Puzzle - doskonała zabawa dla całej rodziny

Układanie puzzli to doskonała zabawa zarówno dla małych, jak i dla dużych. Niesie za sobą wiele korzyści. Jest to pewna alternatywa dla popularnych gier planszowych, która zachęci całą rodzinę do działania. Nie mówiąc już o poczuciu satysfakcji, jaka płynie z ułożenia zestawu.

Układanie puzzli to dobra rozrywka dla całej rodziny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które kuszą cenami i cieszą oko. Podpowiadamy, jakie korzyści płyną z układania puzzli. Przybliżamy również ich ciekawą historię.

Odrobina historii

PuzzlePuzzle fot. Shutterstock

Za twórcę puzzli uznaje się angielskiego kartografa, Johna Spilsbury’ego. Skonstruował on w 1766 roku pierwsze puzzle w celu ułatwienia nauczania map. Naklejał drukowane mapy na cienkie deski i rozcinał je wzdłuż granicy państw. Taka forma nauczania szybko rozpowszechniła się w całej Anglii, a potem zyskała popularność na świecie.

Warto wiedzieć, że oprócz układanek dla dzieci, tworzono również puzzle dla dorosłych. Przedstawiały one ważne ówcześnie wydarzenia i osobistości. Poza Anglią puzzle rozpowszechniły się w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki zastosowaniu pił włośnicowych można było uzyskać jeszcze bardziej dokładne elementy.

Szybko zaczęto również wycinać obrazki-elementy, które nie miały odzwierciedlenia w rysunkach. Dzięki wymyślnym kształtom, puzzle zaczęły być coraz trudniejsze do ułożenia. Na początku XX wieku rozpoczęła się maszynowa produkcja tego typu układanek.

Korzyści płynące z układania puzzli

PuzzlePuzzle fot. Shutterstock

Obecnie puzzle to bardzo popularna forma rozrywki dla całej rodziny. Powinno się je układać od najmłodszych lat, co znajduje potwierdzenie w doniesieniach naukowców. Z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu w Chicago wynika, że układanie puzzli rozwija zdolności poznawcze.

Warto wiedzieć, że przy układaniu elementów dwie półkule mózgu pracują jednocześnie. Dzieje się tak ze względu na to, że czynność ta wymaga zarówno logicznego myślenia, jak i sporej dozy wyobraźni. Puzzle ćwiczą także pamięć i koncentrację, nie mówiąc o wytrwałości w dążeniu do celu. Ich całkowite ułożenie potrafi dać sporo satysfakcji.

Puzzle personalizowane

PuzzlePuzzle fot. Shutterstock

Bardzo dobrym pomysłem na prezent są puzzle spersonalizowane. W ich wypadku układamy wybrane przez nas zdjęcie. Po raz pierwszy pojawiły się one w latach 80. XX wieku na amerykańskim rynku. Niestety, ówcześnie ich produkcja była bardzo droga i nieopłacalna. Na szczęście dzisiaj możemy cieszyć się nimi ze względu na postęp technologiczny.

Puzzle to doskonały sposób spędzania czasu z całą rodziną. Rozwijają one zdolności poznawcze i mają pozytywny wpływ na nasz mózg. Warto rozważyć ich zakup z troski o dobry rozwój naszych dzieci. Pamiętajmy jednak, że to dobra zabawa zarówno dla naszych pociech, jak i dla nas. Nie mówiąc o satysfakcji, jaką daje ułożenie całej układanki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.