"Proste linie i kąty wprowadzają niepokój". Design "Must have 2022" jest inny

"Nasze domy, mieszkania i wyposażenie oparte są na prostych liniach, kątach i symetrii. Takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, wprowadza niepokój i jest męczące dla mózgu. Design o obłych, organicznych kształtach sprawia, że wnętrza są łagodniejsze w odbiorze, wprowadzają harmonię". Właśnie takie projekty znalazły się wśród prac, które nagrodzono znakiem jakości "Must have 2022". Oto wybrany przez nas najlepszy polski design tego roku.

Po raz dwunasty rozdano jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie polskiego designu. W tym roku konkurencja wśród laureatów konkursu "Must have" była ogromna. W szranki stanęło ze sobą aż 425 projektów, spośród których wyróżniono 76. Były też marki, które otrzymały dwie statuetki "Must have", jak Labra. Pierwszą za systemową, akustyczną i ekologiczną oprawę oświetleniową Haloo, którą zaprojektował Maciej Karpiak, a drugą za minimalistyczną lampę Pura, stworzoną przez Kamę Muchę. 

Wszystkie nagrodzone prace 12. edycji konkursu "Must have", który organizuje Łódź Design Festival, można obejrzeć do 28 maja 2022 roku w rotundzie Manufaktury w Łodzi. 

My wybraliśmy top 5 unikatowych prac. Nie mają kanciastych form. Wyróżniają je piękne obłości, naturalnie wkomponowane w projekt, które mają w sobie coś ponadczasowego. 

Rzeźby świetlne. "Powstały, by rozbić depresyjną szarość pandemii"

Oto rzeźby świetlne artysty, scenografa i producenta filmowego Michała Korchowca, które powstały przy współpracy z polską projektantką Natalią Kopiszką, która jakiś czas temu rozpoczęła nowy projekt - Kopi Home. Mają piękne, soczyste, letnie kolory, które dodadzą stylu i blasku każdemu wnętrzu, lubiącemu niebanalne rozwiązania. 

Trafiły do sprzedaży w listopadzie 2021 roku, wcześniej były jedynie przedmiotami, które tworzył, żeby rozbić swoją depresyjną szarość pandemii. Zastąpił nimi pracę w teatrze i podróże, które są pożywką dla jego filmów dokumentalnych

- wyjaśniają organizatorzy konkursu "Must have".

Michał Korchowiec tworzy rzeźby świetlne ze szklanych, starych kloszy z lat 20.-80. XX wieku, które łączy w artystyczny sposób. Każdą wyróżnia nieco inna kompozycja barw. Są to różne, szklane, subtelnie szykowne kształty, które przypominają duże koraliki, ale nakładane na mosiężną podstawę. 

Najbardziej interesuje go tworzenie niezwykłych kolorów światła. Filtrując lampki kolorowym szkłem, często myśli o Rothko i abstrakcyjnym malarstwie barwnych płaszczyzn. Kolorowe światło jest lecznicze, poprawia nastrój, daje spokój. Lampki wyglądają jak dobre duchy albo dalekie planety, mają w sobie też coś antropomorficznego. Ich światło żyje, w trakcie dnia i w nocy widoczna barwa światła zmienia się, zażółcenie staje się bielsze, a barwy ostrzejsze - to jest magia postrzegania barwy światła

- dodają organizatorzy konkursu "Must have". 

Kolekcja stołów Cells. "Ich obłe, organiczne kształty sprawiają, że wnętrza są łagodniejsze w odbiorze, wprowadzają harmonię"

Stoły Cells zaprojektowała Wiktoria Lenart, a wyprodukowała marka Ragaba. To trzy różne kształty i wielkości blatu, które można połączyć z trzema dostępnymi wysokościami nóg. Mogą być zaprojektowane w dowolnym kolorze z palety RAL lub NCS, z głębokim, matowym efektem. Cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia. W wersji fornirowanej mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Jest też możliwość poprowadzenia okablowania wewnątrz nogi i zamontowania gniazdek w blacie.

Nasze domy, mieszkania i wyposażenie oparte są na prostych liniach, kątach i symetrii. Takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, wprowadza niepokój i jest męczące dla naszego mózgu. To spostrzeżenie było inspiracją do stworzenia mebli w bionicznych kształtach, nawiązujących do komórek krwi. Stoły Cells w obłych, organicznych kształtach sprawiają, że wnętrza są łagodniejsze w odbiorze, wprowadzają harmonię

- wyjaśniają twórcy stołów Cells. 

Stół z kolekcji Cells.Stół z kolekcji Cells. Fot. Bartek Sadowski I Łódź Design Festival

Sofa Margo inspirowana jest jesienią w Portugalii

Autorem Margo jest Nelson de Araújo, portugalski projektant, słynący z niepowtarzalnego wzornictwa, które potrafi nadać każdemu wnętrzu niepowtarzalny charakter. Od jakiegoś czasu współpracuje również z polską marką Nobonobo, która wyprodukowała sofę Margo. Podobnie jak pozostałe jej produkty, także ten wyróżnia nie tylko bardzo wysoka jakość wykonania, lecz także styl. 

Kolekcja krzeseł Honza - mają półkoliste zakończenia, dopracowanie w najmniejszym detalu 

Projektanci Hanczar Studio stworzyli dla marki Take Me Home zestaw trzech siedzisk (dwóch krzeseł i jednego hokera) o obłych krawędziach i zróżnicowanej funkcji. Wszystkie powstały z tych samych komponentów. Dostępne są w wykończeniu z naturalnego dębu lub barwionego na czarno.

Droga do jego osiągnięcia była wyboista, a wszystkie meble były poddawane wielokrotnym modyfikacjom. Finalnie ich wspólny charakter został osiągnięty

- wyjaśniają projektanci Hanczar Studio. 

Flexxica Jungle - ta lampa zaprasza naturę do wnętrza

Minimalistyczną lampę, która pełni rolę donicy, stworzyli projektanci z Kabo & Pydo - Studio Design, a wyprodukowała ją marka Flexx PL Sp. z o.o. Jej prosta, ale świecąca forma doskonale podkreśla piękno rośliny. Flexxica Jungle emituje delikatne, przytulne światło, które pomaga w odprężeniu i relaksie w domu. Klosz lampy jest też całkowicie wodoszczelny.

Lampa Flexxica Jungle.Lampa Flexxica Jungle. Fot. Musthave.lodzdesign.com

Świetnych produktów, które wyróżniono w "Must have 2022", jest o wiele więcej. To nie tylko projekty z obłościami. Są też kanciaste formy, które ozdobią wnętrza zaaranżowane w wielu różnych stylach. Nie zabrakło również stylowej ceramiki. 

Więcej o: