Tysiące słów w twojej kieszeni. Przegląd czytników e-booków

Czytanie to czynność, która pozwala nam oderwać się od otaczającej rzeczywistości. Która bywa... ciężka, zupełnie jak ukochane przed nas książki. Dlatego jeśli lubimy dużo czytać, warto rozważyć zakup czytnika e-booków.

Kanadyjski pisarz Thomas Wharthon powiedział kiedyś, że godzina czytania to godzina skradziona z raju. Trudno się z nim nie zgodzić, biorąc pod uwagę, jak wielkie znaczenie dla ludzkości mają książki. Mają jednak swoje wady, a przede wszystkim - gabaryty. Amatorom czytelnictwa polecamy rozważenie zakupu czytnika e-booków. To zmiana, która raz na zawsze rozwiąże wiele problemów.

Wygoda przede wszystkim

Największym atutem czytnika e-booków są jego rozmiary. Jest to poręczne urządzenie, które można trzymać nawet w jednej dłoni. Chcesz przeczytać wielotomową powieść fantasy? A może wpadła ci w oko biografia twojego ulubionego aktora, licząca tysiąc stron? Być może zafascynowałeś się nowym autorem na tyle, że chcesz mieć przy sobie jego ulubione książki? Nic prostszego. 

Na czytnik e-booków możesz wgrać od kilkunastu do kilkuset książek. To proste urządzenie potrafi skryć w sobie ponadprzeciętną bibliotekę. Co więcej, możesz przyswajać kilka powieści naraz, ponieważ czytnik zapamiętuje moment, w którym skończyłeś czytać.

To nie jedyne wygodne udogodnienie. W zależności od modelu istnieje wiele funkcji, a najbardziej podstawową jest możliwość ustalenia wielkości czcionki. Oprócz tego możliwa jest regulacja jasności ekranu, co pozwala czytać nawet w najjaśniejsze dni.

Czytnik e-booków to nowa jakość czytaniaCzytnik e-booków to nowa jakość czytania fot. Shutterstock

Dodatkowe funkcje

Wiele osób, ze względu na pośpiech dnia codziennego, zatraca się w czytaniu przede wszystkim na wakacjach. Czy istnieje coś przyjemniejszego niż opalanie się z książką w ręku? Co więcej, dzięki nowszym modelom czytników e-booków ulubioną powieść można również zabrać... do basenu. Wiele urządzeń cechuje się woodpornością.

Oprócz tego czytniki mają inne funkcje. Prawie wszystkie łączą się z internetem, mają także wbudowany słownik dla tych, którzy np. czytają w języku obcym. Co więcej, na rynku są dostępne modele, które mają wbudowany np. aparat fotograficzny. 

Jest również gratka dla amatorów nocnego czytania. Istnieją bowiem urządzenia, które emitują światło. Dzięki temu można czytać na nich również po zmroku. Latarka pod kołdrą nie będzie już nikomu potrzebna.

To wygodne, kompaktowe urządzenieTo wygodne, kompaktowe urządzenie fot. Shutterstock

Elektroniczny papier

Najistotniejszy przy wyborze czytników e-booków jest oczywiście ekran. Warto wybrać model, który jest wyposażony w elektroniczny papier. Jest to typ wyświetlacza, który nie męczy oczu. Dzięki temu, że nie emituje światła niebieskiego, można czytać na nim przez długie godziny. 

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy boją się o baterie czytników e-booków. Naładowane urządzenia może wytrzymać przynajmniej przez kilka dni. Nieużytkowane regularnie - nawet kilka przez tygodni. Ładowanie czytników e-booków jest banalne proste. Wystarczy połączyć urządzenie do ładowarki USB, która znajduje się w zakupionym zestawie.

W domu, w podróży - zabierz swój czytnik tam, gdzie chceszW domu, w podróży - zabierz swój czytnik tam, gdzie chcesz fot. Shutterstock

Czytnik e-booków to niezawodne urządzenie. Idealne zarówno na prezent dla siebie, jak i kogoś bliskiego. W związku ze zbliżającymi się wakacyjnymi wyjazdami, warto zaopatrzyć się w model idealny dla siebie. Emitujący światło w ciemności, wodoodporny, a może z aparatem? Sprawdź propozycje czołowych producentów. 

Więcej o: