Wędzarnia ogrodowa - czy warto mieć ją w swoim ogrodzie?

Uwielbiasz wiosenno-letni sezon? Nie wyobrażasz sobie zrezygnować z posiłków przygotowywanych i spożywanych na powietrzu? Zdecydowanie nie musisz. Przedmiotem must have posiadaczy ogrodów jest oczywiście grill. Doskonałym wyborem będzie także wędzarnia ogrodowa. Jakie ma zalety? Co warto o niej wiedzieć? Z jakiego materiału wędzarnię wybrać? Przychodzimy z pomocą!

Wędzarnia ogrodowa - co to takiego?

Dysponujesz działką z ogrodem? Na posesji jest sporo wolnego miejsca? Pomyśl o postawieniu gotowej lub wybudowaniu wędzarni ogrodowej. To świetny pomysł, jeśli jesteś miłośnikiem wędzonych smakołyków. Na rynku dostępne są wędzarnie murowane oraz drewniane. Na pierwszy rzut oka wyglądem przypominają duże piece, domki lub budki z otwieranymi drzwiczkami.

W wędzarni znajduje się palenisko i sitko lub drążek do zawieszania jedzenia. Pod wpływem ciepła i związków chemicznych, które znajdują się w dymie, jedzenie zostaje poddawane procesowi wędzenia, nabierając charakterystycznego, bogatego aromatu. Miejsce do wędzenia daje duże możliwości w przygotowywaniu posiłków dla rodziny i znajomych - przygotujesz w wędzarni kiełbasy, wędliny, mięso, sery, ryby, a także warzywa, które pachną dymem i jałowcem oraz zaskakują smakiem.

Wędzenie w ogrodzie to dla wielu z nas doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, eksperymenty kulinarne, może stać się także hobby. Dodatkowo wędzarnia będzie stanowiła dekorację ogrodowej przestrzeni i na pewno wywoła zainteresowanie wśród gości i sąsiadów.

Zalety wędzarni ogrodowej

Warto wiedzieć, że dym wykazuje działanie bakteriobójcze, a co za tym idzie konserwuje żywność, nadając mu naturalny smak i aromat. Potrawy stają się odporne na procesy jełczenia, ponieważ podsuszona skórka utrudnia dostęp drobnoustrojów do głębszych warstw smakołyków. Dobrze jest mieć jednak na uwadze, że długofalowe spożywanie produktów przygotowanych w wędzarni ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Przygotowanie żywności w wędzarni nie wymaga tłuszczu, dzięki czemu posiłki są niskokaloryczne, pełne smaku. Świetnie sprawdzą się na obiad w rodzinnym gronie, podczas spotkania z przyjaciółmi lub rodzinnej uroczystości. Samodzielnie szykujesz jedzenie, dzięki czemu masz pewność co do składu i obróbki, jednocześnie wędzenie może stać się świetnym zajęciem, rozrywką. Mięsa i wędliny zyskują świetną jakość, są pozbawione substancji konserwujących, barwników oraz polepszaczy smaku.

Wędzarnia ogrodowaWędzarnia ogrodowa Fot. shutterstock

Gdzie ustawić wędzarnię w ogrodzie?

Lokalizacja wędzarni ogrodowej ma duże znaczenie. Wyróżniamy oczywiście wędzarnie mobilne oraz stałe. Warto zwrócić uwagę, by od wędzarni dym z jej komory nie dostawał się przez okno do domu, zarówno naszego, jak i sąsiada. To istotne, by nie był uciążliwy dla sąsiadów, którzy nie muszą być miłośnikami wędzonych potraw. Jeśli decydujesz się na wędzarnię możesz w razie potrzeby swobodnie przestawiać ją po ogrodzie, w zależności od pogody czy kierunku wiatru.

Wędzarni ogrodowej z drewna nie należy umiejscawiać w pobliżu drzew i krzewów, co może być bardzo ryzykowne w przypadku ewentualnego samozapłonu. Z kolei wędzarnie murowane warto zagospodarować w pobliżu altany lub mebli ogrodowej, dzięki czemu będzie funkcjonalnie. Warto również dodać, że wędzarnie, które posiadają ruszt sprawdzą się także w formie grilla.

Z jakiego materiału wędzarnię wybrać?

Wędzarnie ogrodowe dzielimy ze względu na materiał wykonania, dostępne są metalowe, drewniane oraz murowane. Modele metalowe są najczęściej przenośne. Wędzarnie murowane to konstrukcja stała, musimy wybrać odpowiednie miejsce, które nie będzie nikomu przeszkadzało. Dodatkowo ważne jest, by zapewnić konstrukcji stabilny grunt. Do budowy można wykorzystać płyty betonowe, klinkier lub cegły szamotowe.

Stacjonarne wędzarnie sprawdzą się w przypadku miłośników wędzenia, nie wymagają konserwacji, są praktyczne i estetyczne, z kolei przenośne będą dobrym wyborem na próbę.

Wędzarnie metalowe bardzo często nie utrzymują temperatury, wymagają kontroli i szybko się wychładzają. Wędzarnie drewniane wymagają kontroli nagrzewania i regularnej impregnacji, a jednocześnie świetnie się prezentują w większości ogrodów.

Jak wędzić?

Do tradycyjnego wędzenia używa się najczęściej jałowca (warto z nim jednak uważać, ponieważ duże stężenie związków żywicznych może nadać żywności gorzkiego smaku i nieprzyjemnego zapachu. Dobrym wyborem są drzewa liściaste, sprawdzi się wiśnia, orzech, jabłoń - będą idealne do wędzenia drobiu. Jesion sprawdzi się do dziczyzny, z kolei buk do wieprzowiny.

Warto wiedzieć, że rodzaj użytego drewna ma ogromny wpływ na aromat i kolor przygotowywanych przysmaków. Wilgotność drewna nie powinna przekraczać 25%.

Wędzarnia ogrodowaWędzarnia ogrodowa Fot. shutterstock

Copyright © Agora SA