Zbiorniki na deszczówkę - przegląd ofert na rynku

Zbliża się okres burzowy, a co za tym idzie - opady deszczu. Mądrym rozwiązaniem jest zamontowanie zbiorników na deszczówkę na swojej działce czy przy domu. Dzięki temu znacząco oszczędzimy zużycie wody.

Już wkrótce w naszych ogrodach pojawią się rabaty kwiatów. W ciepłe, słoneczne dni trzeba będzie pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Warto rozważyć kupno zbiornika na deszczówkę, który znacznie ułatwi ten proces. Nie tracimy nic na zamontowaniu, a możemy zyskać bardzo dużo na zaoszczędzonej wodzie.

Odpowiednia wielkość

Zbiornik na deszczówkęZbiornik na deszczówkę fot. Shutterstock

Parametrem, który liczy się najbardziej przy zakupie jest wielkość. Należy dobrać zbiornik na deszczówkę dostosowany do naszych potrzeb. Ogólnie przyjęto zasadę, że na każde 25 cm kwadratowych powierzchni, z jakiej zbieramy deszczówkę, powinno się magazynować metr sześcienny wody. Najpopularniejsze zbiorniki na wodę do domów jednorodzinnych mają pojemność od stu do nawet pięciuset litrów. 

Typy zbiorników na deszczówkę

Rynna na wodę deszczowąRynna na wodę deszczową fot. Shutterstock

Istnieją dwa typy zbiorników na deszczówkę: naziemne i podziemne. W obu przypadkach wytwarza się je z wysokiej jakości polietylenu. Chodzi o to, żeby tworzywo nie przepuszczało szkodliwych promieni słonecznych, powodujących namnożenie się glonów. Umożliwia to długie przechowywanie wody w zbiorniku. Zbiorniki na deszczówkę są nierzadko wykonane także z innych materiałów. Metal, drewno, terakota – możliwości jest naprawdę wiele. Trzeba też wiedzieć, że producenci oferują ozdobne zbiorniki na deszczówkę. Dzięki temu urządzenia są nie tylko funkcjonalne, ale i pełnią funkcję ozdobną.

Jak zamontować i dbać o zbiornik na deszczówkę?

Rynna na wodę deszczowąRynna na wodę deszczową fot. Shutterstock

Urządzenia tego typu powinny być podłączone do rynny i stać w zacienionych miejscach. Zbiorniki na deszczówkę wyposażone są w kraniki spustowe. Dzięki nim łatwo jest podłączyć urządzenie do węża ogrodowego. Oprócz tego istnieje możliwość umieszczenia w środku pompy, dzięki której skorzystamy z wody pod ciśnieniem. Urządzenia te wymagają odpowiedniej konserwacji poza sezonem. Przed zimą należy dokładnie opróżnić zbiornik, oczyścić go, a następnie uszczelnić. Dzięki temu dłużej pozostanie w dobrym stanie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.