Top 5 sprzętów do ogrodu, które pomogą zadbać o zieleń przed domem

Chcesz, aby twój ogród zawsze był piękny? Pomyśl o urządzeniach, które pomogą ci w jego pielęgnacji. Te sprzęty przydają się o każdej porze roku, a zwłaszcza wiosną. To idealny czas na zrobienie porządków i przygotowanie strefy relaksu pod chmurką. Oto nasze top 5 sprzętów do ogrodu.

Ogród.Ogród. Fot. Shutterstock

Jaki sprzęt do ogrodu jest niezastąpiony podczas przydomowych prac porządkowych? Mamy swoich elektrycznych faworytów. Dzięki nim ogrodowe porządki staną się łatwiejsze i szybsze.

Traktory czy kosiarki ogrodowe? 

Traktory ogrodowe pozwalają zaoszczędzić czas i energię podczas pielęgnacji i koszenia dużego trawnika, o powierzchni powyżej 1 tys. m2. Dostępne są modele z funkcją zbierania trawy do kosza oraz wyrzutem bocznym, które doskonale sobie radzą z wysoką i szorstką trawą. Mogą mieć silniki jednocylindrowe, które najlepiej sprawdzają się przy koszeniu trawnika o powierzchni nie przekraczającej 4 tys. m2, a także dwucylindrowe - najlepsze do pielęgnacji jeszcze większych terenów.

Kosiarki mogą być akumulatorowe, elektryczne lub spalinowe. Jaka będzie najlepsza dla niewielkiego, średniego lub ogromnego trawnika? Do koszenia trawy na powierzchni do 1 tys. m2 najlepsze będą modele akumulatorowe (nieograniczone długością kabla) i elektryczne. Do większych trawników poleca się sprzęty spalinowe, które są bardziej wszechstronne. Wykazują najlepsze właściwości skrętne podczas wąskich przejazdów i nie są ograniczone kablem zasilającym. Największym minusem takiego sprzętu do ogrodu jest jednak emisja spalin szkodliwych dla zdrowia i środowiska. 

Akumulatorowe nożyce ogrodowe. Pomogą przyciąć gałęzie i żywopłot na dowolnej wysokości

Chcesz przyciąć żywopłot, krzewy, liście albo gałęzie wysokich drzew? Warto mieć sprzęt do ogrodu, który pozwoli to zrobić na dowolnej wysokości, bez konieczności wspinania się po drabinie i drzewach. Najlepszym rozwiązaniem są akumulatorowe nożyce ogrodowe z rączką standardową lub teleskopowym przedłużeniem, które pozwala na cięcie wysokich gałęzi i żywopłotów sięgających nawet 5 metrów. Jeśli zależy ci na obcinaniu krzewów pod kątem i wygodnej obsłudze urządzenia, warto wybrać model z sześciopozycyjnym, gumowym uchwytem, który można obrócić o 112 stopni. Bezpieczne, wygodne i precyzyjne cięcie zapewniają też sprzęty do ogrodu, które wyposażono w zderzak pod prowadnicą. Umożliwia on oparcie urządzenia o gałęzie podczas pracy. 

Akumulatorowe nożyce ogrodnicze.Akumulatorowe nożyce ogrodnicze. Fot. Ceneo

Elektryczna rozdrabniarka do gałęzi. Potnie nawet grubsze patyki i zamieni je w kompost lub materiał opałowy

Rozdrabniacz do gałęzi pozwoli ci z łatwością pociąć gałęzie o różnej grubości, patyki z żywopłotów, krzewów i drzew, a potem zamienisz je w kompost, podsypkę pod krzewy lub materiał opałowy. Dlatego warto wybierać takie sprzęty do ogrodu, które mają też duży zbiornik, na przykład o pojemności 45 litrów. Pozwoli on na dłuższą pracę bez konieczności opróżniania.

Wiele rozdrabniarek ma wydajny silnik i frez tnący wykonany z wysokogatunkowej stali, z możliwością ostrzenia i wymiany, a także funkcję zmiany kierunku obrotów. Przydaje się to w przypadku zakleszczenia się rozdrabnianych gałęzi w urządzeniu. Przed zakupem warto zwrócić również uwagę, czy wybrany sprzęt do ogrodu jest wyposażony w funkcję zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, a także blokadę ponownego rozruchu. Jest ona pomocna w przypadku wystąpienia chwilowego braku napięcia. Rozdrabniarka do gałęzi powinna być też stabilna, a jej obudowa wykonana z wysokiej jakości tworzywa. To zapewni trwałość i odporność na uszkodzenia. 

Rozdrabniarka do gałęzi.Rozdrabniarka do gałęzi. Fot. Ceneo

Glebogryzarka - nie tylko spulchni ziemię, pomoże w orce lub wykopywaniu ziemniaków

Glebogryzarka jest niezastąpiona do spulchniania i wyrównania powierzchni gleby lub mieszania ziemi z nawozem. Są też modele bardziej zaawansowane, dzięki którym można wykopać ziemniaki czy przyciąć brzeg trawnika. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.