Pergole i kwietniki - udekoruj swój ogród na wiosnę. Świetnie się sprawdzą

Każdy właściciel ogrodu marzy, by był on piękny, pełny kolorowych kwiatów, roślin i z soczyście zielonym trawnikiem. Ogród, niezależnie od metrażu wymaga pielęgnacji i dekoracji, które warto wcześniej zaplanować. Doskonale sprawdzą się pergole i kwietniki, które pomogą wyeksponować kwiaty. Zobaczcie sami.

Jak udekorować ogród?

Nie bez powodu mówi się, że magia tkwi w szczegółach. Nie wystarczy zadbana działka, z równo przykoszonym trawnikiem i porządkiem. Istotne są rośliny, które skutecznie poprawiają nasze samopoczucie, a kolor zielony ma pozytywny wpływ na nasz wzrok. Dom otoczony roślinnością nabiera zupełnie innego charakteru, staje się bardziej przytulny i piękny. Dobrym wyborem są dekoracje. Nie musisz jednak wydawać fortuny, by zaaranżować w przemyślany sposób ogrodową przestrzeń. Sprawdzą się pergole i kwietniki, które pomogą wyeksponować kwiaty i rośliny, uzyskamy tym samym nieco romantyczny wystrój ogrodu, przytulny, a przestrzeń stanie się idealna do relaksu i odpoczynku.

DoniczkiDoniczki fot. Ceneo

Duże znaczenie ma także oświetlenie - warto o nie zadbać. Dobrym wyborem będą lampy solarne ustawione wzdłuż ogrodowego chodnika lub rabat, warto ustawić je także przy altanie - ułatwią one poruszanie się po posesji po zmroku i stworzą ciekawy klimat. Na tarasach i balkonach popularnością cieszą się lampiony, świeczniki czy ażurowe latarenki. Nie zapominaj także o meblach ogrodowych - jeśli lubisz relaksować się z kubkiem kawy postaw na kanapę ogrodową ze stolikiem kawowym lub huśtawkę. Organizujesz grille rodzinne i z przyjaciółmi, lubisz jeść obiad w ogrodzie? Wybierz stolik z krzesłami - najlepiej sprawdzą się komplety na 6 lub 8 osób.

Vidaxl Obrzeża Trawnikowe Stylizowane Na Kamień KołkiVidaxl Obrzeża Trawnikowe Stylizowane Na Kamień Kołki Fot. ceneo

Pergole ogrodowe

W ogrodach świetnie sprawdzają się pergole, które pozwalają stworzyć urokliwe, kwieciste dekoracje z pnących roślin. Pergola ogrodowa zdecydowanie nie jest rośliną, jak niektórzy mogą uważać. Pełni ona rolę konstrukcji wolnostojącej. Najczęściej składa się z dwóch rzędów wysokich słupów, które połączone są ze sobą poprzecznymi belkami lub kratownicą, dzięki czemu tworzą prześwitujące zadaszenie. Na rynku dostępne są pergole o różnych kształtach oraz wielkościach, które można dopasować do stylu w jakim urządzony jest ogród, typu i rodzaju roślin, jakie chcemy na niej umieścić.

Konstrukcja skutecznie ochroni przed słońcem, a jednocześnie podtrzyma pnące się rośliny. Pod pergolą śmiało możemy ustawić meble ogrodowe i cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie, korzystając z ładnej pogody.

Jakimi roślinami dekorować pergole ogrodową? Sprawdzą się róże, które są zdecydowanie najbardziej popularne. Dobrym wyborem będą także winobluszcze, klematis, aktinidia lub winorośle. Warto pamiętać, że pergola powinna mieć wysokość co najmniej 2,5 do 3 metrów, co pozwoli na jej wygodne użytkowanie, stworzenie pięknej ogrodowej aranżacji i ustawienie pod nią mebli.

Pergola ogrodowaPergola ogrodowa Fot. shutterstock

Kwietniki do ogrodu

Kolory i zapach roślin mają kojący wpływ na ludzki organizm, dlatego warto zadbać, by nie zabrakło ich w ogrodzie. Wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej ekspozycji, polecamy kwietniki ogrodowe. Kwietnik to miejsce, które obsadzamy kwiatami, może odbywać się to w gruncie lub w pojemnikach na kwiaty, które ustawimy w dowolnych miejscach na posesji, na trawniku, wzdłuż ścieżki czy przed domem.

Wybierając kwietniki ogrodowe warto zwrócić uwagę, by pasowały one do roślin i stylu aranżacyjnego ogrodu. Na rynku dostępne są kwietniki stojące oraz wiszące. Stojące sprawdzą się przed domem, na podłożu na tarasie, z kolei wiszące możemy umieścić na balkonie czy w altanie. Kwietniki możemy kupić gotowe, w sklepach znajdziemy szeroki wybór modeli, o różnych kształtach, wykonane z drewna, metalu, plastiku. Samodzielnie również można stworzyć kwietnik wykorzystując stare opony, torby, rower z koszykiem czy skrzynię.

Kwietniki drabinkowe odnajdą się a ogrodach w stylu prowansalskim, kwietniki z rowerów to hit w ogrodach wiejskich, drewniane dodadzą przytulności w stylu skandynawskim, z kolei metalowe będą dobrym wyborem w nowoczesnych aranżacjach. Kwietnik obowiązkowo musi harmonizować z roślinnością.

Kwietnik ogrodowyKwietnik ogrodowy Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.