Czosnek ozdobny - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Czosnek ozdobny to jedna z tych roślin, które zachwycają wyglądem. Warto wiedzieć, jakie są odmiany czosnku ozdobnego i jak wykreować z niego piękne kompozycje, a także, czym charakteryzuje się uprawa tej rośliny.

Czosnek to nie tylko praktyczna, ale i piękna roślina. Bulwy są przyprawą bardzo często stosowaną w kuchni. Gospodynie domowe chętnie sięgają również po zielone listki czosnku niedźwiedziego. Jednak czosnek ozdobny to przede wszystkim piękny kwiat. Jak należy o niego dbać?

Kiedy sadzić czosnek ozdobny

Czosnek ozdobnyCzosnek ozdobny fot. Shutterstock


Idealna pora na sadzenie czosnku ozdobnego trwa od września do późnej jesieni. Kluczem do sukcesu jest, aby sadzić czosnek ozdobny przed nastaniem mrozów. Warto mieć na uwadze, że jest to roślina azjatycka i z tego względu cechuje się wysoką odpornością na trudne warunki atmosferyczne. Roślina ta jest niezwykle odporna i poradzi sobie w mroźne dni, jednak pod warunkiem, że zostanie posadzona w piaszczysto-glinianej glebie.

Czosnek kwitnie w okresie wiosennym, od początku maja aż do końca sierpnia. Jego kwiaty lubią słońce i chłodną pogodę. W sprzyjających warunek może on nawet urosnąć do 1,5 metra wysokości.

Jak sadzić czosnek ozdobny

Czosnek ozdobnyCzosnek ozdobny fot. Shutterstock


Po pierwsze należy pamiętać, aby unikać sadzenia cebulek w zimnej i podmokłej glebie, ponieważ mogą zacząć gnić. Pierwszym krokiem jest przekopanie ziemi i usunięcie chwastów. W celu poprawienia jakości gleby, należy dodać kompost. Cebulki czosnku ozdobnego najlepiej sadzić w glebie o neutralnym pH.

Drugi krok to wykopanie otworu czterokrotnie większego niż wysokość cebulki. Umieszczamy roślinę w glebie na takiej wysokości, aby cebulę przykrywała warstwa ziemi na wysokość dwukrotności średnicy cebulki. Następnie wypełniamy otwór ziemią i delikatnie ją dociskamy. Czosnek ozdobny może rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat.

Czy czosnek ozdobny trzeba wykopywać? Odpowiedź brzmi - tak. Co trzy, cztery lata należy wykopać tę roślinę i posadzić ją w innym miejscu. To zapobiegnie zagęszczeniu się cebul. Najlepsza pora na takie zabiegi to początek lata.

W czasie suszy lub intensywnego wzrostu rośliny te należy obficie podlewać. Warto je także zasilać kompostem lub nawozem wieloskładnikowym, pamiętając przy tym, aby nie przenawozić czosnku azotem.

A jak przebiega rozmnażanie tej rośliny? Po trzech sezonach latem można oddzielić cebulki przybyszowe i jesienią zdecydować się na ich zasadzenie. Posadzone rabaty warto wzbogacić nawozem wieloskładnikowym.

Różne gatunki

Czosnek ozdobnyCzosnek ozdobny fot. Shutterstock


Występuje kilka gatunków czosnku ozdobnego. Jednym z najbardziej efektywnych jest czosnek olbrzymi, który może osiągać wysokość od jednego do półtora metra. Liście tej rośliny są równowąskie i niebieskozielone. W czerwcu pojawiają się jasnofioletowe lub różowofioletowe kwiaty o średnicy dwunastu centymetrów. Z kolei kwitnienie może trwać aż do sierpnia.

Jeszcze innym rodzajem jest czosnek białawy. Ma gwiazdkowate, srebrzystofioletowe lub srebrzystoróżowe kwiaty zebrane w kwiatostan o średnicy 20 centymetrów. Gatunek ten wywodzi się z Iranu i Indii, gdzie potrafi osiągnąć ponad metr wysokości. Jednak w naszym klimacie sięga ok. 50 centymetrów.

Popularnym gatunkiem jest również czosnek południowy. Tworzy ona dużo mniejszych rozmiarów kwiatostany, ale jego okres kwitnienia trwa od kwietnia. Ma błyszczące kwiaty o żółtej barwie i osiąga wysokość do czterdziestu centymetrów.

Większość odmian czosnku ozdobnego kwitnie późną wiosną i wczesnym latem, a niektóre nawet późnym latem.

Jak dbać o czosnek ozdobny?

Z jednej strony czosnek to roślina, która nie wymaga zbytniej pielęgnacji. Należy pamiętać o tym, aby gleba nie była zbyt wilgotna. Nie wolno również narażać rośliny na stojącą wodę. Oprócz tego powinniśmy regularnie usuwać chwasty oraz dbać o systematyczne nawożenie czosnku ozdobnego. Co więcej, wysokie gatunki powinniśmy posadzić w miejscu osłoniętym od wiatru, aby chronić łodygi przed powiewami. W zacienionych ogrodach idealnie sprawdzi się czosnek złocisty (nazywany również czosnkiem południowym).

Czosnek zasadzony w ziemi zazwyczaj wymaga podlewania, jednak jeśli zasadziliśmy go w doniczce, należy to robić regularnie. Nie wolno przelewać tych roślin, bo może to spowodować gnicie cebulek. Oprócz tego należy pamiętać, aby chronić nasze rośliny. Są narażone na ataki wielu szkodników, m.in. ślimaków. Możemy je zabezpieczyć, rozrzucając wokoło nich pokruszone skorupki jajek. Należy na bieżąco usuwać obumarłe liście, poza tym ważne jest regularne nawożenie, szczególnie w okresie kwitnienia.

Czosnek to piękna i praktyczna roślina, którą warto mieć w swoim ogrodzie. Wymaga niewielkiej pielęgnacji, ale przy jej uprawie należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim nie można jej przelać, ponieważ cebulki mogą przegnić. Oprócz tego należy pamiętać o tym, aby regularnie ją nawozić. Poza tym chrońmy ją przed szkodnikami takimi jak ślimaki. Warto wiedzieć, że czosnek kwitnie wiosną, a jego uprawę należy zacząć jesienią. Należy również pamiętać o jego przesadzaniu, aby cebulki za bardzo się nie rozrosły.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.