Jakie zioła uprawiać w ogrodzie lub na balkonie?

Zioła to idealne uzupełnienie naszych dań i napojów. Trudno wyobrazić sobie prawdziwie włoską pizzę bez rukoli, truskawkową lemoniadzę bez bazylii i rosół bez lubczyku. Warto uprawiać zioła na swoim balkonie lub w ogrodzie. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w waszych przydomowych przestrzeniach.

Najwyższy czas, aby zadbać o uprawę naszej własnej domowej kolekcji ziół. Warto sadzić zioła takie jak lubczyk w doniczce, aby zadbać o to, żeby zawsze znajdowały się w naszym domu. Mają one niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o gotowanie, bowiem dodają naszym potrawom bardzo wiele aromatu.

LubczykLubczyk fot. Shutterstock

Lubczyk ogrodowy

Jednym z ziół, których nie może zabraknąć w kuchni jest lubczyk ogrodowy. To absolutny must have, jeśli chodzi o składniki dodawane do zup i bulionów. Jak sadzić lubczyk w doniczce? Można albo kupić gotową sadzonkę albo posiać ziarneczka lubczyka np. w rozsadniku.

Warto mieć na uwadze właściwości lubczyka. Zioło to znane jest przede wszystkim ze swojego działania moczopędnego, co sprawia, że ma działanie wspomagające w chorobach układu moczowego. Oprócz tego działa również rozluźniająco na mięśnie jelit.

Dzięki zawartości składnika zwanego kumaryną ma działanie przeciwzakrzepowe. Zapobiega również powstawaniu miażdżycy i wspomaga w walce z tą chorobą. Ze względu na swoje działanie przeciwkrztuśne lubczyk może być również stosowany w walce z uporczywym i suchym kaszlem.

Lubczyk powinno dodawać się do potraw ciężkostrawnych ponieważ ułatwia on trawienie i nie dopuszcza do nadmiernej fermentacji w jelitach. Łagodzi uciążliwe wzdęcia i wspomaga organizm w przypadku niestrawności.

Jak dbać o zasadzony lubczyk? Warto otoczyć go szczególną opieką ze względu na to, że jest to roślina wieloletnia. Lubczyk bardzo lubi słońce i sporą wilgoć. Ci, którzy uprawiają to zioło w ogrodzie powinni pamiętać o tym, aby ciąć lubczyk pędy jak najbliżej ziemi. Zioło to przykryte śniegiem znosi temperatury do nawet minus dwudziestu pięciu stopni.

Jak przechowywać lubczyk na zimę? Liście lubczyku mrozić albo suszyć. Warto zadbać o odpowiedni zapas tego zioła, które przez niektórych jest nazywane maggi. Zasuszone iście należy związać w pęczki. Najlepiej podwiesić je w suchym, przewiewnym miejscu.

BazyliaBazylia fot. Shutterstock

Bazylia

Trudno wyobrazić sobie wiele włoskich dań bez bazylii. A jak wiadomo, włoska kuchnia to jedna z bardziej ulubionych przez naszych rodaków. Warto zasadzić bazylię w swoim domu lub ogrodzie ze względu na jej dobroczynne właściwości.

Stosowana jest jako naturalny środek uspokajający, działa również antydepresyjnie. Oprócz tego bazylia wspomaga procesy trawienne, zmniejsza nadmierną fermentację w jelitach. Działa na wzdęcia, znacznie je zmniejszając. Ma również działanie rozkurczowe i moczopędne.

Bazylię oprócz pizz i makaronów można z powodzeniem dodawać do licznych lemoniad i koktajli. Oprócz tego nada się idealnie na bruschettę czy do letnich sałatek.

Co ciekawe, zioło to od wieków otaczano czcią. W Starożytnej Grecji wierzono, że mogą ją zbierać jedynie królowie. Bazylia najprawdopodobniej pochodzi z Indii, gdzie w starożytności składano na nią przysięgi w sądzie. Ciekawostką może być fakt, że w średniowiecznej Europie wierzono, że pod rosnącą bazylią żyją skorpiony, a samo powąchanie aromatycznego zioła może grozić zagnieżdżeniem się skorpiona w mózgu.

MiętaMięta fot. Shutterstock

Mięta

Mięta to królowa każdej lemoniady. Trudno wyobrazić sobie ten orzeźwiający napój bez jej dodatku. Oprócz tego idealnie nadaje się do sałatek i smoothie. Poza tym z mięty można robić syropy, napary, wyciągi i oleje eteryczne. Jak uprawiać miętę w ogródku?

Zioło to preferuje gleby próchnicze, urodzajne w wapń oraz wodę. Mięta powinna być odpowiednio nasłoneczniona, należy jednak pamiętać o jej regularnym, codziennym podlewaniu. Szczególnie w letnie, upalne dni. Uwaga! Należy przy tym zachować szczególną ostrożność, aby nie zaczęło się gnicie korzeni.

Mięta to roślina, która intensywnie się rozkrzewia. Dlatego należy pamiętać o tym, aby nie sadzić się w pobliżu innych bylin, czyli roślin zielnych żyjących dużej niż dwa lata. Warto przy tym pamiętać, że mięta to dosyć agresywna roślina. Jeśli nie będziemy opiekować się naszym ogrodem, może stać się niechcianym chwastem. Z tego powodu warto uprawiać ją w skrzynkach lub wielkich donicach.

Dobroczynne działanie ziół

Oprócz wymienionych wyżej ziół istnieje szeroka oferta dostępna na rynku. Poza miętą, bazylią i lubczykiem równie popularnymi ziołami są również kolendra, oregano, tymianek, rozmaryn, majeranek, melisa... Warto przy tym pamiętać o ich dobroczynnym działaniu. Kolendra, idealnie uzupełnienie potraw indyjskich, izraelskich i tajskich działa przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie i pomaga w walce z niestrawnością.

Oregano z kolei, kojarzone przede wszystkim z kuchnią śródziemnomorską wzmacnia odporność, a także działa przeciwwirusowo. Z kolei rozmaryn poprawia trawienie i łagodzi reumatyzm. Liczne dobroczynne właściwości, jakie zioła mają na nasz organizm można by wymieniać godzinami.

Warto zasadzić więc zioła na swoim balkonie lub w ogrodzie. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych działają również dobroczynnie na nasz organizm. Przy tym są łatwe w utrzymaniu, a ich uprawa nie zajmuje zbyt wielkiej ilości miejsca.

Więcej o:
Copyright © Agora SA