Niezbędne w przydomowym ogródku. Wybór najlepszych narzędzi ręcznych

Nadeszła wiosna, a wraz z nią nastał czas pielęgnacji zieleni. W uporządkowaniu ogródkowej, tarasowej czy balkonowej przestrzeni przydadzą się odpowiednie narzędzia. Tym bardziej, gdy uprawiamy rośliny od nasionka.

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie. Aby nasze pragnienia się ziściły, potrzeba czasu i pracy. Pomogą nam pożyteczne narzędzia, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Podpowiadamy, w co zaopatrzyć się na nadchodzące wiosenne dni. 

Szpadel w dłoń

W wypadku, gdy nasz ogródek przylega do domu i musimy przekopywać się przez znaczne połacie ziemi, niezastąpionym narzędziami będą szpadel lub łopata. Przydadzą się one zarówno przy przekopywaniu rabatek z kwiatami, jak i przy sadzeniu drzew i krzewów. 

Ostra krawędź ułatwia wbijanie łopaty w ziemię. Z kolei solidna łyżka sprawia, że sprzęt się nie wygina. Warto mieć na uwadze, że szpadel powinien być dostosowany do wzrostu osoby kopiącej. Nie bez znaczenia jest również waga łopaty. Zbyt ciężkie narzędzia mogą powodować szybsze męczenie się podczas wytężonej, wielogodzinnej pracy. 

Wybierając narzędzia na balkon, warto wziąć pod uwagę ich rozmiarWybierając narzędzia na balkon, warto wziąć pod uwagę ich rozmiar fot. Shutterstock

Niezastąpione w ogrodzie

Grabie to absolutny must have w ogrodzie. Trudno wyobrazić sobie bez nich wyrównywanie świeżo przekopanej ziemi. Nie sposób obyć się bez nich również jesienią, kiedy z drzew spadają liście. Narzędzia te dzielą się zasadniczo na dwa typy - pierwszy to grabie o krótkich i grubych zębach. Służą one przede wszystkim do wygładzania świeżej ziemi. Z kolei grabie o cienkich i długich pazurach, nierzadko przypominające miotły, są używane przede wszystkim to odgarniania liści czy świeżo skoszonej trawy. 

Innym przydatnym w ogrodzie narzędziem jest motyka. Służy ona do spulchniania ziemi, co umożliwia roślinom lepszy wzrost. Poza tym jest niezastąpionym kompanem w przypadku walki z chwastami. Co ciekawe, narzędzie to jest znane od ery neolitu. I od tamtej pory pozostaje w użytkowaniu.

Do przewozu trawy, liści, kwiatów, ziemi i nawozu z pewnością posłuży taczkaDo przewozu trawy, liści, kwiatów, ziemi i nawozu z pewnością posłuży taczka fot. Shutterstock

Ogród jak z bajki

Oprócz tego warto zaopatrzyć przydomowy ogród w siekierkę i sekator. Są to narzędzia szczególnie przydatne w pielęgnacji krzewów i drzew. Warto jednak pamiętać o tym, że przydadzą się również w wypadku roślin zielnych. W zależności od naszych potrzeb, warto mieć sekatory różnych rozmiarów. Czym innym będzie się przycinać róże, czym innym sekwoje. 

Bardzo wygodnym narzędziem ogrodowym są również taczki. Służą one nie tylko do przewozu ziemi i nawozów, ale i do wywozu świeżo skoszonej trawy lub zgrabionych liści. Na rynku dostępne są zarówno modele klasyczne, jak i taczki w kształcie kubełka. Warto wybrać tę dostosowaną do naszych potrzeb. 

Odpowiednio dobrane narzędzia znacznie usprawniają pracę w ogrodzieOdpowiednio dobrane narzędzia znacznie usprawniają pracę w ogrodzie fot. Shutterstock

Istnieje naprawdę wiele narzędzi ogrodniczych i nie sposób opisać je wszystkie. Aeratory, grace, pazurki, konewki, grabie, szpadle... Producenci prezentują szeroki wybór niezbędnych utensyliów. Zima dobiegła już końca, a czasu na sadzenie roślin pozostało niewiele. Nie zwlekaj i zadbaj o swój ogród już dziś. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.