Namiot ogrodowy - mała architektura w przydomowym ogrodzie

Uwielbiamy spędzać czas na dworze, w zadbanym ogrodzie, wśród drzew i krzewów. Jednak kapryśna pogoda może nam to uniemożliwić. Wtedy pomocne są praktyczne namioty ogrodowe.

Pawilon ogrodowy ma przeznaczenie w głównej mierze rekreacyjne, służy więc do wypoczynku i spożywania posiłków na świeżym powietrzu. Idealnie może zastąpić droższą do wybudowania altanę ogrodową. Jednak namioty ogrodowe to nie tylko miejsce spotkań ze znajomymi. Na rynku spotkamy się z rożnymi rodzajami namiotów, takimi jak między innymi namioty dla dzieci czy tunele na warzywa, które pełnią inne funkcje niż rekreacyjne pawilony. 

Uwielbiamy spędzać czas na dworze, w zadbanym ogrodzie, wśród drzew i krzewów. Dużym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie relaksu budowane w ogrodzie, które zapewnią nam komfortowy wypoczynek. Jednak kapryśna pogoda może uniemożliwić przebywanie w ogrodzie, np. podczas deszczu i wtedy przydatne okazują się praktyczne namioty/pawilony ogrodowe. 

W ofercie producentów namiotów jest wiele propozycji, które mają za zadanie zapewnienie nam wygody i komfortu podczas wypoczynku w ogrodzie. Dobrze dobrany namiot posłuży wiele lat i zapewni przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. 

Na tarasie przed kaprysami pogody chroni duży namiot ogrodowy rozłożony nad meblami wypoczynkowymi. Osłonę przed wiatrem zapewniają szklane ścianki.Na tarasie przed kaprysami pogody chroni duży namiot ogrodowy rozłożony nad meblami wypoczynkowymi. Osłonę przed wiatrem zapewniają szklane ścianki. Fot. Michał Mutor

Wybór namiotu ogrodowego

Szukając swojego idealnego namiotu ogrodowego, zwróćcie uwagę na wielkość - najważniejsze to nie przesadzić i nie wstawić ogromnego namiotu do małego ogrodu. Jednocześnie, planując spotkania ze znajomymi, musimy odpowiednio zaplanować przestrzeń w środku, tak by wszyscy komfortowo mogli się tam spotykać. 

Jeśli mamy już swój komplet ogrodowych mebli wypoczynkowych, upewnijmy się, że zmieści się on w naszym nowym namiocie. A jeśli planujemy stworzyć zakątek relaksu od zera, mamy szeroki wybór sprzętów i dodatków, które świetnie sprawdzą się w namiocie. 

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest materiał, z jakiego wykonany jest główny stelaż. Na rynku spotykamy stelaże stalowe, drewniane i aluminiowe. Zewnętrzna tkanina jest również istotna - sprawdźcie, czy jest wodoodporna i czy zabezpiecza przed promieniowaniem UV. 

Namiot ogrodowy lub pawilon ogrodowy to świetny sposób na zaaranżowanie części ogrodu, tak by stworzyć przestrzeń osłoniętą od opadów atmosferycznych i wiatru. Namiot ogrodowy z moskitierą będzie dodatkowo chronił nas przed komarami i innymi namolnymi owadami. 

Wady i zalety namiotu ogrodowego

Zastanawiacie się, czy namiot ogrodowy to coś dla was, czy lepiej zdecydować się na budowę altany? Jakie ma on zalety?

Namiot ogrodowy jest na pewno tańszą alternatywą w porównaniu do altany ogrodowej i łatwo go przenieść w nowe miejsce. Jest też na pewno łatwiejszy w montażu i nie wymaga specjalnych narzędzi i umiejętności. Jest składany na zimę, więc świetnie sprawdzi się jako prosta altana sezonowa, którą późną jesienią trzeba umyć i schować na kolejny sezon. 

Jeśli chodzi o wady, na pewno pierwsza, która przychodzi nam do głowy to wygląd, bo mimo dobrych materiałów namiot ogrodowy będzie odstawał wizualnie od porządnie wykonanej drewnianej altany. Jednak jest to na pewno warta do przemyślenia opcja na tymczasowe miejsce relaksu w ogrodzie.

Namiot ogrodowy jest z pewnością tańszym rozwiązaniem i mniej skomplikowanym logistycznie niż budowanie altany ogrodowej trwale związanej z gruntem. 

Namiot ogrodowy z podłogą

Namioty ogrodowe można ustawić w dowolnym miejscu, a namiot ogrodowy z podłogą zapewni nam równą posadzkę, dzięki czemu z łatwością zorganizujemy nawet większe spotkanie dla rodziny i znajomych. 

Przed rozłożeniem namiotu z podłogą należy jednak dokładnie sprawdzić grunt na którym planujemy go posadowić. W przypadku dużych nierówności terenu konieczne może być przygotowanie specjalnych podkładów, do których przymocujemy podłogę. 

Namiot ogrodowy dla dzieci

Wśród namiotów ogrodowych specjalną kategorią są z pewnością namioty dla dzieci, które dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Model dla dziecka może zapewnić bezpieczną przestrzeń do zabawy w cieniu. 

Wracając wspomnieniami do dzieciństwa, marzymy o powrocie do naszych kryjówek, baz i namiotów, gdy można było mieć chwilę dla siebie i gdzie dorośli mieli zakaz wstępu. Teraz możecie wyczarować swoim dzieciom w ogrodzie ich własne królestwo. 

Namiot ogrodowy dla dzieci jest mniejszy od typowego modelu i powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów, które są łatwe w utrzymaniu w czystości. W końcu dzieci mogą organizować w swoim namiocie proszone herbatki lub malować i rysować, więc powłoka łatwo może się ubrudzić. Warto szukać modeli, które pokryte są wodoodpornym materiałem, by chronić skarby naszych dzieci przed deszczem. 

Namiot dla dzieciNamiot dla dzieci fot Tatiana Syrikova z Pexels

Namiot ogrodowy na warzywa

Namiot ogrodowy nie musi pełnić tylko funkcji wypoczynkowej czy rekreacyjnej, kolejną kategorią są namioty ogrodowe na warzywa, czyli foliowe namioty lub tunele, które będą chronić nasze uprawy przed zimnem. Przymrozki, zbyt intensywne opady lub chłodne dni mogą zrujnować uprawy. Namiot ogrodowy zapewni korzystne warunki do wzrostu roślin i pozwoli na szybsze dojrzewanie pomidorów czy np. truskawek. 

Jak ozdobić namiot ogrodowy?

Wybór i postawienie namiotu ogrodowego to nie wszystko, pozostaje jeszcze aranżacja wnętrza, dobranie mebli, dodatków i oświetlenia. 

W tej sytuacji świetnie sprawdzą się wygodne zestawy wypoczynkowe oraz girlandy, które pomogą nam zbudować niesamowity nastrój w ogrodzie. 

Ogród w stylu bohoOgród w stylu boho fot. Shutterstock

Jak wyczyścić namiot ogrodowy?

Namiot ogrodowy, który całe lato będzie używany w ogrodzie, może wymagać czyszczenia. Jest to niezwykle ważne, a model, o który odpowiednio zadbamy posłuży nam kolejne lata. 

Zabrudzony namiot ogrodowy powinniśmy umyć, używając łagodnych detergentów i gąbki lub delikatnej szmatki. Tkaniny, z których wykonane są namioty nie mogą być prane w pralce, a nadmierna ilość detergentów może zaszkodzić właściwościom wodoodpornym powłoki. 

Tkaninę na dachu i ścianach bocznych należy delikatnie zwilżyć czystą, letnią wodą, a następnie delikatnie pocierać szmatką nasączoną delikatnym detergentem. Po umyciu należy pozostawić namiot do wyschnięcia, tak by cała tkanina się wysuszyła i by nie powstała pleśń. 

Jak zrobić namiot ogrodowy samemu?

1. Zaplanuj wielkość swojego namiotu, czy ma to być namiot rekreacyjny czy namiot na warzywa?

2. Zgromadź wszelkie materiały, które kupisz w sklepie budowlanym lub ogrodniczym. Przydadzą ci się: gruba folia tunelowa lub plandeka, stelaż do zbudowania konstrukcji i elementy mocujące folię do stelaża. Budując namiot/tunel, sam zdecydujesz, czy wolisz budować z prefabrykowanych elementów z drewna czy z elementów metalowych. Oczywiście przydadzą ci się też podstawowe narzędzia, takie jak młotek, łopata i miarka. 

3. Przygotuj miejsce na namiot - wyrównaj teren, naszykuj podstawy poziomujące, do których zamocujesz stelaż lub wykop otwory, w które włożysz konstrukcję. 

Pamiętaj, że gdy decydujesz się na budowanie z drewna, musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie elementów drewnianych. 

4. Postaw stelaż i odpowiednio go umocuj, tak aby nie uszkodził się podczas burzy i silniejszych podmuchów wiatru. 

5. Naciągnij folię lub plandekę i przytwierdź ją odpowiednio do stelaża, możesz użyć do tego gwoździ lub zszywek. 

Ile kosztuje namiot ogrodowy?

Namioty ogrodowe, zależnie od ich przeznaczenia, dostępne są w różnych cenach, najtańsze namioty ogrodowe dla dzieci lub tunele na warzywa znajdziesz już za kilkadziesiąt złotych. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA