Funkcjonalny i stylowy taras tworzy komfortową strefę wypoczynku dla całej rodziny. Jednak aby prezentował się atrakcyjnie zarówno pod kątem użytkowym, jak i rekreacyjnym, warto go zaplanować. I to najlepiej już na etapie projektowania domu. Jak urządzić taras marzeń? Podpowiadamy.
Istotnym elementem, który wpływa na jakość aranżacji tarasu jest nowoczesna stolarka okienna i drzwiowa. Stylowe, trwałe i bezpieczne przeszklenia z jednej strony doświetlą i optycznie powiększą wnętrze, z drugiej zaś otworzą je na widoki za oknem, a tym samym świetnie połączą dom ze światem zewnętrznym. Idealnym rozwiązaniem są okna panoramiczne i drzwi tarasowe.
Jak wybrać najlepsze drzwi i okna tarasowe?
Wybór odpowiedniej stolarki tarasowej powinien być priorytetem przy projektowaniu domu i tarasu. Przeszklenia wpływają nie tylko na stylistykę wnętrz i tarasu, ale i na komfort użytkowania. Dlatego warto dobrze dopasować rozwiązania dostępne na rynku do indywidualnych potrzeb oraz możliwości.
– Zastanówmy się, jak często będziemy korzystać z tarasu, ile miejsca mamy do dyspozycji oraz jak bardzo chcemy doświetlić wnętrze. Te informacje pomogą nam dopasować okna tarasowe do naszych oczekiwań. Wybierając duże przeszklenia, które będziemy użytkować przez wiele lat, nie powinniśmy ograniczać się ze względu na cenę, ponieważ niekiedy kończy się to rezygnacją z technologii, której szukamy – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Ze względu na sposób otwierania drzwi i okien tarasowych, wyróżnia się trzy rodzaje rozwiązań. Pierwszy to klasyczne okna balkonowe (uchylno-rozwierne), które mogą mieć jedno, dwa, a nawet więcej skrzydeł. Największym ich plusem jest dobra cena. Minus? Kiedy są otwarte, zajmują dużo miejsca. Nowocześniejszym, praktyczniejszym i popularniejszym rozwiązaniem są drzwi tarasowe uchylno-przesuwne. Dzięki nim można zaoszczędzić sporo miejsca. Dlatego doskonale wpasują się zarówno w większe salony, jak i wnętrza z ograniczonym miejscem. Ostatnia propozycja to drzwi podnoszono-przesuwne (HS). Zapewniają największy komfort użytkowania, ale są najdroższe. Można je przesuwać wzdłuż linii ramy. Pozwalają też na zastosowanie niskiego progu, który niweluje granicę między domem, a tarasem. Mogą mieć formę dużych konstrukcji, o szerokości nawet 6,5 m.
Podczas aranżacji tarasu warto wziąć pod uwagę wygodny wypoczynek dla całej rodziny, a także uwzględnić dodatkową przestrzeń na ewentualną aktywność poza domem, na przykład gotowanie na świeżym powietrzu. Dlatego podczas projektowania wymarzonego tarasu warto też zaplanować odpowiednie podłoże. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest drewno. Powinno być wysokiej jakości i wytrzymałe. Wtedy posłuży przez wiele lat. Podczas wyboru najlepszej podłogi drewnianej, warto też uwzględnić jej odświeżanie. Konserwację drewna powinno się przeprowadzać raz w roku.
Świetnym materiałem na podłogę tarasową, o wiele łatwiejszym w utrzymaniu, są deski kompozytowe. Cieszą się one sporą popularnością. Inne możliwości to płytki, kostka oraz beton architektoniczny.
Na etapie planowania tarasu należy pamiętać o instalacji elektrycznej. Gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być zamontowane w odpowiednim i bezpiecznym miejscu. To zwiększy komfort użytkowania i wypoczynku w przydomowej strefie relaksu.
Dobrze zaprojektowany taras to gwarancja udanego i miłego wypoczynku. Warto więc dobrze przemyśleć jego plan, a przede wszystkim stałe elementy wyposażenia. To one w największym stopniu definiują stylistykę tarasu i wpływają na komfort jego użytkowania.