Jak relaksować się w domu? Te fotele to sprzedażowy hit!

Po długim dniu wypełnionym domowymi obowiązkami i pracą przychodzi chwila na odpoczynek. Wielu z nas usiądzie w swoim ulubionym fotelu i zanurzy się w dobrej lekturze czy obejrzy ulubiony serial. Ważne jest, aby nasze fotele były wygodne.

Bujany fotel to ciekawe urozmaicenie aranżacji naszych wnętrz. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwala się wspaniale zrelaksować. To również mebel efektowny ze względu na design. Fotel bujany można kupić do salonu, do sypialni czy do pokoju dziecka. Rytmiczne bujanie z pewnością pomoże w usypianiu naszych pociech.

Kilka ciekawostek

Fotele bujane pierwotnie służyły jako meble ogrodowe. Zostały stworzone w Anglii w roku 1725, a w niedługim czasie rozpowszechniły się także w Ameryce. Autor pomysłu do dziś pozostaje nieznany.

W Europie stały się popularne w XIX wieku za sprawą austriacko-niemieckiego stolarza Michaela Thoneta. Opatentował on technologię tworzenia mebli z wygiętego na gorąco drewna.

Krzesła Thoneta mają charakterystyczne gięte poręcze i wyplatane siedzisko. Do dziś są dostępne w sklepach, a wśród ich użytkowników można wyróżnić Alberta Einsteina oraz Pabla Picasso. Co więcej, wielu prezydentów Stanów Zjednoczonych miało swoje ulubione modele bujanych krzeseł. Właśnie ten fakt przyczynił się do spopularyzowania tego mebla w USA.

Dzisiaj fotele bujane służą nam również we wnętrzachDzisiaj fotele bujane służą nam również we wnętrzach fot. Shutterstock

Różnorodność i klasyka

Nie wszystkie fotele bujane wyglądają jak ich pierwowzory z XIX wieku. Obecnie producenci oferują szeroki wybór asortymentu w różnorodnych stylach i kolorach. Różnica tkwi również w materiale, z jakiego wykonano krzesło. Jedne mają siedziska z tkaniny, podczas gdy inne - z wiklinowej plecionki.

W ofercie sklepów można znaleźć zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne. Nie tylko te pasujące do wnętrza w stylu vintage, ale i takie, które będą się dobrze prezentować również we współczesnych aranżacjach.

Fotele z tworzywa sztucznego, z domieszką metalu lub tapicerką idealnie nadadzą się do wnętrz współczesnych. Z kolei modele drewniane i wiklinowe będą pasować do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, francuskiej wsi, rustykalnym. Nie bez znaczenia są również odpowiednio dobrane tekstylia. Ozdobny koc lub wygodna poduszka dodadzą twojemu fotelowi uroku.

Uzupełnij swój fotel bujany modnymi tekstyliamiUzupełnij swój fotel bujany modnymi tekstyliami fot. Shutterstock

Legendarne bujaki

Fotel bujany Thoneta to nie jedyny, który wpisał się w historię designu. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na bujak windsorski czy projekt Józefa Chierowskiego. Choć mogłoby się wydawać, że wraz z upływem lat klasyka straci na aktualności – jest wręcz przeciwnie. Fotele te będą pasować zarówno do wnętrz w stylu retro, jak i nowocześniejszych propozycji.

Modele windsorskie to klasyczne, zazwyczaj drewniane konstrukcje. To, co w nich charakterystyczne to drewniane szczebelki, nazywane również patyczkami. Mają charakter rustykalny, dlatego ich wygodnym i modnym uzupełnieniem będą odpowiednio dobrane tekstylia.

Bujak Józefa Chierowskiego, nazywany też fotelem 366, to mebel kojarzony przede wszystkim z PRL-em. To designerski projekt, który idealnie wpisze się w estetykę wnętrz retro i tych urządzonych w stylu skandynawskim.

Bujak nada się również idealnie do usypiania dzieciBujak nada się również idealnie do usypiania dzieci fot. Shutterstock

Warto rozważyć zakup fotela bujanego zarówno ze względu na wygodę, jak i design. To idealne uzupełnienie nie tylko naszych ogrodów, ale i wnętrz. Dzięki szerokiej ofercie producentów każdy znajdzie krzesło dostosowane do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Model klasyczny, windsorski, a może ten o numerze 366? Nie zwlekaj i wybierz swój już dziś.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.