Jak przechowywać sprzęt i akcesoria ogrodowe? - te miejsca świetnie się sprawdzą

KK
28.04.2022 14:57
Każdy właściciel ogrodu wie, że bez odpowiedniego sprzętu i akcesoriów po prostu nie da się odpowiednio zadbać o teren wokół domu. Narzędzia i urządzenia ogrodowe bez względu na porę roku potrzebują miejsca do ich przechowywania, by nie niszczały na zewnątrz lub nie zostały skradzione. Jak więc je przechowywać? Z pomocą przychodzą skrzynie ogrodowe lub szopy.

Wiosna - początek prac ogrodowych

Wiosna, gdy przyroda budzi się do życia to najlepszy moment, by zadbać o teren posesji i zająć się pracami ogrodowymi. Bez odpowiednich narzędzi i sprzętów byłoby to niemożliwe lub bardzo utrudnione. Warto ułatwić sobie zadanie i skompletować niezbędne przybory.

Równo przystrzyżony, puszysty trawnik, kwieciste rabaty i klomby lub kwiaty w donicach to marzenia każdego właściciela ogrodu. Wizualnie ogród zdecydowanie lepiej prezentuje się, jeśli nie towarzyszą mu wokół kosiarki, grabki, sekatory, taczka, węże ogrodowe czy łopaty. Mimo, że podczas sezonu często po nie sięgamy, nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Warto zaaranżować specjalne miejsce do przechowywania ogrodowych narzędzi, dzięki czemu wszystkie zgromadzone będą w jednym miejscu i bezpieczne, zarówno przed niszczeniem, rdzą, ale i kradzieżą. Narzędzia i sprzęty, które nie będą narażone na bezpośrednią ekspozycję na słońce oraz wilgoć zdecydowanie dłużej posłużą i będą cieszyły się nienagannym wyglądem. 

Działka bez zbędnych przedmiotów na widoku będzie prezentowała się przestronniej i bezpieczniej - stworzymy idealną przestrzeń do relaksu i odpoczynku w ogrodzie. Pamiętaj, by po skończonej pracy oczyścić narzędzia z resztek ziemi, a kosiarkę z resztek trawy, będą gotowe do kolejnego użycia.

Narzędzia ogrodoweNarzędzia ogrodowe Fot. shutterstock

Skrzynia ogrodowa

Skrzynia ogrodowa sprawdzi się na każdej działce. Posłuży jako miejsce do przechowywania ogrodowych narzędzi, ale możemy ustawić ją także na tarasie, by mieć gdzie chować koce, poduszki czy dziecięce zabawki. Wybierając skrzynię z siedziskiem zyskamy również dodatkowe miejsce do przesiadywania na podwórku. Niektóre modele wyposażone są nawet w oparcie.

Bez problemu kupimy ją przez Internet lub w sklepach ogrodniczych. Skrzynie ogrodowe wykonywane są z drewna, technorattanu lub tworzyw sztucznych. Najbardziej praktyczna i odporna na warunki atmosferyczne będzie skrzynia z technorattanu. Model drewniany choć pięknie się prezentuje na tle zieleni, wymaga niestety regularnej konserwacji i impregnacji. Dobrym wyborem są także skrzynie wykonane z plastiku i tworzyw sztucznych, które mogą zostać w ogrodzie nawet podczas zimy, a do zakupu zachęca niska cena.

W sklepach znajdziemy skrzynie ogrodowe o różnych pojemnościach. Przed zakupem warto zastanowić się co chcemy w niej przechowywać i dopasować odpowiednią wielkość. Im większa skrzynia, tym lepiej. Dostępne są modele o pojemności od 350l do nawet 2000. W razie potrzeby można dopasować do skrzyni kłódkę, która dodatkowo zabezpieczy przechowywane przedmioty. Warto wybrać model z uchwytami lub na kółkach, które ułatwią w razie potrzeby przeniesienie przedmiotu.

Skrzynia ogrodowaSkrzynia ogrodowa Fot. shutterstock

Narzędziownia - szopa do ogrodu

Urządzenia ogrodowe, zabawki dziecięce, rowery, hulajnogi, kosiarka czy grill... te wszystkie przedmioty zajmują dużo miejsca, a nie zawsze chce nam się chować wszystko każdego dnia do piwnicy. Świetnym miejscem do przechowywania takich rzeczy będzie szopa ogrodowa, inaczej narzędziownia. Na drobne narzędzia ogrodowe również znajdzie się tam miejsce, wystarczy zaaranżować odpowiednie półki czy pojemniki, a przestrzeń będzie uporządkowana i funkcjonalna.

Gdzie ustawić szopę ogrodową? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest róg działki lub kąt z sąsiadującym budynkiem, na przykład garażem czy ogrodzeniem. Wyróżniamy narzędziownie z różnych materiałów. Szopa powinna pasować do wystroju działki. Dostępne są szopy plastikowe, blaszane oraz drewniane. Modele plastikowe są lekkie, łatwe do przenoszenia, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na warunki atmosferyczne. Narzędziownie blaszane z kolei bardzo szybko się nagrzewają, ponieważ nie posiadają praktycznie żadnej izolacji, może panować w nich także wilgoć w sezonie jesienno-zimowym. Modele drewniane pięknie prezentują się w ogrodowej przestrzeni, zapewniają wentylację i dostęp powietrza, jednak wymagają regularnej konserwacji.

Szopa ogrodowaSzopa ogrodowa Fot. shutterstock

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • dublet

    0

    Komentarz to opinia lub uwaga wyrażona o czymś przez czytelnika, użytkownika lub przez dowolną osobę. Już tysiące lat temu ludzie wyrażali swojej opinie o różnych rzeczach, sprawach lub zjawiskach. Odczytane napisy na starożytnych budowlach ... Bla bla bla bla bla bla..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX