Nie tylko Witkacy i Matejko. Młodzi artyści sprzedają obrazy nawet za 66 tys. zł

Wioleta Bednarczyk
17.05.2022 18:06
"Malowanie obrazu jest jak teleportacja do innego świata pełnego fantazji, dobrego humoru, barw i niespodzianek". Okazuje się, że nie oszczędzamy na sztuce, także tej od młodego pokolenia. Obraz "Szczęście" sprzedano za 66 tys. zł, "Allegro Moderato" wylicytowano za 33,6 tys. zł, a pracę "W barze na Manhattanie" wycenionio na 24 tys. zł. Kim są utalentowani artyści "Młodej sztuki"?

Obrazy 'Forma fizyczna' Katarzyny Chmiel.Obrazy 'Forma fizyczna' Katarzyny Chmiel. Fot. Instagram @katehope.art

Twórcza, nowoczesna, a czasem klasyczna, dynamicznie rozwijająca się, a przede wszystkim wartościowa - taka jest dzisiejsza sztuka młodego pokolenia. Tworzą ją utalentowani artyści, którzy mimo młodego wieku mają na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, jak również prestiżowych nagród. Na przestrzeni kilkunastu lat wielu z nich zyskało już status gwiazd rynku kolekcjonerskiego, a ich dzieła osiągają ceny kilkudziesięciu tysięcy złotych, mimo że kwota wywoławcza każdej pracy to 1000 zł. Wśród nich między innymi: Katarzyna Chmiel, Mariusz Klimek, Robert Jadczak, Marcin Gregorczuk, Małgorzata Pabis, Agnieszka Zabrodzka, Katarzyna Orońska/Orno, Anna Pszonka, Patrycja Kruszyńska-Mikulska, Jakub Górski, Romuald Musiolik, Adelajda Kot czy Adam Wątor. Co przyniosło im rozgłos? Swoją twórczość postanowili zaprezentować na różnorodnych aukcjach sztuki, które wspierają i promują młodych artystów. Jednym z takich projektów, który od niemal 14 lat organizuje prestiżowy dom aukcyjny DESA Unicum, jest "Młoda sztuka". W maju 2022 roku obraz "Szczęście" Bożeny Sieczyńskiej osiągnął cenę 66 tys. złotych. To nowy rekord w sprzedaży obrazów młodych artystów, ponieważ jak dotąd należał do Dariusza Grabusia i jego "Domu przy oceanie", który w 2021 roku wylicytowano za 44 tys. zł. Łączne obroty prac młodego pokolenia przekroczyły w maju 389,5 tys. zł oraz ponad 1,1 mln zł w pierwszym kwartale 2022 roku. Kim są ich autorzy? Przedstawiamy wybrane, obiecujące talenty polskiej sztuki. Niektóre z nich zaprezentują swoje dzieła już po raz kolejny - 24 maja i 6 czerwca na aukcji w siedzibie DESA Unicum w Warszawie.

Bożena Sieczyńska - jej obraz "Szczęście" sprzedał się za 66 tys. zł 

Fascynuje ją kobiece piękno i natura. Z sukcesem przeciera szlaki na polskim rynku sztuki. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, w Stanach Zjednoczonych, Szkocji, Niemczech, Szwecji, Francji oraz we Włoszech, a jeden z nich sprzedał się w tym roku za 66 tys. złotych. Refleksyjna praca "Szczęście" Bożeny Sieczyńskiej pobiła licytacyjny rekord na aukcji DESA Unicum. 

Obraz 'Szczęście' Bożeny Sieczyńskiej.Obraz 'Szczęście' Bożeny Sieczyńskiej. Fot. DESA Unicum

Zwierzęta w malarstwie. "Allegro Moderato" Grzegorza Klimka wylicytowano za 33,6 tys. zł

Obraz "Allegro Moderato" przedstawia kolorową rybę, którą tworzą trójkąty i inne figury geometryczne. Grzegorz Klimek we wszystkich pracach przedstawia oryginalne efekty spójnej kompozycji strukturalnej. Całość prezentuje się niebanalnie. 

Artysta znany jest z oryginalnych efektów strukturalnych. Sam robi też farby, którymi maluje. Uczestniczył w wielu wystawach polskich i zagranicznych, na których prezentował swoje oryginalne obrazy, m.in. w Berlinie i Londynie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 

Obraz 'Allegro Moderato' Grzegorza Klimka.Obraz 'Allegro Moderato' Grzegorza Klimka. Fot. DESA Unicum

Motywy zwierzęce pojawiają się również na obrazach innych utalentowanych, młodych artystów z Polski. Na ostatnich licytacjach dużym powodzeniem cieszyły się obrazy Magdaleny Jędrzejczyk czy Klaudyny Biel.

Uwagę kolekcjonerów przyciągnęły również prace Adelajdy Kot. Przedstawia na nich różnorodne zwierzęta i naturę, często w kontekście baśniowej rzeczywistości. Adelajda Kot jest artystką samoukiem. Tworzy obrazy olejne, grafiki, fotografie, dzieła z zakresu artystycznego malarstwa ściennego oraz ilustrowane opowiadania literackie. 

W 2022 roku na aukcjach można było wylicytować jej "Wężówkę" i "Małż".

'Wężówka - gatunek diabelskiego ptaka'.'Wężówka - gatunek diabelskiego ptaka'. Fot. DESA Unicum

"W barze na Manhattanie" - ten obraz Roberta Jadczaka wyceniono na 24 tys. zł

Robert Jadczak znajduje się w czołówce polskich talentów "Młodej Sztuki". Inspiracją są jego własne przeżycia, to co maluje, wynika też z pasji. Obraz "W barze na Manhattanie" sprzedał w maju za 24 tys. złotych. Natomiast "Paris" wylicytowano w styczniu bieżącego roku za 15 tys. zł. Był najlepiej sprzedanym obiektem pierwszej tegorocznej aukcji projektu.

Obraz 'W barze na Manhattanie' Roberta Jadczaka.Obraz 'W barze na Manhattanie' Roberta Jadczaka. Fot. DESA Unicum

Malowanie obrazu jest jak teleportacja do innego świata pełnego fantazji, dobrego humoru, barw i niespodzianek. Każda z prac żyje swoim życiem, twórca rozmawia z obrazami, śmieje się do nich, a czasem je upomina. Na etapie wykonania, fantazja nierzadko bierze górę i projekt ulega zmianie. Całość sugeruje, że otaczający nas świat nie jest taki, jakim go widzimy. Żeby dostrzec prawdę należy patrzeć głębiej 

- wyjaśnia Robert Jadczak, który w latach 1984 - 2000 mieszkał i tworzył w Niemczech, gdzie jego prace cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. 

Inne wschodzące gwiazdy "Młodej sztuki"

 – Uwagę kolekcjonerów przyciągają czarne obrazy Patryka Paliwody, Pfishova i Ryszarda Rabsztyna oraz rzeźby Jakuba Górskiego, Szymona Stali i Marcina Myśliwca. Coraz popularniejsze są również prace Nicole Szmidt, Piotra Wolskiego, Jolanty Kitowskiej, Magdy Parkitny, Agaty Padol czy Mariusza Szydła  –  wyjaśniają organizatorzy DESA Unicum. 

Rekordzistką lutowej aukcji była Katarzyna Chmiel, absolwentka Wzornictwa na Politechnice Łódzkiej. Od lat związana jest z fotografią, a od 2017 roku czynnie maluje i tworzy obrazy abstrakcyjne. Jej "Formę fizyczną - Carmen" kupiono za 20 tys. zł. 

W marcu świetnie sprzedały się prace Marcina Gregorczuka i Małgorzaty Pabis. Dużą popularnością cieszy się też nowoczesna sztuka Agnieszki Zabrodzkiej, Katarzyny Orońskiej/Orno, Anny Pszonki, Patrycji Kruszyńskiej-Mikulskiej, Jakuba Górskiego, Romualda Musiolika, Iwony Kobryń czy Adama Wątora.

W pierwszym kwartale 2022 roku podczas czterech aukcji „Młodej Sztuki", DESA Unicum zaprezentowała aż 335 obiektów polskich artystów młodego pokolenia. Średni dochód ze sprzedaży jednej pracy przekroczył 4,3 tys. zł, co czterokrotnie przebiło cenę wywoławczą. W dodatku aż 92 procenty oferowanych prac zostało sprzedanych, a to jest rzadkością na polskim rynku sztuki.

Polska sztuka młodych artystów cieszy się więc zainteresowaniem. Warto w nią inwestować, bo być może kiedyś będzie warta jeszcze więcej. 

Więcej o: