Gęsta, zielona murawa - jak zadbać o trawnik po zimie?

Na wiosnę trawnik może potrzebować specjalnej uwagi. Prezentujemy narzędzia ogrodnicze, które ułatwią wiosenną pięlęgnację naszej murawy, pozwalając nam cieszyć się pięknym, zielonym, naturalnym dywanem w ogrodzie.

Gęsta, szmaragdowo-zielona murawa to często nasze marzenie, jednak, by cieszyć się gęstym trawnikiem w przydomowym ogrodzie, samo koszenie i podlewanie może nie wystarczyć. Przydaje się nawożenie i wertykulacja trawy, by zapewnić jej zdrowy i piękny wygląd. 

Dziś podpowiadamy, jakie narzędzia mogą być potrzebne, by zadbać o swój trawnik przed latem i jak unikać błędów w nawożeniu. 

Wertykulacja to zabieg pielęgnacyjny, który warto wykonywać po zimie, zapewniając trawie lepszy dostęp do substancji odżywczych, wody i światła słonecznego, oraz usuwając tzw. filc po zimie - obumarłe rośliny, liście i mech. Zabieg ten polega na nacinaniu gleby metalowymi kłami, dzięki czemu pobudzamy do wzrostu nowe pędy i po kilkunastu dniach możemy cieszyć się gęstym i zadbanym trawnikiem. 

Wertykulacji nie powinno przeprowadzać się na młodej trawie, zaleca się, by pierwszy zabieg przeprowadzić po dwóch sezonach.

Jak wykonywać wertykulację?

Sprzęt ogrodniczy, który dostępny jest na rynku, wykonuje pionowe nacięcia darni do głębokości ok. 30 mm, jednak na początku powinniśmy na nisko skoszonym trawniku wykonać pierwszy przejazd, nacinając glebę na głębokość 5-10 mm i powtarzać czynność w poprzek do pierwszego śladu, pogłębiając stopniowo nacięcia. 

WertykulatorWertykulator fot. Shutterstock

Jak nawozić?

Po zakończonym zabiegu wertykulacji należy oczyścić trawnik z resztek roślin, dosiać trawę, a następnie zastosować nawóz organiczny. Wiosenne nawożenie powinniśmy wykonać najwcześniej tydzień po wertykulacji trawnika. 

Dzięki nawożeniu możemy ochronić trawnik przed mchem i różnymi chorobami. Gdy trawa zaczyna gorzej wyglądać, rośnie nierównomiernie, pojawiają się chwasty i grzyby, to mamy do czynienia z deficytem makro i mikroelementów. 

Nawozy dostępne na rynku to preparaty mineralne jedno- lub wieloskładnikowe i substancje organiczne, czyli np. kompost lub biohumus.

Środki organiczne do nawożenia trawnika możemy stosować, gdy jest on w dosyć dobrej kondycji i nie potrzebuje specjalnych zabiegów. Biohumus i kompost zwiększą ilość próchnicy w glebie, zapewniając lepsze warunki do rozwoju trawy. 

Jeśli jednak nasz trawnik po zimie jest bardzo osłabiony, możemy sięgnąć po preparaty mineralne, które w swoim składzie mają różne dawki azotu, potasu i fosforu. Jeśli chcemy mieć pewność, jaki nawóz jest odpowiedni do naszej trawy, możemy pobrać próbkę gleby i przebadać ją w stacji chemiczno-rolniczej, dzięki czemu dowiemy się, na jakie niedobory cierpi nasza murawa. 

Pamiętajmy, by po zastosowaniu nawozu, obficie podlać trawę, by go rozpuścić i pozwolić składnikom odżywczym dostać się do gruntu. 

Gęsta, zielona murawaGęsta, zielona murawa fot. Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Agora SA