagę na funkcję regulacji ich szerokości oraz wysokości. Poza tym istotna jest możliwość zmiany położenia igły. 

Dużym atutem maszyny będzie obecność nawlekacza do igieł. Znacznie ułatwi to proces przeróbki ubrań. Nie zapominajmy również o nożyku do obcinania nici w obudowie maszyny. Rozwiąże to problem nożyczek, które wiecznie gubią się w fałdach materiału. Metalowa podstawka z równą podziałką umożliwi proste i łatwe szycie. Z kolei regulacja docisku stopki pozwoli na dostosowanie tempa szycia do naszych preferencji. 

Można nie tylko zszywać gotowe ubrania, ale i zaaranżować swoje projektyMożna nie tylko zszywać gotowe ubrania, ale i zaaranżować swoje projekty fot. Shutterstock

Klasyczny wybór

Na rynku pojawiło się wiele nowych marek, ale warto pamiętać o tych klasycznych. Jedną z nich jest maszyna do szycia Łucznik. To firma, która jest obecna na polskim rynku od 1920 roku i specjalizuje się w produkcji maszyn do szycia. 

Oprócz tego warto pamiętać o absolutnej klasyce, czyli maszynie do szycia Singer. Isaac Merritt Singer to ojciec tego wynalazku, który udało mu się opatentować w roku 1851. Co ciekawe, produkty sygnowane marką Singer do dziś są w sprzedaży. Oznacza to, że można zaopatrzyć się w wyposażenie bezpośrednio wywodzące się z XIX-wiecznego pierwowzoru - ręcznej maszyny do szycia. 

Warto poważnie rozważyć zakup maszyny do szycia. Jest to ponadczasowy produkt, który na pewno znajdzie zastosowanie w domu. Przy jego użyciu można nie tylko dokonać niewielkich poprawek, ale i uszyć ubranie od zera. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.