Wazony na kwiaty - elegancja w każdym mieszkaniu

Kwiaty towarzyszą nam z powodu wielu okazji. Dostajemy je na urodziny i imieniny, na rocznicę, walentynki i z okazji licznych świąt. Idealnie, jeśli mamy w mieszkaniu wazony na kwiaty, które pomogą je wyeksponować i utrzymać w świeżości.

Wazon na kwiaty to absolutny must have w domu. Pomaga utrzymać kwiaty w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Wiosna już za pasem, a wraz z nią zaczął się sezon na cięte rośliny. Warto wyeksponować je w odpowiedni sposób, dobierając do tego wazony dostosowane do nich rozmiarem.

Odpowiednia wielkość

WazonWazon fot. Shutterstock

Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest odpowiedni dobór wielkości wazonu. Inny nada się na wyeksponowanie lilii, a w innym zaprezentujemy tulipany. Z tego powodu warto mieć w swoim domu różne wazony.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wysokość. Im wyższy wazon, tym wyższe kwiaty możemy w nim przechowywać. Bardzo istotna jest również szerokość. W przypadku modeli o większych wymiarach możemy umieścić w nich kwiaty razem z liśćmi. Wąskie wazony pomieszczą cięte kwiaty. Warto pamiętać o tym, że im niższy i węższy flakon, tym bardziej jest stabilny. Z tego względu warto w nim umieszczać wyjątkowo ciężkie kwiaty.

Dobrany wzór

WazonWazon fot. Shutterstock

Większość wazonów jest przezroczystych, co nie powinno nikogo dziwić. Takie modele najlepiej eksponują kwiaty w całej swojej okazałości. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Warto wybrać wazony dostosowane do różnych gatunków kwiatów. Do zaprezentowania wysokich i ciężkich lilii użyjemy innych pojemników, niż na lekkie i niskie storczyki.

Należy jednak pamiętać, że na rynku znajdują się także kolorowe wazony. Zazwyczaj zrobione są z ceramiki lub szkła. Bardziej uniwersalnym wyborem są modele szklane, z kolei ceramiczne uznaje się za nowoczesne rozwiązanie.

Niezaburzone proporcje

WazonWazon fot. Shutterstock

Według florystów wazon powinien stanowić 5/8 wysokości bukietu. Dzięki temu zabiegowi kwitnące rośliny wyglądają harmonijnie i estetycznie. Warto również pamiętać o tym, że niektóre kwiaty pięknie prezentują się w pojedynkę. Można zatem pomyśleć o zakupie wazonów przeznaczonych specjalnie na takie okazy.

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nadchodzi czas na cięte kwiaty. Warto dopasować wazony odpowiedniej wielkości do ulubionych bukietów. Wazon to nie tylko praktyczne rozwiązanie do przechowywania kwiatów, ale i piękna ozdoba każdego domu. Wybierz model przystosowany do twoich ulubionych ciętych kwiatów z szerokiej oferty dostępnej na rynku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.