Słuchawki na każdą kieszeń. Przegląd rynkowej oferty

Słuchawki to gadżet, który ma praktycznie każdy z nas. Podpowiadamy, jak wybrać modele dostosowane do naszych potrzeb. Czym cechują się słuchawki dostępne na rynku?

Trudno wyobrazić sobie długą podróż bez słuchania muzyki. Niemożliwym jest oglądanie bez nich filmów w miejscach publicznych. Przydają się także w domu, np. do słuchania podcastów podczas gotowania. Słuchawki, bo to one umożliwiają nam te przyjemności, to absolutny must have każdego z nas. Czym różnią się modele dostępne na rynku?

Typy słuchawek

SłuchawkiSłuchawki fot. Shutterstock

Słuchawki dzielą się zasadniczo na dwa typy: nauszne i douszne. Różnią się więc sposobem, w jaki nakładamy je na ucho. Pośród tych dwóch typów można wyróżnić podtypy: douszne, dokanałowe, nauszne i wokółuszne. Inne słuchawki będą idealne do wielogodzinnego słuchania muzyki, a jeszcze inne posłużą podczas uprawiania sportu.

Najpopularniejszym wyborem konsumentów są zdecydowanie słuchawki douszne, które wkłada się do małżowiny usznej. W głębi ucha umieszczamy słuchawki dokanałowe, które dzięki swojej budowie lepiej tłumią dźwięk z zewnątrz. W przypadku obu rodzajów mamy do czynienia z kompaktowym sprzętem o niewielkim rozmiarze, który dzięki temu zmieści się w kieszeni w drodze do pracy czy domu.

SłuchawkiSłuchawki fot. Shutterstock

Innym typem są słuchawki nauszne i wokółuszne. Nakłada się je na uszy, przez co mają masywniejszą budowę. Gadżety tego typu idealnie nadają się do wielogodzinnego słuchania muzyki lub oglądania filmów. Są to również słuchawki wybierane przez graczy. Niestety, ze względu na swoje rozmiary trudniej je wszędzie ze sobą zabrać.

Odpowiednie parametry

Wybierając model odpowiedni dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Najlepiej zdecydować się na słuchawki, które cechują się odpowiednim dla nas pasmem przenoszenia, czyli zakresem częstotliwości, jaki obsługują konkretne modele. Ludzkie ucho ma zakres od 20 do 20 000 herców i takich słuchawek należy szukać. Oczywiście, jeśli zależy nam na większej głębi powinniśmy sprawdzić te wykraczające poza tradycyjny zasięg.

SłuchawkiSłuchawki fot. Shutterstock

Kolejny istotny parametr to dynamika głośników wyrażana w decybelach. Jej wartość określa różnicę w głośności pomiędzy dźwiękami cichymi i głośnymi. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o słuchawki przeznaczone do słuchania muzyki.

Warto zadbać o to, by wybrany przez nas model cechował się redukcją szumu. Jest to szczególnie istotne w wypadku słuchawek, których będziemy używać w drodze do pracy czy do domu. Dzięki tej funkcji słuchanie muzyki, filmów i podcastów będzie o wiele wygodniejsze.

Słuchawki to gadżet, który powinien mieć każdy z nas. To również świetny pomysł na prezent. Przy zakupie warto zadbać o to, by cechowały się odpowiednimi parametrami. Należy również zwrócić uwagę na to, do jakiego typu należą wybrane przez nas słuchawki. Na początku trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie przeznaczenie naszych słuchawek? I w zależności od potrzeb wybrać odpowiedni model.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.