Klimatyzacja - sposób na upalne lato. Jak ją zamontować i ile to kosztuje?

Nadchodzi lato, a wraz z nim prawdopodobnie fale upałów. Jak przygotować się na ten gorący okres? Warto postawić na montaż klimatyzacji w bloku lub w domu. Jak się do tego przygotować? Jaka jest cena montażu klimatyzacji? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Klimatyzacja lub klimatyzator to absolutny must have podczas letniego sezonu. Niestety, ta druga opcja jest mniej praktyczna, ponieważ klimatyzator musi działać przy otwartym oknie, aby odprowadzać ciepłe powietrze. Poza tym wadliwe modele mogą się skraplać, powodując bałagan w naszym mieszkaniu. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest wybranie klimatyzacji, dzięki której znacznie ochłodzimy nasze wnętrza. Podpowiadamy, ile kosztuje montaż klimatyzacji i ile on trwa.

KlimatyzacjaKlimatyzacja fot. Shutterstock

W jaki sposób działa klimatyzacja? 

Zasadniczo klimatyzacja działa na tej samej zasadzie, co lodówka. Urządzenie składa się z parownika, który odbiera ciepło z pomieszczenia, sprężarki, skraplacza (który oddaje ciepło do pokoju) oraz zaworu rozprężnego.  

Co to oznacza w praktyce? W klimatyzacji znajduje się związek chemiczny, który odpowiada za ochłodzenie mieszkania i pobrania ciepła z pomieszczenia. Jest zasysany w postaci pary przez sprężarkę, która odpowiada za zwiększanie temperatury i ciśnienia. W następnej kolejności trafia do skraplacza, gdzie gaz zamienia się w ciecz, która przepływa do elementu rozprężnego. Ma on za zadanie rozprężyć mieszaninę dopływającą do parownika. W efekcie powietrze przelatujące przez parownik staje się zimniejsze. Jest ono odprowadzane przez wentylatory.  

Zasadniczo klimatyzatory dzieli się na trzy kategorię: split, multisplit i system VRF. Te pierwszego typu służą do ochłodzenia jednego pomieszczenia, np. poddasza. Te drugiego typu łączy wiele jednostek wewnętrznych z jedną jednostką zewnętrzną, dzięki czemu można regulować temperaturę w wielu pokojach na raz. Z kolei system VRF służy do ochładzania całych budynkach, często stosuje się je w biurach czy hotelach.

Jak wygląda montaż klimatyzacji? 

Montowanie klimatyzacji przebiega różnie, w zależności od tego, czy mieszkamy w bloku czy w domu jednorodzinnym. W wypadku, gdy rezydujemy w mieszkaniu, pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej na zamontowanie klimatyzacji. To, czy łatwo zainstalujesz klimatyzację zależy także od tego, czy posiadamy balkon. W takim wypadku można umieścić klimatyzator na podłodze lub umocować go pod sufitem. 

Niezbędnym warunkiem jest doprowadzenia zasilania o mocy min 230 V do jednostki zewnętrznej klimatyzatora. Należy również zadbać o to, aby odpowiednio odprowadzać skropliny z jednostki wewnętrznej. Umożliwi to zamontowanie rynny na balkonie lub przygotowanie odpływu bezpośrednio do kanalizacji. 

Ile kosztuje montaż klimatyzacji? 

Montaż klimtyzacjiMontaż klimtyzacji fot. Shutterstock

To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od tego, na jaki model klimatyzatora ostatecznie się zdecydujemy. Klimatyzator ścienno-sufitowy z opcją on/off kosztuje od tysiąca złotych wzwyż. Nowoczesne klimatyzatory wykonane w technologii inwerterowej są dostępne od około dwóch tysięcy złotych. Na klimatyzator podłogowy wydamy od trzech i pół do nawet siedmiu tysięcy złotych. Najdroższe są klimatyzatory kasetonowe (montowane w suficie), to koszt około od czterech do dziewięciu tysięcy złotych.  

Pozostaje jeszcze kwestia montażu. Czy można zdecydować się na samodzielny montaż klimatyzacji? Ile kosztuje ten proceder? Samo zamontowanie klimatyzacji przez fachowców to koszt około od sześciuset do ośmiuset złotych. Czy warto zamontować ją samodzielnie? Nie powinno się rezygnować z usług profesjonalisty, który oprócz montażu pomoże uruchomić urządzenie. Poza tym samodzielny montaż klimatyzacji może wiązać się z utratą gwarancji producenta. 

Ile trwa montaż klimatyzacji? 

Wszystko zależy od modelu, który wybierzemy. W przypadku modeli split trwa to relatywnie niedługo. Przyjęło się, że wykonanie tej usługi przez profesjonalistów trwa od czterech do nawet dziesięciu godzin. Po tym czasie można korzystać z przygotowanego na dla systemu. 

Nieco dłużej trwa zamontowanie modelu typu multisplit. Dzieje się tak ze względu konieczności zamontowania kilku jednostek wewnętrznych i połączenia ich w jednostką zewnętrzną. Jeżeli chodzi o ten typ klimatyzacji, prace przy nim mogą trwać od dwóch do trzech dni roboczych.  

Oprócz modelu, liczy się także rodzaj instalacji oraz stopień jej skomplikowania. Jeśli jednostki klimatyzatora są od siebie znacznie oddalone, prace mogą się wydłużyć. Problemy mogą pojawić się również przy doprowadzaniu do urządzenia instalacji elektrycznej. Oprócz tego trudności mogą powodować materiały, z których wykonano budynek. 

Warto mieć na uwadze, że w lato proces czekania na wolne terminy montażu klimatyzacji może być znacznie wydłużony ze względu na obłożenie terminów. 

Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym 

Pracownicy montujący klimatyzację są dobrze opłacaniPracownicy montujący klimatyzację są dobrze opłacani fot. Shutterstock

Dotychczas opisaliśmy, jak wygląda sytuacja w mieszkaniach. Jednak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda montaż klimatyzacji w domach jednorodzinnych. Staje się ona coraz powszechniejsza, ponieważ wszystkim zależy na komforcie i wytchnieniu w upale, letnie dni. Warto jednak mieć na uwadze, że obecnie klimatyzatory nie tylko ochładzają powietrze, ale i skutecznie oczyszczają je z wirusów i bakterii. 

Coraz więcej osób budujących domu myśli o klimatyzacji już na etapie planowania. Jednak nic straconego, jeśli w naszym domu jej jeszcze nie ma! Z łatwością można zadbać o montaż klimatyzacji w domu.  

Warto zwrócić uwagę na wygodę korzystania z klimatyzacji. Producenci dostępni na rynku oferują specjalne aplikacje sparowane z naszym klimatyzatorem. Sterowanie klimatyzacją przez sieć Wi-Fi jest dogodnym ułatwieniem, które należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu idealnego dla siebie rozwiązania.  

Nie mniej ważna jest cisza praca klimatyzatora. Działające urządzenie nie powinno przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności. Po włączeniu hałas powinien oscylować w granicy 15 dB, co pozwoli na komfortowe korzystanie z urządzenia.  

Na co należy również zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji do domu jednorodzinnego? Przede wszystkim na jego wielkość i liczbę pomieszczeń, które zamierzamy schłodzić. W zależności od liczby pokoi, warto wybrać klimatyzację split lub multisplit.  

Warto pomyśleć o zakupie klimatyzatora jeszcze przed okresem letnim. W ten sposób oszczędzimy stres i czas potrzebny na kupno i montaż odpowiedniego dla nas urządzenia. Należy zastanowić się jaki model jest dla nas odpowiedni i ile pokoi chcemy ochłodzić. Jeśli dręczą się letnie upały, nie zastanawiaj się już dłużej i już dziś wybierz rozwiązanie odpowiednie dla siebie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA