Muchołówka amerykańska - owadożerca w twoim domu

Masz dosyć much i komarów, które latają bez przerwy w twoim domu? Istnieje prosty sposób, aby się ich pozbyć. Mamy na myśli kwiat, muchołowkę amerykańską. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wygląda pielęgnacja muchołowki?

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) należy do rodziny rosiczkowatych. Jest to jedyny obecnie znany gatunek tej rośliny, ale ma ona liczne odmiany. Poszczególne odmiany różnią się kształtem, barwą i wyglądem pułapek.

Ta mięsożerna roślina, która żywi się złapanymi owadami, naturalnie występuje jedynie w Stanach Zjednoczonych, w Karolinie Północnej i Południowej. Bywa także spotykana również na Florydzie. Rośliny te rosną na sawannach, otwartych terenach trawiastych, w lasach sosnowych (które występują niezwykle rzadko) i na obrzeżach torfowisk, bagien i mokradeł. Niestraszne im zmiany temperatur, przetrwają bowiem zarówno cieple lato, jak i chłodne zimy z kilkustopniowym mrozem. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę domową muchołówki amerykańskiej, należy pamiętać o tym, że istnieją również bardziej wymagające i delikatniejsze rodzaje tej rośliny.

Nietypowa pułapka

MuchołówkaMuchołówka fot. Shutterstock


Zanim przejedziemy do kwestii jej pielęgnowania, warto przyjrzeć się temu jak wygląda sama muchołówka. Warto mieć na uwadze, że jest to roślina wieloletnia, która pełną dojrzałość osiąga dopiero po okołu pięciu latach. Tworzy ona niewysokie rozety rozrastające się do średnicy od około dziesięciu do dwudziestu centymetrów. Muchołówki posiadają od czterech do siedmiu liści, pośród których znajdują się liście-pułapki oraz liście asymilacyjne. Te drugie są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. Są lekko wydłużone, mają delikatnie sercowaty kształt i dorastają do nawet dwunastu centymetrów długości.

Z kolei liście owadożerne są dwoma blaszkami liściowymi złożonymi w misterną pułapkę. Na ich krawędziach znajdują się kolce o długości około sześciu milimetrów. Warto wiedzieć, że na każdej blaszce liściowej pułapki umieszczone są włoski czuciowe, które reagują na ruch owada i uruchamiają zamknięcie pułapki. Liście wydzielają słodki nektar, który wabi potencjalne ofiary.

Warto zwrócić uwagę na ubarwienie liści. Te, które uczestniczą w procesie fotosyntezy mają barwę jasnozieloną, z kolei liście-pułapki w środku mogą mieć barwę różową lub czerwoną, w różnych odcieniach. Wiele różnicuje to, którą konkretnie odmianę muchołówki amerykańskiej wybierzemy. U poszczególnych odmian liście te mogą być zielone lub czerwone z obu stron, a barwa blaszek liściowych i pułapek może mieć różne natężenie.

Jak dbać o muchołówkę?

MuchołówkaMuchołówka fot. Shutterstock


Muchołówka powinna być umieszczona w słońcu, najlepiej od strony południowej. Dobrze, żeby powietrze wokół niej było wilgotne. Zimą powinna być umieszczona w jasnym miejscu, o temperaturze od zera do dziesięciu stopni Celsjusza.

Jak podlewać muchołówkę? Sprawa nie jest taka prosta, ponieważ powinno podlewać się ją wodą destylowaną lub deszczówką. Podłoże, w którym rośnie ta roślina powinno być stale wilgotne. Dobrym sposobem jest umieszczenie doniczki z muchołówką na podstawce, do której nalewamy regularnie wody. W ten sposób roślina może z niej dowoli czerpać. Warto mieć na uwadze, że zimą muchołówka potrzebuje mniejszej ilości wody. Powinniśmy dbać o jej regularne podlewanie szczególnie, jeśli roślina ta jest wystawione na nieustanne działanie słońca.

Jaka ziemia do muchołówki? Warto mieć na uwadze, że ziemia przeznaczona do tej rośliny powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Z tego względu idealnie nada się połączenie kwaśnego torfu z gruboziarnistym piaskiem.

Pamiętajmy, że muchołówka nie wymaga żadnych nawozów. Wszystkie substancje niezbędne do życia czerpie z liści uczestniczących w procesie fotosyntezy, a owady są dodatkową przekąską. Warto mieć na uwadze, że chociaż wiosną i latem można zraszać liście muchołówki, ważne jest aby podczas pielęgnacji nie dotykać jej włosków czuciowych.

Gdzie kupić muchołówkę?

MuchołówkaMuchołówka fot. Shutterstock


Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie kupić muchołówkę. Można ją dostać w wielu sklepach ogrodniczych i ogrodniczo zoologicznych, w tym w dużych placówkach typu Obi i Castorama. Oczywiście można ją również zakupić przez internet, ale z tym należy uważać. Transportowanie może negatywnie wpłynąć na roślinę, która może przez to szybciej obumrzeć.

Można również oczywiście zdecydować się na wyhodowanie muchołówki od zera, zasiewając ziarenko w ziemi o odpowiedniej kwasowości. Można również oddzielić młodsze stożki wzrostu od podstawy rośliny i umieścić je w nowej doniczce. Na ukorzenienie się liści należy poczekać około trzy miesiące.

Korzyści z posiadania muchołówki

Jeżeli mamy problem z owadami w naszym mieszkaniu, zakup muchołówki to bardzo dobry pomysł. Muchy, muszki owocówki, komary i pająki w mig znikną z naszych mieszkań. Należy mieć jednak na uwadze, że zbyt duża ilość owadów dostających się w pułapki może ją osłabić. Dzieje się tak ze względu na to, że roślina zamykając pułapkę zbyt często wyczerpuje rośliny potrzebne do jej wzrostu. Warto wiedzieć, że trawienie jednego owada trwa około tygodnia.

Warto pomyśleć o zakupie muchołówki, bo oprócz funkcji estetycznej jest to praktyczna roślina. Pomoże uporać się z problemem owadów w naszych domach. Warto jednak pamiętać o tym, co jest naturalnym środowiskiem muchołówek. Jako że rosną przy bagnach i na obrzeżach torfowisk, lubią ziemię o kwaśnym odczynie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.