Kwiaty na balkon - jak wybrać idealny zestaw?

Małgorzata Duży
13.05.2022 15:21
Wiosna za pasem, co oznacza początek sezonu na kwiaty na balkon. Które z nich potrzebują dużo słońca, a które są niewymagające? Sprawdź nasze zestawienie i wybierz kwiaty na swój balkon.

Balkon to przedłużenie naszego mieszkania i miejsce, w którym latem bardzo lubimy spędzać czas. Nadeszła pora, aby odpowiednio je przystroić! Poniżej prezentujemy kilka porad, jak udekorować swój balkon najpiękniejszymi kwiatami. Można również pomyśleć o doborze całorocznych kwiatów na balkon i zwisających kwiatów na balkon.

Jakie kwiaty na balkon?

Kwiaty na balkonKwiaty na balkon fot. Shutterstock

Zanim dokonamy wyboru i posadzimy nasze kwiaty w donicach, należy odpowiednio zaplanować całe przedsięwzięcie. Warto dopasować kwiaty na balkon do warunków na nim panujących. Pierwszym z nich jest stopień nasłonecznienia. Określ, jak długo w ciągu dnia na twój balkon padają promienie słońca. Jeśli na nasłoneczniony balkon wybierzesz rośliny, które nie lubią dużej ilości słońca, efekt może być inny od założonego.

Oprócz tego ważną zmienną jest strona świata, w którą skierowany jest nasz balkon. Inne kwiaty będą się dobrze prezentować po stronie północnej, a jeszcze inne zachwycą swoim pięknem na południu.

Poza tym równie istotna jest estetyka balkonu. Wybierz kwiaty, które będą pasować do tej przestrzeni i wizualnie spełniają twoje oczekiwania.

Kwiaty na balkon południowy i północny

Kwiaty na balkonKwiaty na balkon fot. Shutterstock

Należy pamiętać o tym, że nie wszystkie kwiaty nadadzą się na mocno nasłonecznione balkony. Do tego typu przestrzeni idealne są dalie, astry, goździki, lwie paszcze, lewkonie i sunsatie. Oprócz tego dobrym wyborem będą również scewole, lobelie oraz stokrotki afrykańskie.

Z kolei na balkony skierowane na północ wybierajmy kwiaty, które nie potrzebują dużo słońca. Dobrym wyborem będą begonie bulwiaste, żeniszki meksykańskie, ostróżki, bratki i lobelie przylądkowe. Nie zapominajmy przy tym o lawendzie. Na zaciemniony balkon świetnie nadają się także zioła, takie jak kolendra czy mięta.

Kwiaty na balkon wschodni i zachodni

Kwiaty na balkonKwiaty na balkon fot. Shutterstock

Balkony skierowane na wschód podążają za naturalnym rytmem dnia. Rano jest na nich dużo słońca, z kolei po południu można od niego odpocząć. Idealne na balkony tego typu będą pelargonie, lobelie, niecierpki czy surfinie.

Z kolei na balkonach zachodnich królują rośliny księżycowe, czyli takie, które kwitną po zmroku. Przykładem jest maciejka. Oprócz tego na takim balkonie odnajdą się petunie, surfinie i pelargonie. Pamiętaj także, żeby kwiaty podlewać dopiero po zmroku. W przeciwnym wypadku można je poparzyć.

Nie warto odkładać przygotowania naszego idealnego balkonu na później. Już teraz zaopatrz się w ulubione kwiaty. Weź jednak pod uwagę stopień nasłonecznienia twojego balkonu i stronę świata, w którą jest skierowany.

Więcej o: