Wyprawka dla psa - przegląd niezbędnych akcesoriów

M Polak
26.05.2022 11:36
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, z pewnością się z tym zgodzimy. Jak więc zapewnić mu idealne warunki i czego potrzebujemy by był z nami szczęśliwy?

Skompletowanie niezbędnej wyprawki dla psa, może być nie lada wyzwaniem. Znajdujemy jeden kocyk i maskotkę, a później jeszcze piłeczkę i dobieramy kolor obroży do koloru oczu. Finalnie w domu mamy setkę artykułów, którymi nasz psiak się wcale nie interesuje, a najlepszą zabawką jest kłębek wełny, albo papier toaletowy. 

Podpowiadamy co jest niezbędne dla naszego pupila, i jak zadbać o jego zdrowy i mądry rozwój.

Podstawowa wyprawka dla psa powinna zawierać:

  • odpowiednio dobraną karmę - do wieku, rozmiaru i ewentualnych alergii psa
  • smakołyki do treningów - pamiętajcie, że nawet super zdrowe smakołyki nie mogą być podstawą codziennej diety, są one jedynie naszym wsparciem w treningu psa.
  • legowisko - wykonane z trwałych materiałów, łatwe do prania i zapewniające wygodny wypoczynek i spokój
  • miski - na wodę i jedzenie
  • obroża lub szelki
  • smycz - najlepiej przepinaną taśmę
  • gryzaki - niezwykle ważne dla szczeniaków wymieniających zęby. Każdy pies powinien mieć zapewnione akcesoria do gryzienia, dzięki którym będzie mógł się odstresować oraz czyścić zęby
  • zabawki - które zapewnią im rozwój i rozrywkę
  • akcesoria pielęgnacyjne i środki higieniczne - takie jak szampon, szczotki, szczotka i pasta do zębów, ręcznik, wyciągarka do kleszczów oraz odpowiednie zabezpieczenie przed kleszczami (Skonsultujcie z weterynarzem sposób ochrony psa przed kleszczami)

Smycz

Smycz to pierwsza rzecz, o której myślimy zapraszając psiego przyjaciela do naszego domu. Warto przyzwyczajać szczeniaka już pierwszych dni do smyczy przypiętej do obroży, niech bawi się na niej w domu i odkrywa zakamarki. Dzięki temu nie będzie później uciekał przed zakładaniem smyczy, bo nie będzie miał z nią złych wspomnień. 

Najlepsze są przepinane smycze materiałowe, lub skórzane. Na rynku popularne są tak zwane smycze Flexi, jednak pies na takiej smyczy uczy się ciągnąć i mamy nad nim mniejszą kontrolę w przypadku  awaryjnej sytuacji. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się przepinana 2 metrowa smycz.

Żółta smycz przepinana - 2 metryŻółta smycz przepinana - 2 metry fot. Halfprice

Obroża i szelki

Kolejnym elementem "garderoby" naszego pupila jest odpowiednio dobrana obroża i szelki. 

Obroża dla młodego i małego psa powinna mieć ok 2 cm szerokości. Wybierając szelki pamiętajcie by zwracać uwagę na anatomię psa, tak by szelki nie blokowały ruchów dorastającego zwierzęcia. 

Zabawki dla psaZabawki dla psa fot. Halfprice

Zabawki i rozwój psa

Wiele z nas obawia się, że zapraszając psa do naszego domu narażamy się na pogryzione meble i buty. Szczeniak, który wymienia zęby faktycznie może mieć potrzebę gryzienia, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie gryzaki i zabawki, dzięki którym spełni swoją potrzebę żucia. Psy nie są złośliwe i nie psują rzeczy bo naturalnie są łobuzami, najczęściej robią to ze strachu lub z nudy, dlatego decydując się na psiego przyjaciela musimy poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi i odpowiednie zabawki by realizować jego pieskie potrzeby. 

Każdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i wspólnej zabawyKażdy pies potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu i wspólnej zabawy fot. Shutterstock

Pamiętajcie, że nawet małe, kanapowe pieski potrzebują codziennych spacerów i odpowiedniej dawki ruchu. Dzięki temu zadbacie o ich komfort psychiczny i zdrowy rozwój. 

Więcej o: