Najlepszy opryskiwacz ogrodowy? Te modele sprawdzają się najlepiej

Jaki opryskiwacz wybrać do pielęgnacji roślin na balkonie, tarasie, w niewielkim ogródku, a jaki model najlepiej sprawdzi się w dużych sadach? Poznaj rodzaje i możliwości tego wielofunkcyjnego urządzenia.

Opryskiwacz ogrodowy Ryobi.Opryskiwacz ogrodowy Ryobi. Fot. Ceneo

Opryskiwacz ogrodowy składa się z pompy, także rozpylacza i doskonale sprawdzi się nie tylko w ogródku czy szklarni. To urządzenie, które pomoże pozbyć się szkodników, rozpylić płynne nawozy i środki ochronne na rośliny, znajdujące się na balkonie czy tarasie. Modele, które mają funkcję regulowania stopnia rozdrobnienia cieczy, nadają się też zraszania różnego rodzaju kwiatów. 

Czy korzystanie z opryskiwacza ogrodowego jest bezpieczne? 

Podczas korzystania z opryskiwacza ogrodowego warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza kiedy używa się rożnych preparatów chemicznych, które często są niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przed użyciem warto osłaniać oczy, zawsze zakładać jednorazowy ochronny kombinezon, specjalne rękawice, maskę ogrodową, a nawet gumowe obuwie. Opryskiwacz ogrodowy powinien być też wyposażony w dobre filtry, które zabezpieczą go przed zatykaniem się. Natomiast modele ciśnieniowe - specjalne zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo podczas awarii. 

Po każdym użyciu opryskiwacza ogrodowego, należy też pamiętać o dokładnym myciu wszystkich jego części, łącznie z filtrem. 

Opryskiwacz ogrodowy Ryobi.Opryskiwacz ogrodowy Ryobi. Fot. Ceneo

Jakie opryskiwacze ogrodowe oferują producenci? 

Na rynku dostępne są 4 najpopularniejsze rodzaje opryskiwaczy ogrodowych - ręczny, plecakowy, wózkowy i samojezdny. 

Opryskiwacz ręczny zazwyczaj ma niewielką pojemność, od 0,5 do 2 litrów, dlatego najlepiej nadaje się do pielęgnacji roślin w domu, na balkonie, tarasie i w małych ogródkach przydomowych. Nie sprawdza się dobrze podczas pracy na dużych powierzchniach, na przykład w sadach. Opryskiwaczem ręcznym można zraszać kwiaty, rozpylać nawozy. Nie jest też skomplikowany w obsłudze. Może działać pulsacyjnie (woda w postaci kropel ulatnia się po naciśnięciu dźwigni) czy na przykład ciśnieniowo (działa nawet wtedy, gdy dźwignia się opuszcza). 

Opryskiwacz ręczny Flo Sprayer.Opryskiwacz ręczny Flo Sprayer. Fot. Ceneo

Opryskiwacz ogrodowy naramienny ma o wiele większą pojemność w porównaniu do modeli ręcznych. Nadaje się do pielęgnacji roślin w średniej wielkości ogrodach i niewielkich sadach. Co go wyróżnia? Na ramieniu trzyma się zbiornik na płyn, a długą dyszę do spryskiwania roślin - w dłoni. 

Opryskiwacz ogrodowy plecakowy trzyma się na plecach, dzięki specjalnym szelkom. Zazwyczaj to bardzo duże i wydajne modele. Nadają się spryskiwania dużych sadów i ogrodów. 

Opryskiwacz ogrodowy elektryczny - może być wózkowy albo samojezdny. Te modele świetnie sprawdzają się w bardzo dużych sadach i na plantacjach, ponieważ ułatwiają i przyspieszają pracę. 

Jaki opryskiwacz ogrodowy warto wybrać? 

Przed wyborem najlepszego modelu należy zastanowić się gdzie i do czego dokładnie chcemy go wykorzystywać. Czy ma służyć do zraszania, nawożenia, zwalczania szkodników, a może ochrony roślin przed chorobami? Ważna jest powierzchnia jego pracy. Jeśli opryskiwacz ogrodowy będzie wykorzystywany do roślin domowych, tylko na balkonie albo tarasie, wystarczy niewielki model ciśnieniowy. Natomiast jeśli ma pomóc w opryskiwaniu wysokich drzew, żywopłotów czy krzewów owocowych w ogrodzie, dobrym wyborem będzie opryskiwacz wózkowy albo plecakowy. Na dużych plantacjach używa się najczęściej urządzeń elektrycznych samojezdnych. Ceny opryskiwaczy ogrodowych? W zależności od wybranego modelu wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA