Siewnik do trawy, nasion i nawozów. Top 12 niedrogich propozycji

WiB
20.05.2022 15:11
Siewnik to niedrogi sprzęt, dzięki któremu szybko, skutecznie i precyzyjnie można posiać nasiona różnych warzyw, owoców, kwiatów. Dlatego powinien mieć go każdy ogrodnik. Oto top 12 niedrogich i praktycznych propozycji.

Siewnik mobilny.Siewnik mobilny. Fot. Ceneo

Siewnik jest niezbędny w każdym ogrodzie, niezależnie od pory roku. Wiosną, latem i jesienią przyda się do wysiewania każdego rodzaju nasion (m.in. warzyw, kwiatów), roślin i nawozów, a zimą do rozsypywania soli i piasku na oblodzonych chodnikach. 

Dlaczego jeszcze warto mieć siewnik do trawy, nasion czy nawozu? 

Siewniki dzięki obrotowemu mechanizmowi bębenkowemu pomagają w lepszym rozprowadzeniu nasion w glebie. Są wygodne, łatwe i dokładne w użyciu, dlatego w porównaniu do siewu ręcznego, praca z nimi jest o wiele szybsza. 

W ofercie producentów dostępne są siewniki ogrodowe punktowe, modele mobilne z uchwytem i napędem na dwa koła czy ręczne, które nie mają kół. Ponadto mogą mieć przeznaczenie uniwersalne, do nawozów czy siania trawy. Przed wyborem najlepszego modelu warto uwzględnić też wielkość powierzchni siania.

Siewnik na kołach.Siewnik na kołach. Fot. Ceneo

Siewnik ręczny czy na kołach? 

Siewnik na kołach jest bardzo wygodny w użyciu, szczególnie jeśli chodzi o sianie na bardzo dużych powierzchniach. Można go pchać i dowolnie nim operować. Co go jeszcze wyróżnia? Posiada pojemnik (najczęściej 10-15 l) zamocowany na dwóch kołach. Jest też możliwość ustawienia szerokości rozrzutu i regulacji dozowania przepływu nasion. Innym mobilnym siewnikiem jest model z taczką. Najlepiej nadaje się do siania warzyw i owoców. 

Siewnik na kołach.Siewnik na kołach. Fot. Ceneo

Siewnik ręczny nie posiada kół i ma niewielki rozmiar, dlatego będzie najlepszy do pracy na małych powierzchniach. Ma mechanizm obrotowy z korbką, za pomocą którego wyrzuca nasiona, a także plastikowy pojemnik (często o pojemności 3 l) i wygodną metalową rączkę. Model ręczny posiada też regulację szerokości rozrzutu nasion.

Siewnik ręczny.Siewnik ręczny. Fot. Ceneo

Siewnik ręczny może mieć też mechanizm elektryczny, który zasilany jest bateriami. 

Siewnik ręczny.Siewnik ręczny. Fot. Ceneo

Siewnik punktowy jest najlepszy do precyzyjnego wysiewu nasion kwiatów, ziół, warzyw, m.in. w doniczkach czy w paletach rozsadowych. Ma niewielki rozmiar i przypomina większą strzykawkę. Posiada pojemnik, nakrętkę z końcówką dozującą i tłoczek na sprężynie (przyciskając go, punktowo umieszcza się nasiona w glebie). Warto też trzymać siewnik pod kątem, to zapewnia pojedynczy, precyzyjniejszy rozsiew nasion.

Są też siewniki punktowe, które przypominają okrągłe pudełka z przykrywką. Mają rynienkę i regulowaną szczelinę, która umożliwia równomierny wysiew różnych gatunków nasion.

Można też kupić siewnik półokrągły z rączką czy też inspektowy. Wszystkie są bardzo funkcjonalne i ułatwią sadzenie różnych nasion. 

Więcej o: