Najlepsze warzywa i owoce do szklarni. Przegląd produktowej oferty

Sezon ogrodowy już się zaczął! Warto się do niego odpowiednio przygotować, poprzez zakup mieszanek warzyw i owoców, które idealnie nadadzą się do szklarni. Podpowiadamy, co warto uprawiać w przydomowych szklarniach i czego absolutnie nie powinno w nich zabraknąć.

Szklarnia to idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią ogrodnictwo. Można w niej uprawiać rośliny przez dłuższy czas, poza tym dzięki szklarni warzywa i owoce szybciej rosną. Największą zaletą szklarni jest to, że chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

SzklarniaSzklarnia fot. Shutterstock

Warzywa idealne do szklarni

Poprzez warunki jakie oferuje, szklarnia jest idealnym miejscem do uprawy warzyw. Bardzo dobrym pomysłem jest posadzenie nowalijek, czyli młodych warzyw, których pierwsze plony pojawiają się wczesną wiosną. Należą do nich pomidory, ogórki, rzodkiewki oraz cebule. Przygotowanie sezon szklarniowego należy zacząć odpowiednio wcześniej, bowiem nasiona te należy zasadzić w ziemi w lutym, najpóźniej w marcu.

Warto mieć na uwadze, że do szklarni bardzo dobrze nadają się warzywa ciepłolubne, takie jak ogórki, pomidory, cukinia, papryka i bakłażan. Dzieje się tak ze względu na budowę szklarni, która zatrzymuje ciepło.

SzklarniaSzklarnia fot. Shutterstock

Szklarniowe owoce

W szklarni można uprawiać wiele rodzajów owoców, ale i na ich tle szczególnie wyróżniają się truskawki. Truskawki uprawiane w szklarni cechują się większymi rozmiarami, intensywniejszą aromatycznością, a plony są o wiele bardziej obfite. Szklane osłony wyjątkowo służą truskawkom.

Co ciekawe, szklarnia oferuje tak dobre warunki, że można w niej posadzić również egzotyczne owoce. Mowa nie tylko o cytrusach, takich jak mandarynki czy limonki, ale i większych plonach, takich jak ananas, arbuz czy melon.

Sałata uprawiana w szklarniSałata uprawiana w szklarni fot. Shutterstock

Zalety posiadania szklarni

Największą zaletą posiadania szklarni lub tunelu ogrodowego jest fakt, że rośliny są odporne na warunki atmosferyczne. W przypadku uprawiania roślin w szklarni nie należy się już martwić o silne wiatry, intensywne opady gradu i deszczu. Poza tym posiadanie szklarni ułatwia walkę z przymrozkami. Istnieje kilka sposób, jak sobie z nimi poradzić.

Dużym plusem jest również to, że rośliny w szklarni będą rosnąć o wiele szybciej niż poza nią. Oprócz tego ciekawym jest, że posiadając szklarnię można uprawiać także egzotyczne, ciepłolubne rośliny. Poza tym rośliny w tunelach ogrodowych i szklarniach zabezpieczone są przed szkodnikami, które nie bytują w ziemi.

Posiadanie szklarni lub tunelu to idealny sposób na uprawę roślin. Tworzy ona odpowiednie warunki do wzrostu plonów i chroni je przez cały czas trwania sezonu ogrodowego. Biorąc pod uwagę zmienną pogodę, dobrze jest kupić szklarnię do przydomowego ogrodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.