Przegląd ekspresów do kawy i ekspresów SodaStream. Najlepsze urządzenia w Twojej kuchni

Dziennie powinniśmy wypijać ponad półtora litra wody. Ale co oprócz tego? Jak przyrządzić wyśmienitą kawę? Jak ograniczyć zużycie plastiku, gdy uwielbiamy gazowaną wodę? Podpowiadamy.

Wybór ekspresu do kawy

Z pewnością znajdą się wśród nas kawosze, którzy bez filiżanki dobrej kawy nie zaczną dobrze dnia. Nie ma co się dziwić, kawa pobudza, poprawia koncentrację, może wpływać na przyśpieszenie metabolizmu. 

Dlatego ekspres do kawy to często podstawowe i najczęściej kupowane urządzenie kuchenne w naszych domach. 

Ekspres do kawyEkspres do kawy fot. Shutterstock

Decydując się na wybór ekspresu do kawy powinniśmy zwrócić uwagę na cechy takie jak: 

  • pojemność
  • ciśnienie
  • wbudowany młynek
  • moc
  • system spieniania mleka
  • design i wielkość

Nawet tani ekspres do kawy może zapewnić nam pyszny smak tego napoju, o ile odpowiednio zmielimy jej ziarna. Tu z pomocą przyjdzie nam młynek, którego sposób mielenia należy dostosować do sposobu przygotowywania kawy. W ekspresie ciśnieniowym powinniśmy używać dobro zmielonych ziaren, w ekspresie przelewowym zaś grubo mielonych. 

Co jeśli nie kawa?

A jeśli nie kawa? Lub co pić oprócz kawy? Tu wybór jest ogromny możemy wybierać wśród herbat i ziół, ale także z pomocą przyjdzie nam np gorąca czekolada! 

Wtedy jedyne czego potrzebujemy to czajnik, który szybko zagotuje wodę, by jak najszybciej cieszyć się gorącym napojem. 

Kupując czajnik zwróćmy więc uwagę na:

  • jego moc, dzięki której zagotuje on wodę szybciej, 
  • materiał wykonania - na rynku dostępne są czajniki z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej i np szkła,
  • regulację temperatury, aby móc dopasować  temperaturę wody zależnie od przyrządzanego napoju.
  • pojemność - gdy gotujecie najczęściej wodę tylko dla jednej osoby, nie ma sensu kupować czajnika o dużej pojemności, gdyż zużywa on również więcej energii

Parzone liście herbatyParzone liście herbaty fot. Shutterstock

A może domowa woda sodowa?

Woda sodowa z saturatora to z pewnością wspomnienia poprzedniej epoki, ale wspomnienia bardzo dobre. 

Każdego dnia kupujemy setki tysięcy plastikowych butelek z wodą gazowaną oraz plastikowe butelki z różnego rodzaju słodzonymi napojami. Ilość plastiku kupowanego codziennie jest zatrważająca, warto więc, jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez wody gazowanej, zainteresować się domowym saturatorem wody gazowanej. Będzie to kolejny krok ku lepszym, bardziej ekologicznym nawykom. 

Wybór wody gazowanej w plastikowych butelkach jest ogromnyWybór wody gazowanej w plastikowych butelkach jest ogromny fot. Shutterstock

Soda Stream to system, który zamienia zwykła wodę w wodę gazowaną, dzięki czemu nie musimy już kupować wody w plastikowych butelkach. Konieczna jest jedynie wymiana naboju z CO2, który odpowiada za zagazowanie wody. 

Gdy stawiamy na zdrowe odżywianie i staramy się ograniczyć spożywanie słodkich napojów, sodastream również przyjdzie z pomocą. Do gazowanej wody możemy dodawać soki owocowe, tworząc choć odrobinę zdrowszą alternatywę dla słodzonych napojów. 

Dodatkowo w ekspresach SodaStream możesz wybrać stopień nagazowania zależnie od upodobań. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.