Plakaty na sznurku - prace polskiej graficzki hitem internetu

Przy wyborze plakatów bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, liczą się ich wymiary, kolory oraz oczywiście to, co przedstawiają. Wielu z nas lubi wzorzyste, żywe plakaty, podczas gdy inni nader wszystko cenią sobie minimalizm. Tym właśnie cechują się plakaty Agaty Jasik, znanej pod pseudonimem Grafikk Jasikk.

Plakaty na sznurku, czyli takie malowane tak jakby jedną, ciągłą linią to bezapelacyjny hit ostatnich lat. Projekty polskich grafików zyskują na popularności, ponieważ wyróżnia je prostota. W przeciwieństwie do tradycyjnych obrazów, gdzie liczą się perspektywa, światłocień i głębia, obrazy na sznurku wyróżnia prostota. To jest ich mocny atut.

Odrobina historii

Plakaty autorstwa Agaty JasikPlakaty autorstwa Agaty Jasik fot. Empik

W historii sztuki od czasów renesansu liczyło się przede wszystkim, aby obrazy i rysunki cechowały się swoistą głębią. Wiele zależało od perspektywy i światłocienia. Wszystko zmieniło się dopiero za czasów Pabla Picassa, którego uznaje się za ojca „one line art".

Niemniej wiele wskazuje na to, że nurt ten zapoczątkował malarz Henri Matisse obrazem „Taniec" z 1909 roku. Obraz przedstawia mocno zarysowane kontury tańczących kobiet, co może wskazywać na początek fascynacji sztuką rysunku jednej linii.

Jednak popularność tego typu ekspresji przyniosły dopiero prace Pablo Picassa. Jego wczesne szkice, takie jak „Porter Igora Strawińskiego" odznaczają się pionierskim spojrzeniem na sztukę. Z jednej strony prostota jednej linii, z drugiej zaś głębia wyrazu i skrupulatna szczegółowość. Nic dziwnego, że projekty tego typu są popularne do dzisiaj.

Idealne do wielu wnętrz

Plakaty autorstwa Agaty JasikPlakaty autorstwa Agaty Jasik fot. Empik

Obrazy na sznurku wiążą się z ideą minimalizmu. Dotyczy ona prostoty życia codziennego i polega na ograniczeniu rzeczy do niezbędnego minimum. Plakaty tego typu idealnie wpiszą się w estetykę minimalistycznych przestrzeni, ograniczając swoje środki wyrazu, ukazują przy tym niepospolite oblicze piękna.

Zdaje się, że plakaty tego typu będą również idealnie pasować do wnętrz skandynawskich. Cechują się prostotą, są wykonane w ciepłych, przyjemnych dla oka pastelowych odcieniach beżu niebieskiego. Na pewną wpiszą się w estetykę i światopogląd skandynawskiego hygge.

We współpracy z internetem

Plakaty autorstwa Agaty JasikPlakaty autorstwa Agaty Jasik Instagram Empikfoto

Plakaty Agaty Jasik ujrzały światło dzienne kilka lat temu, ponieważ artystka od dłuższej czasu budowała swoją markę w internecie. Po pewnym czasie marka Empik postanowiła podjąć współpracę zarówno z Jasikk, jak i z innymi artystami, m. in. Bazgram-Bazgram. Na stronie marki dostępne są produkty powstałe we współpracy z internetowymi twórcami, m. in. kubki i plakaty z humorystycznymi rysunkami. Każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich potrzeb. 

Otaczanie się ładnymi, estetycznymi rzeczami ma zbawienny wpływ na nasz codzienny komfort. Umili nie tylko nasze oko, ale i ukoi nasz umysł. Warto wybrać plakaty na sznurku ze względu na uniwersalne kolory i kształty. Będą pasować do wielu wnętrz, przede wszystkim do tych urządzonych przez minimalistów. Ocieplą one każde mieszkanie, dodając mu niepowtarzalnego uroku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA