Piękne kwietniki z palet. Jak je zrobić? Podpowiadamy triki!

Palety to łatwo dostępny i tani produkt. Bez większych problemów można z nich zrobić piękne kwietniki na balkon czy do ogrodu. Jak zrobić wymarzony kwietnik? Poniżej prezentujemy sprawdzone sposoby.

Trend DIY (do it yourself, z ang. zrób to sam) nie przemija! Masz kwiaty na balkonie lub w ogrodzie, ale nie wiesz, jak zaaranżować je w ciekawy sposób? Podpowiadamy, jak zrobić wymarzony kwietnik na balkon lub do ogrodu z palet. Kwietniki z palet mogą być pionowe lub poziome. W naszym krótkim poradniku wyjaśniamy, jak krok po kroku przygotować swój własny, wymarzony kwietnik.

Jak zrobić kwietnik z palet?

OgródOgród fot. Shutterstock

Pierwszy krok to oczywiście zdobycie palet. To stosunkowo nietrudne zadanie, biorąc pod uwagę, że jest to produkt często wykorzystywany w sklepach i na targach. Wystarczy przejść się na lokalny bazarek, zagadać sprzedawcę i po uregulowaniu płatności możemy cieszyć się paletą, na której postawimy nasze piękne kwiaty.

Następnie należy odpowiednio zabezpieczyć zakupioną paletę. Musimy wziąć pod uwagę, że będzie stała na naszym balkonie lub w ogrodzie, wystawiona na szkodliwe działanie słońca i deszczu. Aby ochronić drewno, należy użyć papieru ściernego do pozbycia się nawierzchnej warstwy. Wskazówka - należy poświęcić temu zajęciu sto procent uwagi. Wygładzenie chropowatej powierzchni to nie jedynie kwestia estetyczna. Dzięki temu pozbędziemy się uciążliwych, niebezpiecznych drzazg. Odpowiednie przygotowanie palety jest kluczowe dla bezpieczeństwa jej użytkowników. Zwłaszcza, jeśli w pobliżu są dzieci.

Następne musimy odpowiednio zaimpregnować drewno, aby uodpornić je na niekorzystne warunki atmosferyczne. To normalne, że drewno z czasem może ulec uszkodzeniu. Dlatego kluczowe jest jego odpowiednie zabezpieczenie. W sklepach dostępne są preparaty, które ochronią drewno przed działaniem słońca i deszczu. Ważne jest, aby pamiętać o nałożeniu więcej niż jednej warstwy. Co więcej, zanim zdecydujemy się na ponowne pomalowanie palety impregnatem należy upewnić się, że porządnie już wyschła.

Jak zrobić kwietnik z palet? Ostatni krok to... wybranie ulubionego przez nas koloru. Należy zakupić odpowiednią farbę i pomalować gotową paletę. I voila! Nasz piękny kwietnik z palet jest już gotowy na "przyjęcie" wybranych przez nas roślin.

Jakie kwiaty do kwietnika z palet?

OgródOgród fot. Shutterstock

Teraz pozostaje kluczowe pytanie - jakie kwiaty nadadzą się idealnie do kwietnika z palet? To wszystko zależy od tego, w jaką stronę świata skierowany jest nasz balkon. Oprócz tego istotne jest, aby kwiaty pasowały wizualnie do wybranej przez nas przestrzeni. Poza tym bardzo istotny jest stopień nasłonecznienia, do jakiego są przystosowane.

Na balkon skierowany w stronę południową idealnie sprawdzą się kwiaty, które wymagają dużej ilości słońca. Wskazówka! Warto podlewać je dopiero wieczorem lub wczesnym porankiem. Dzięki temu unikniemy sytuacji, której nasze kwiaty są sparzone. Idealnym wyborem do ogrodu lub na balkon skierowanego w stronę południową będą dalie, astry, goździki, sunsatie, lwie paszcze i lewkonie.

Jakie kwiaty do kwietnia z palet nadadzą się idealnie w przypadku strony północnej? Tam wybieramy kwiaty, które nie wymagają dużej ilości słońca. Dobrym wyborem będą begonie, lobelie przylądkowe, ostróżki, bratki oraz żeszniki meksykańskie. Mamy również dobre wieści dla miłośników prowansalskich klimatów. Na balkony i ogrody skierowane w stronę północy idealnie sprawdzi się lawenda. Poza tym mamy również gratkę dla fanów gotowania - w takiej przestrzeni dobrze odnajdą się zioła, np. mięta, bazylia czy kolendra.

Rośliny, które rosną na balkonach wschodnich podążają za naturalnym rytmem dnia. Rano na takich balkonach jest dużo słońca, z kolei po południu można od niego odpocząć. Z tego względu do przestrzeni tego typu idealnie nadadzą się pelargonie, lobelie, niecierpki oraz surfinie.

Więcej problemu sprawiają balkony skierowane na zachód. Jest na nich mało słońca i z tego względu warto postawić na rośliny kwitnące po zmroku. Na przykład maciejkę. Oprócz tego sprawdzą się również surfinie, pelargonie i petunie.

Co do wybrania kwiatów na kwietniki z palet do ogrodu, tu sytuacja jest prostsza. Nie jesteśmy ograniczeni stroną świata, w którą skierowany jest balkon, o ile na nasze kwiaty nie pada żaden cień. Ze względów ekologicznych poleca się wybór kwiatów przyjaznych dla pszczół. Są to między innymi kocimiętka, macierzanka, chaber, krokus, aster i wiele innych! Oczywiście, nasz wybór nie ogranicza się jedynie do nich. W przypadku ogrody możemy wybrać takie kwiaty na palety, jakie nam się tylko zamarzą. Ważne jednak, aby miały odpowiednią ilość słońca i wody.

Stojące kwietniki z palet - instrukcja krok po kroku

OgródOgród fot. Shutterstock

Wiemy już, jak zrobić kwietnik z palet. Jednak jak postępować w wypadku, gdy na naszym tarasie nie ma sporej ilości miejsca? Wtedy można postawić na kwietniki z palet na ścianę.

Początkowo proceder jest taki sam - należy zakupić paletę, potraktować ją starannie papierem ściernym, zaimpregnować oraz pomalować na wybrany przez nas kolor. Kolejny krok to dostosowanie jej do pionowej pozycji. W tym celu można wykorzystać dwa triki - albo sadzimy kwiaty w pozycji wertykalnej, wykorzystując budowę palety. Albo kupujemy doniczki z wmontowanymi haczykami co sprawi, że kwiaty mogą zostać powieszone. W ten sposób zrobimy wymarzony kwietnik z palet na ścianę.

Uwaga! Należy wziąć pod uwagę, że w Polsce w niedawnym czasie wieje silny wiatr. Co więcej, występuję on nie tylko w czasie burzy. Z tego względu warto zamontować paletę do ściany. W przypadku balkonów spokojnie wystarczą mocne trytyki, jednak jeśli mamy taką możliwość należy również przywiercić paletę za pomocą śrub.

Piękny kwietnik z palet to realne marzenie. Wystarczy zakup odpowiednich materiałów i poświęcenie jednego popołudnia na zmontowanie idealnego kwietnia z palet na ścianę, balkon lub do ogrodu. Pamiętajmy jednak o tym, aby porządnie zetrzeć paletę papierem ściernym. A przed pomalowaniem, należy ją również starannie oczyścić z wszelkich pyłów. Po wielowarstwowej impregnacji drewna przychodzi również czas na pomalowanie palety na wybrany przez nas kolor. I viol! Podążając za trendem DIY oszczędzamy sporą ilość pieniędzy. Nie zwlekaj i zrób swój wymarzony kwietnik z palet samodzielnie!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.