Inteligentne odkurzanie. Sprzątanie nigdy nie było prostsze!

Każdy z nas chce mieć jak najczystszy dom. Niestety, niejednokrotnie brakuje nam energii i czasu, aby doprowadzić naszą przestrzeń do porządku. Na szczęście jest na to proste remedium, a jest nim zakup inteligentnej maszyny sprzątającej.

Kurz, sierść, koci żwirek i włosy to zmora każdej podłogi. Utrzymanie jej w czystości jest szczególnie uciążliwe dla właścicieli zwierząt. Na szczęście istnieją inteligentne odkurzacze, które pomagają utrzymać porządek w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie robotów sprzątających. 

Inteligentny, czyli jaki?

Czym tak właściwie są roboty sprzątające? To odkurzacze nowej generacji, nierzadko również posiadające funkcję mopowania, które samodzielnie wytyczają swoją trasę sprzątania. Oczywiście, istnieje możliwość ingerowania tego, jaki obszar ma zostać uporządkowany. Niemniej robot samodzielnie wytycza swoje trasy, tak aby nie sprzątać dwa razy w tym samym miejscu.

To bardzo wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że możemy zaplanować sesję sprzątania za pomocą specjalnie przeznaczonej aplikacji mobilnej. Wiele urządzeń łączy się za pomocą sieci Wi-Fi, dzięki czemu możemy posprzątać mieszkanie nie będąc nawet w środku. W ten sposób za każdym razem, gdy wracamy do domu, może on pachnieć czystością.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli z mnogimi funkcjami. Istnieją również takie, w których możliwe jest podglądanie pracy w bieżącym trybie. Wystarczy wybrać obszar, który ma zostać posprzątany i voilà. Co więcej, nie musi być to określony pokój. Dzięki kliku kliknięciom na telefonie, żwirek koło kuwety, rozsypany woreczek ryżu czy plama na podłodze mogą zniknąć w parę chwil.

W mgnieniu oka usuwa trudne zabrudzeniaW mgnieniu oka usuwa trudne zabrudzenia fot. Shutterstock

Specyfika robotów sprzątających

Przed zakupem swojego pierwszego robota sprzątającego, warto mieć na uwadze kilka czynników. Po pierwsze maszyny te dzielą się na: odkurzacze, roboty hybrydowe (służące zarówno do odkurzania, jak i do mopowania) oraz sprzęty służące wyłącznie do mycia podłóg. 

Przeciętny odkurzacz ma szczotkę centralną, która usuwa większość zanieczyszczeń z podłogi. Oprócz tego posiada on dwie (lub więcej) szczotek bocznych, które zagarniają nieczystości z prawej i lewej strony. Turbina ssąca odprowadza nieczystości do specjalnego pojemnika, a poza nim (w przypadku urządzeń hybrydowych) znajduje się również zbiornik na wodę, która później służy do mopowania. 

Samo mycie podłogi jest możliwe ze względu na ściereczkę (najczęściej zrobioną z mikrofibry), którą mocuje się pod spód urządzenia. Zazwyczaj jest ona połączona ze zbiornikiem wody, który uzupełnia użytkownik.

Parę kliknięć w aplikacji uruchamia sesję sprzątaniaParę kliknięć w aplikacji uruchamia sesję sprzątania fot. Shutterstock

Mapowanie przestrzeni

Inteligentne urządzenia sprzątające posiadają funkcję mapowania przestrzeni. Roboty posługują się określonym systemem nawigacji, dzięki któremu budują mapę sprzątanego pomieszczenia. Niejednokrotnie bywa tak, że użytkownik z pozoru nie ma wpływu na jej obraz. Wiele jednak można zmienić, jeżeli dokładnie przyjrzy się funkcjom w aplikacji, którą przeznaczono do obsługi urządzeń tego typu. 

Roboty mogą nawigować za pomocą żyroskopu, kamery lub lasera. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Żyroskop występuje zazwyczaj w modelach starszego typu, z kolei laser to jedna z nowszych technologii. 

Jeżeli chodzi o utrzymanie sprzątających robotów w dobrym stanie, jedynym obowiązkiem użytkownika jest regularnie oczyszczanie zbiornika z zanieczyszczeniami. Modele różnią się pod względem jego wielkości, dlatego najlepiej wybrać urządzenie, które ma duży pojemnik na nieczystości. Istnieją również roboty, które posiadają funkcję automatycznego opróżniania zbiornika na brud w stacji dokującej. W takim wypadku należy raz na jakiś czas wyrzucić pełen worek na śmieci.

Robot oprócz szczotki centralnej posiada szczotki boczneRobot oprócz szczotki centralnej posiada szczotki boczne fot. Shutterstock

Posiadanie robota sprzątającego to oszczędność czasu i energii. Jest to inwestycja, która zwróci się w niedługim czasie po zakupie. Urządzenie jest relatywne ciche, proste w obsłudze i nieinwazyjne. W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy zajmuje niewiele miejsca, a jego zużycie prądu jest niewielkie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.