Roboty koszące - który model wybrać i na co zwrócić uwagę?

Jednym z elementów dbania o idealny trawnik jest jego koszenie, które rzadko kiedy sprawia nam przyjemność, ale tu z pomocą przychodzą coraz popularniejsze roboty koszące, które ułatwią nam prace w ogrodzie i pozwolą cieszyć się zadbanym, zielonym, gęstym trawnikiem.

Robot koszący trawę pozwoli nam cieszyć się pięknym trawnikiem bez zbędnego wysiłku.  

W ostatnich latach coraz popularniejsze są odkurzacze automatyczne, dzięki których utrzymanie porządku w mieszkaniu stało się łatwiejsze, teraz najwyższa pora na roboty, które samodzielnie skoszą trawę w ogrodzie, zapewniając nam więcej czasu na relaks i zabawę na świeżym powietrzu.  

Jak działa robot koszący? 

Roboty koszące są wyposażone w zestawy noży, które oprócz ścinania trawy, rozdrabniają ją i rozrzucają ścinki po powierzchni trawnika. Robot posiada swój akumulator, by działać bezprzewodowo i podobnie do znanych nam odkurzaczy automatycznych skanują przestrzeń ogrodu by kosić trawę według opracowanej mapy koszenia. Gdy bateria zbliża się do wyczerpania, robot wraca do stacji dokującej, by naładować akumulator.   

Dodatkowo roboty koszące współpracują z przewodem granicznym, dzięki któremu pobierają informacje, gdzie kosić. Przewód graniczny rozkładamy wokół terenu, na którym planujemy działanie kosiarki. Kabel ten posiada czujniki nawigacyjne, które komunikują się z robotem i informują go gdzie jechać, kiedy skręcić lub zawrócić.  

Bardzo przydatną funkcją, która wpływa na przydatność robotów koszących jest możliwość programowania pracy sprzętu.  Dzięki odpowiednim ustawieniom w aplikacji nasz robot będzie co tydzień o tej samej porze wyjeżdżać i kosić trawnik, utrzymując go w idealnej kondycji. 

robot koszącyrobot koszący fot. Shutterstock

Robot koszący - Jak przygotować ogród przed koszeniem? 

W pierwszej kolejności należy posprzątać wszelkie zabawki, urządzenia i sprzęty, które zostawiliśmy na trawniku. Należy uważać również na kamienie i patyki, które robot powinien zauważyć i ominąć, ale to oznacza również, że nie skosi on w tym miejscu trawy, możliwe jest także uszkodzenie noży tnących.   

Gdy na co dzień w naszym ogrodzie porozkładane są węże ogrodowe i zraszacze również powinniśmy je zwinąć na czas koszenia.  

Robot koszący - jaki wybrać?  

Aby cieszyć się starannie wypielęgnowanym trawnikiem, konieczne jest odpowiednie dobranie parametrów robota koszącego. Parametry, którym powinniśmy się szczególnie przyjrzeć to szerokość i wysokość koszenia, maksymalny obszar, programowanie, oraz moc silnika i pojemność akumulatora. 

Im większa szerokość koszenia, tym krótszy czas, który robot potrzebuje na wykonanie zadania, przed zakupem warto również sprawdzić czy dany model ma możliwość łatwej regulacji wysokości. Dzięki temu możemy dokładnie ustawić jaką długość źdźbła trawy zetnie ostrze robota. 

Roboty koszące posiadają również określone wymiary obszaru, na którym mogą pracować, ale na rynku mamy do wyboru wiele modeli i część z nich działa nawet na obszarze do 3000m².

Ważnym aspektem jest również moc silnika, szczególnie jeśli szukamy robota do zadań specjalnych na trawnik o dużym nachyleniu i gęstej trawie. Większość standardowych modeli sprawdza się na terenie o maksymalnym nachyleniu do 30 stopni, jeśli potrzebujemy maszyny która poradzi sobie w trudnych warunkach, musimy wybrać modele o większej mocy silnika. 

W przypadku dużego ogrodu, ważne jest zwrócenie uwagi na odpowiedni akumulator, który zapewni długi czas pracy kosiarki i umożliwi dłuższą pracę urządzenia. 

Robot koszącyRobot koszący fot. Shutterstock

Jaki robot koszący do 500 m² wybrać? 

Wśród kilkunastu modeli robotów koszących, które nadają się do mniejszych ogrodów - do 500 m² , na naszą uwagę zasługują modele: Kosiarka automatyczna SILENO city 500 m² od marki Gardena, oraz STIGA Autoclip M5.  

Robot koszący marki STIGA umożliwia koszenie trawników o powierzchni do 500m2 i posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 2,5 Ah, dzięki któremu możemy cieszyć się cichą pracą i brakiem emisji spalin. Ten model wyposażony jest również w czujniki deszczu i zabezpieczenia specjalnym kodem.  

Kosiarka automatyczna marki Gardena wyposażona jest w specjalną technologię mapowania LONA, dzięki której posiada funkcję uczenia się i śledzenia pozycji. Ten model posiada również unikalny system koszenia 3 obracających się noży.  

Jaki robot koszący do 1000 m² wybrać? 

Gdy posiadamy większy ogród koniecznie wybierajmy modele, które mogą pracować na większym terenie, w tej grupie na uwagę zasługują: Robot koszący Worx WR142E, oraz GARDENA SILENO life 750 m².  

Model Worx WR142E wyposażony jest w specjalną funkcję Cut to Edge, dzięki czemu robot zbliża się jak najbliżej do granicy trawnika zapewniając idealne wykończenie. Dodatkowo w trakcie koszenia daje bardzo krótkie ścinki, które stają się doskonałym, organicznym nawozem odżywczym dla trawnika. 

Model Gardeny łączy w sobie dużą wydajność i precyzję pracy, a jego obsługa dzięki aplikacji na smatfony jest niezwykle łatwa i intuicyjna. Kosiarka sama oblicza czas koszenia, a asystent planowania w aplikacji sam ułoży program koszenia by jak najlepiej zadbać o Twój ogród. Robot ten cechuje się również silnikiem o najniższym poziomie hałasu w tej klasie (to tylko 57dB)  

Ile kosztuje robot koszący? 

Zakup robota koszącego to nie koniec wydatków, jeśli chcemy rozbudować funkcję naszej kosiarki automatycznej musimy dokupić dodatkowe akcesoria, a w przypadku dużego ogrodu konieczne jest również dokupienie przewodu graniczącego, dzięki czemu powiększymy obszar koszenia.  

Najtańsze roboty możemy kupić już poniżej 2000 zł.  

Myśląc o kosztach robota koszącego powinniśmy również wziąć pod uwagę koszty serwisu, napraw i konserwacji oraz ładowania sprzętu. Koszty ładowania kosiarki są zbliżone do ok 50 zł na cały sezon.  

Robot koszącyRobot koszący fot. Shutterstock

Robot koszący - opinie użytkowników

Koszenie trawników raczej nie sprawia nam dużej przyjemności, a na pewno są lepsze sposoby na spędzenie czasu w ogrodzie, i tu z pomocą przychodzą nam właśnie roboty koszące, które cieszą się coraz większą popularnością. 

Według opinii użytkowników jest to bardzo efektywne i komfortowe rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić czas i energię, dzięki czemu czas spędzony w ogrodzie przestanie nam się kojarzyć tylko z przykrymi obowiązkami. 

Roboty do koszenia trawy z każdym dniem zdobywają coraz większe zaufanie klientów, którzy zwracają uwagę na to, że kosiarki te zajmują mniej miejsca, są zamontowane na trawniku i nie wymagają specjalnego pomieszczenia do magazynowania. Dodatkowo roboty koszące charakteryzują się cichą pracą, która nie zakłóca odpoczynku w ogrodzie, a dzięki technologii wykrywania przeszkód i chowania noży podczas podnoszenia urządzenia, korzystanie z kosiarki automatycznej jest bardzo bezpieczne. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.