Możesz w nich uprawiać świeże owoce i warzywa. Tunele ogrodowe - praktyczne rozwiązanie

Nadeszła wiosna, a wraz z nią czas na oporządzanie roślinnych grządek. Amatorom ogrodnictwa polecamy zakup tuneli ogrodowych, które sprawdzą w wypadku, gdy chcemy samodzielnie uprawiać świeże składniki. Nic nie smakuje lepiej niż owoce i warzywa prosto z ogródka.

Choć aura być może na to nie wskazuje, nadeszła wiosna. Wraz z nią żegnamy przymrozki… ale czy do końca? Jak wiadomo, pogoda bywa kapryśna i cierpią na tym nasze rośliny. Tym, którym zależy na utrzymaniu ich w dobrej kondycji niezależnie od warunków atmosferycznych polecamy tunele ogrodowe.

Tunele ogrodowe to konstrukcja wykonana z folii rozmieszczonej na stelażu. Dzięki swojej budowie zatrzymuje ciepło wewnątrz, nie pozwalając roślinom zmarznąć. Tunele są szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z sadzonkami. Odpowiednia temperatura utrzymana w pomieszczeniu stymuluje ich wzrost.

Odpowiednia wysokość

Tunel ogrodowyTunel ogrodowy fot. Shutterstock

Przy wyborze tunelu ogrodowego warto zadbać o jego odpowiednią wysokość. Nietrudno się domyślić, że im tunel będzie niższy, tym niższa jego cena. Z tego względu warto wziąć pod uwagę przede wszystkim praktyczność tego zakupu.

Jeśli wiemy, że uprawiane przez nas rośliny nie będą wymagały szczególnej pielęgnacji (albo jeśli każdorazowy demontaż tuneli przy ogrodowych pracach nie jest dla nas uciążliwy), warto wybrać tunel o wysokości półtorej metra. Jednak dla tych, którzy będą często plewić albo uprawiać rośliny szczególnie wysokie poleca się wyższe modele. Nie warto zrażać się ceną, bowiem tunele to inwestycja na lata.

Jaki stelaż?

Wybór odpowiedniego tunelu to inwestycja na lataWybór odpowiedniego tunelu to inwestycja na lata fot. Ceneo

Zasadniczo na rynku można się spotkać z tunelami o stelażach z plastiku bądź metalu. Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Dużą zaletą rurek plastikowych jest ich waga – dzięki temu, że jest niewielka, tunel z łatwością mogą przenieść dwie osoby. Jednak w pewnym sensie jest to również ich niedoskonałość, bo silniejsze podmuchy wiatru mogą przewalić konstrukcję.

Inną alternatywą jest stelaż metalowy. Dużo lepiej trzyma się gruntu niż plastikowe odpowiedniki. Poza tym jego konstrukcja jest trwalsza, ze względu na to, że poszczególne elementy są przymocowane śrubami. Dzięki temu, że konstrukcję wykonuje się z ocynkowanych stalowych profili stelaż jest zabezpieczony przed korozją. Pomimo większej ceny, to właśnie stelaże metalowe są częściej wybierane.

Wybór folii

Tunele ogrodowe to dobry sposób na zachowanie odpowiedniej temperaturyTunele ogrodowe to dobry sposób na zachowanie odpowiedniej temperatury fot. Shutterstock

Pozostaje zatem kwestia – jaką folię chcemy wybrać? Mamy zasadniczo dwie opcje: folię perforowaną i folię bez perforacji. W tej pierwszej umieszczono wiele niewielkich dziurek, które przepuszczają powietrze. Ta druga jest całkowicie szczelna. Przez zakupem tunelu warto zastanowić się, jakie rośliny będziemy w nim uprawiać i dostosować folię do swoich potrzeb.

Uwaga! Tunele z folią bez perforacji trzeba wietrzyć, bo inaczej rośliny mogą się sparzyć.

Innym rozwiązaniem jest wybór tuneli z zieloną folią. Dzięki specjalnemu kolorowi folia nie przepuszcza tak wielu szkodliwych promieni słonecznych UV. Jest to dobra opcja dla szczególnie wrażliwych roślin. Warto rozważyć zakup tunelu tego typu.

Wraz ze zmianą pogody przychodzi czas na oddawanie się ogrodnictwu. Warto rozważyć zakup tunelu ogrodowego, żeby posiać rośliny jak najszybciej. Pomidory, ogórki, papryka, sałata… możliwości jest naprawdę wiele.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.